WAKACJE 2013 Z DZIECKIEM:co koniecznie musisz zabrać do torby podróżnej

Wakacje z dziećmi rządą się swoimi prawami. Nawet najbardziej wymarzone wakacje z dziećmi mogą stać się koszmarem, jeśli pod ręką nie będziesz mieć kawałka plastra czy leku na żołądek. Zanim wyruszycie na wakacje, nauczcie się też koniecznie udzielać dziecku pierwszej pomocy, gdy będzie tego potrzebowało. W bagażu każdego wędrowca, niezależnie od tego, w jakim kierunku się udaje, muszą się znaleźć podstawowe leki i środki opatrunkowe.

wakacje z dzieckiem

i

Autor: Getty Images co robić w wakacje

Spis treści

  1. Wakacje z dziećmi: biegunka
  2. Pierwsza pomoc w przypadku biegunki
  3. Pierwsza pomoc dla dziecka: w jaki sposób wzywać pogotowie
  4. Pierwsza pomoc dla dziecka: stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia
  5. Wakacje z dziećmi: gdy przesadzimy z lodami
  6. Wakacje z dziećmi: choroba lokomocyjna
  7. Wakacje z dziećmi: uwaga na meduzy!
  8. Wakacje z dziećmi: gdy przesadzimy ze słońcem
  9. Wakacje z dziećmi: uwaga na owady!
  10. Wakacje z dziećmi: otarcia i skaleczenia
  11. Wakacje z dziećmi: zatrucia pokarmowe
  12. Wakacje z dziećmi: uwaga na żmije

Wakacje z dziećmi bywają pełne niespodzianek. Podczas beztroskich zabaw lub w podróży naprawdę nietrudno o jakąś przykrą przygodę. Czasem zwykły kawałek plastra może decydować o naszym losie. Jeśli zaczniesz działać szybko (przy pierwszych objawach), możesz np. zatrzymać rozwój infekcji i nie będzie trzeba stosować innych, kosztowniejszych preparatów. Osoby przewlekle chore nie powinny się ruszać z domu bez kompletu swoich leków, o tym nie trzeba chyba przypominać.

Wakacje z dziećmi: biegunka

Może być spowodowana zmianą klimatu, wody, jedzenia. W takich sytuacjach pomoże tabletka Imodium, Smecta (proszek do rozpuszczenia w wodzie) lub 1-20 tabletek węgla. Węgiel można rozkruszyć i rozpuścić w wodzie.

Pierwsza pomoc w przypadku biegunki

Osoba cierpiąca z powodu biegunki musi dużo pić, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Można podawać też lekko ciepłą, słabą i niesłodką herbatę, rumianek lub miętę. Chory powinien leżeć w chłodnym miejscu. Wróci do zdrowia, gdy kilka godzin pośpi.Uwaga!Gdy podasz dziecku węgiel, działanie innych leków zostanie zneutralizowane.

Zrób to koniecznie

Pierwsza pomoc dla dziecka: w jaki sposób wzywać pogotowie

Wzywając pogotowie ratunkowe, należy podawać krótkie, konkretne informacje. Trzeba mówić spokojnie, aby ratownik mógł nas dobrze zrozumieć:

  • co się zdarzyło
  • ile czasu minęło od zdarzenia
  • jaki jest stan chorego
  • czy oddycha
  • czy na tętnicy szyjnej jest wyczuwalne tętno
  • czy jest reanimowany
  • jaka pomoc dotychczas została udzielona

Pierwsza pomoc dla dziecka: stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia

Mogą się przydarzyć podczas marszu, upadku lub zajęć sportowych. W czasie wakacji z dziećmi naprawdę nietrudno o nie. Zazwyczaj są to urazy dość bolesne, ale niegroźne. Podczas upadku czy uderzenia urazowi ulegają drobne naczynia podskórne.Przy stłuczeniach najpierw przykładamy zimny kompres. Stłuczoną rękę lub stopę należy ułożyć powyżej serca, aby zmniejszyć krwawienie podskórne. Po upływie doby przykładamy ciepły wilgotny kompres, aby doszło do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co sprzyja gojeniu.Skręcenie to uszkodzenie więzadeł stawowych, które w wyniku urazu ulegają nadmiernemu rozciągnięciu, naderwaniu lub całkowitemu zerwaniu. Towarzyszy temu ból, obrzęk, wokół stawu pojawia się sinoczerwone przebarwienie, które świadczy o wewnętrznym wylewie. Przyłóż najpierw zimny kompres lub zastosuj okład z Altacetu (jest też w sprayu). Nogę trzeba ułożyć na poduszce, by była powyżej serca. Zawiń nogę bandażem elastycznym. Skręcony staw skokowy można unieruchomić także w specjalnej ortezie lub “skarpecie” wykonanej ze ścisłej elastycznej tkaniny.Uwaga!Jeżeli podejrzewasz złamanie kości, ogranicz się do unieruchomienia kończyny i odwieź chorego do szpitala. Nawet nie próbuj samodzielnie nastawiać kości lub stawów.

