Wierzą, że pozwala pozbyć się kaszlu w jedną noc. Rodzice pokochali tę metodę, pediatra przestrzega

2023-10-09 11:57

Uciążliwy suchy kaszel, który wybudza dziecko w nocy i nie pozwala mu zasnąć, to problem, który spędza sen z powiek rodzicom. W internecie pojawiają się kolejne pomysły na to, jak pozbyć się kaszlu w jedną noc, a wśród nich prym wiedzie szczególnie jedna idea.

Kaszel u dziecka

i

Autor: Getty Images Rodzice stosują kompresy z imbiru, aby pozbyć się kaszlu u dziecka.

Kaszel to objaw, który może sugerować róże schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych. Przy zapaleniu gardła i krtani, a także grypie, najczęściej pojawia się kaszel suchy, który męczy i wybudza ze snu. Przy zapaleniu oskrzeli czy płuc zwykle jest kaszel produktywny, mokry, który bardziej męczy w dzień niż w nocy.

Jeden i drugi rodzaj kaszlu budzi obawy u rodziców, a w internecie krąży coraz więcej pomysłów na to, jak pozbyć się kaszlu w jeden dzień. Warto pamiętać, że żadna metoda nie zadziała w jeden dzień, ponieważ kaszel jest skutkiem procesu zapalnego toczącego się w organizmie.

Kaszel suchy i mokry. Jak z nim walczyć?

Jak szybko pozbyć się kaszlu?

Coraz większą popularnością w internecie cieszy się metoda, która rzekomo pozwala zwalczyć kaszel już w ciągu jednej nocy. Jest ona w pełni naturalna, dlatego rodzice nie mają obaw, by zastosować ją u swojego dziecka. Pediatra jednak przestrzega, że takie działania mogą być wątpliwe.

Kompres z imbiru na kaszel

Owa "cudowna" metoda dotyczy przygotowywania kompresów z imbiru i przyklejania ich do klatki piersiowej malucha. Imbir ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, stosuje się go w przebiegu przeziębienia i infekcji, by wspomóc układ odpornościowy i zachęcić go do wydajniejszej pracy. Imbir również doskonale stymuluje układ krążenia, dlatego rozgrzewa i przyspiesza wydalanie wirusów z organizmu. Zastosowany w formie kompresu na klatkę piersiową ma rozgrzać, zmniejszyć kaszel i zakończyć infekcję.

Jak zrobić kompres z imbiru?

Rodzice zachęcają w sieci, by przygotowywać takie kompresy za każdym razem, gdy malucha bierze przeziębienie. Aby je zrobić, wystarczy kawałek imbiru obrać ze skórki i rozgnieść, tak, by powstała papka. Tę papkę przenosimy na kawałek gazy, którym obandażowujemy klatkę piersiową dziecka. Najpierw jednak należy nasmarować ją olejem bazowym (np. migdałowym), by imbir nie odparzył skóry.

Pediatra przestrzega

Choć imbir może rzeczywiście rozgrzać organizm i pomóc mu zwalczyć infekcję, to stosowanie go w formie kompresu na skórę nie ma udowodnionego działania. "Metoda, w której składniki miałyby zadziałać poprzez skórę, która nie wchłonie mikroelementów, jest co najmniej wątpliwa" – powiedział lekarz Łukasz Durajski.

Czosnóżka na przeziębienie

To nie pierwsza tego rodzaju rewelacja. W ostatnim czasie głośno zrobiło się o czosnóżce, kompresie z czosnku, którym mamy okręcają nóżki dziecka, by pomóc mu zwalczyć infekcję. "Czosnóżka" ma działać podobnie jak gałganek Aliny i przyspieszać leczenie kataru. Działanie kompresów czosnkowych również jest sporne.

Czytaj: Co oznacza katar zielony, a co żółty?