Wakacje z dziećmi: gdy przesadzimy z lodami

Lody, zimne napoje, przeciągi i kąpiele. Latem często mamy kłopoty z gardłem, atakuje nas także angina. Dlatego w apteczce powinny znaleźć się środki na gardło (tabletki Cholinex, Strepsils, płyn Hascosept) i lek przeciwgorączkowy (np. Panadol, Paracetamol). Pomocne będą leki przeciwgrypowe, poprawiające samopoczucie, łagodzące kaszel (Gripex). Gdy gardło zaczyna boleć, najlepiej wypłukać je sodą oczyszczoną (łyżeczka na szklankę wody), która ma silne działanie przeciwobrzękowe.Uwaga!Jeżeli ból nasila się, masz kłopoty z przełykaniem i temperaturę, a na migdałkach pojawi się biały nalot, idź do lekarza. To chyba angina.

Wakacje z dziećmi: choroba lokomocyjna

Może dopaść każdego, chociaż osoby wrażliwe cierpią z tego powodu nawet podczas podróży samochodem. By uniknąć mdłości, wymiotów, godzinę przed podróżą należy wziąć lek przeciwwymiotny, np. syntetyczny Aviomarin, ziołowy Aviplant, Lokomotiv lub homeopatyczny Vertigoheel.Uwaga!Najlepiej godzinę przed podróżą zjeść lekki posiłek i połknąć lek. Jeżeli zrezygnujemy z jedzenia, pamiętajmy, żeby dużo pić - najlepiej chłodnej, niegazowanej wody mineralnej.

Wakacje z dziećmi: uwaga na meduzy!

W naszym Bałtyku najczęściej spotyka się meduzy kuliste, a w wodach Hiszpanii, Portugalii, Włoch pojawia się żeglarz portugalski. Jad meduz może wywołać piekący ból, zaczerwienienie skóry, wysypkę, kurcze mięśni, wymioty, a nawet duszności

Meduzy pozostawiają na skórze ofiary tzw. czubek parzący - wygląda jak różowa lub fioletowa nitka. Trzeba go usunąć palcami owiniętymi w materiał, ręcznik lub szczypczykami i zakopać w piasku. Oddzielony od meduzy czubek może nadal parzyć. Skórę należy dokładnie przetrzeć spirytusem salicylowym lub octem.Uwaga!U osób wrażliwych może dojść do wstrząsu. Jeżeli nudności czy wymioty nasilają się i wystąpią trudności w oddychaniu, wezwij lekarza.

Wakacje z dziećmi: gdy przesadzimy ze słońcem

Długie przebywanie w ostrym słońcu grozi poparzeniem. Jeżeli przesadziliśmy z opalaniem, pojawi się ból głowy, mdłości oraz dreszcze, które świadczą o udarze słonecznym.Poszkodowanego układamy w chłodnym miejscu. Przy lekkim poparzeniu pokrywamy skórę np. pianką Apipanten. Przy większych obrażeniach - chłodzącym żelem Termcool. Gdy boli głowa, przykładamy zimny kompres - także na kark. Podajemy dużo płynów - chłodnych, ale bez alkoholu.Uwaga!Poparzoną skórę należy przez kilka dni chronić przed słońcem. Gdy znikną zaczerwienienia, delikatnie smarować kremami nawilżającymi.

Wakacje z dziećmi: uwaga na owady!

Komary, osy, pszczoły z reguły poza bólem nie sprawiają większych kłopotów. Nie należy ich drażnić ani chodzić boso po trawie, bo osy często mają gniazda w ziemi. Chronić się można przed nimi, spryskując skórę preparatami odstraszającymi owady, np. Off, Bez Bzz. Pokąsane przez komary miejsca posmaruj Fenistilem, złagodzi swędzenie.Gdy ugryzie osa, pojawi się zaczerwienienie i niewielka opuchlizna. Bolące miejsce można ochłodzić lodem lub posmarować sokiem z cebuli. Gdy użądli pszczoła, trzeba usunąć żądło. Najlepiej zrobić to czubkiem nożyka. Wystającego ze skóry żądła nie naciskamy, bo wprowadzimy dodatkową porcję jadu. Na chore miejsce przykładamy lód lub np. zimną puszkę czy butelkę.Kiedy przyczepi się kleszcz, należy go usunąć. Można to zrobić, np. chwytając na specjalne lasso, które kupimy w aptekach. Kleszcza nie smarujemy masłem ani benzyną. Gdy będzie się dusił, zwymiotuje, wstrzykując dodatkową porcję jadu. Miejsce po kleszczu dezynfekujemy i obserwujemy, czy nie pojawi się czerwony obrzęk. Jeśli tak, konieczna jest wizyta u lekarza. Owad mógł być zakażony.Uwaga!Osoby uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych powinny uważać podczas jedzenia na powietrzu (zwłaszcza słodyczy i owoców), nie pić z butelki i puszki. Jeśli wcześniej były pokąsane przez owady, muszą nosić przy sobie zestaw przeciwwstrząsowy, aby nie dopuścić do pojawienia się wstrząsu anafilaktycznego zagrażającego życiu. Najlepszą ochroną przed skutkami kontaktu z kleszczami jest szczepionka.

Wakacje z dziećmi: otarcia i skaleczenia

Są prawdziwą udręką piechurów. Najczęściej robią się na stopach, gdy mamy niewygodne buty, skarpety ze sztucznego włókna. Otarcia i pęcherze mogą się pojawić też na dłoniach (od dźwigania walizki), na ramionach (od plecaka) lub pod pachami (od ciasnego ubrania).Jeżeli bąbel nie jest duży i nie został zerwany, wystarczy zabezpieczyć go plastrem z opatrunkiem. Gdy bąble na podeszwach są bardzo duże i wypełnione płynem surowiczym, lepiej iść do lekarza. Jeśli to niemożliwe, należy opróżnić je z płynu. Można to zrobić nawet zwykłą igłą, ale starannie zdezynfekowaną. Na chore miejsce przykładamy sterylny gazik, stopę bandażujemy lub naklejamy plaster.Otarcia skóry i drobne skaleczenia dezynfekujemy wodą utlenioną, spirytusem salicylowym lub jednorazowym gazikiem Leko. Skuteczny będzie również odkażający żel Rivel.

Wędkowanie może się źle zakończyć, gdy haczyk wbije się w palec. Wtedy należy wykonać taki ruch, aby zakrzywiona część przebiła skórę i wyszła na zewnątrz. Trzeba obciąć ją szczypcami tuż nad skórą. Potem można wyjąć resztę haczyka. Ranę należy przemyć wodą z mydłem lub zdezynfekować np. wodą utlenioną lub gazikiem Leko, zakleić plastrem z opatrunkiem lub zawinąć bandażem.Uwaga!Skóry nad pęcherzami nie wolno zrywać. Nawet tak banalna rana może się stać przyczyną zakażenia.Jeżeli haczyk wędkarski wbije się w twarz lub okolice oka, należy odciąć żyłkę i udać się do lekarza. Nie próbujmy wyjmować go sami.

Wakacje z dziećmi: zatrucia pokarmowe

Na urlopie zdarzają się często, bo niewłaściwie przechowujemy żywność lub jadamy byle gdzie. O zatruciu pokarmowym świadczą najczęściej ból głowy, brzucha, wymioty, biegunka oraz podwyższona temperatura.Zależy od rodzaju zatrucia. Jeśli objawy wystąpiły po zjedzeniu mięsa, wędliny lub konserwy mięsnej, prawdopodobnie doszło do zatrucia jadem kiełbasianym. Możesz sprowokować wymioty, ale jak najszybciej zawieź poszkodowanego do szpitala. To zatrucie może się zakończyć tragicznie.Przy zatruciu salmonellą (zakażone jaja, mleko, sery, surowe mięso, lody, ciastka z kremem) objawy występują po 6-24 godzinach. Zadbaj o ciepło i wygodę chorego. Gdy ustąpią wymioty, podawaj do picia wodę mineralną bez gazu lub napary z mięty, rumianku. W obu przypadkach można stosować Salotannal.Uwaga!Jeżeli podejrzewasz zatrucie grzybami, wezwij pogotowie. Pomocne będzie sprowokowanie wymiotów.Wymioty i biegunka są groźne dla dzieci i osób starszych, bo mogą odwodnić organizm. Czy do tego doszło, sprawdzisz, łapiąc palcami skórę i pociągając ją ku górze. Gdy zostanie w tej pozycji, doszło do odwodnienia.

Wakacje z dziećmi: uwaga na żmije

Podczas wędrówek po leśnych i górskich ścieżkach możemy spotkać żmiję. Zwykle ucieka przed człowiekiem, ale gdy zostanie zaskoczona lub nadepnięta, atakuje. Po ukąszeniu pojawia się silny ból, szybko narasta obrzęk, a skóra wokół rany zmienia zabarwienie. Mogą wystąpić nudności, wymioty, duszność, niewyraźne widzenie i drgawki.Uspokój poszkodowanego, aby spowolnić u niego krążenie i rozprzestrzenianie się jadu po organizmie.8-10 cm nad raną załóż opaskę uciskową z paska, chustki lub bandaża. Jeżeli w tym miejscu pojawi się obrzęk, przesuń opaskę o 8-10 cm wyżej. Nie zdejmuj jej do przyjazdu lekarza. Ukąszoną kończynę trzeba unieruchomić. Zranione miejsce dobrze jest umyć wodą z mydłem.Gdy nie możesz liczyć na pomoc medyczną, musisz usunąć jad. W tym celu nacina się skórę w miejscu śladów pozostawionych przez zęby jadowe. Jeśli nie masz opryszczki i innych uszkodzeń błony śluzowej w ustach, możesz odessać jad.Uwaga!Na ukąszoną okolicę nie przykładaj lodu ani zimnych okładów, bo może to zwiększyć uszkodzenie tkanek. Zapamiętaj wygląd żmii. Żyjąca w Polsce ma żółtawy zygzak na grzbiecie.

miesięcznik "Zdrowie"