Wraca zapomniana choroba zakaźna. Tysiące przypadków, tak źle nie było od 1963 roku

2024-03-18 10:56

Liczba przypadków tej choroby rośnie w całej Europie. W jednym z państw wdrożono nawet specjalne środki ostrożności. Najprawdopodobniej choroba wróciła przez niepełne zaszczepienie dzieci.

Wraca zapomniana choroba zakaźna

i

Autor: Getty Images Wraca zapomniana choroba zakaźna

Choroby zakaźne, na które opracowano skuteczne szczepionki, przestały być tak groźne jak dawniej. Jednak część chorób po latach wraca, tak było chociażby z odrą za naszą wschodnią granicą. Teraz alarmująca sytuacja panuje w Czechach, jednak chodzi o krztusiec. Co to za choroba?

Spis treści

  1. Liczba przypadków krztuśca rośnie lawinowo
  2. Dzieci niezaszczepione odsyłane do domu?
  3. Krztusiec w Polsce
Gadaj Zdrów EXTRA - Szczepienie przeciw krztuścowi u kobiet w ciąży

Liczba przypadków krztuśca rośnie lawinowo

Brytyjskie BBC alarmuje, że z taką liczbą przypadków zachorowań nie miano do czynienia od 1963 roku. W Czechach na początku stycznia zarejestrowano 28 przypadków zachorowań na krztusiec. W marcu liczby są dużo wyższe - odnotowano 3084 przypadki. Z taką skalą choroby nie miano tam do czynienia od 1963 roku, a liczba przypadków nadal rośnie.

Czeski minister zdrowia twierdzi, że sytuacja jest wynikiem dwóch rzeczy - porzucenia środków ostrożności, które obowiązywały w czasie walki z pandemią koronawirusa i niepełnym zaszczepieniem dzieci przeciwko krztuścowi. Co ważne, pełne zaszczepienie to przyjęcie pięciu dawek szczepionki - pierwsze trzy dawki dziecko otrzymuje w 1. roku życia, kolejne w wieku sześciu i dziesięciu lat. Dwóch ostatnich dawek nie przyjmuje 10% dzieci. To wystarczy, by choroba znów atakowała.

To dlatego krztusiec najczęściej atakuje czeskich nastolatków. Minister zdrowia zaapelował do rodziców by w książeczkach szczepień sprawdzili, czy ich pociechy na pewno przyjęły kolejne dawki szczepionki. Dorosłych zachęcił także do przyjęcia dawek przypominających.

Czytaj też: Ospę wietrzną lepiej przechorować czy zaszczepić dziecko? Pediatra tłumaczy

Dzieci niezaszczepione odsyłane do domu?

Tamtejszy organ zajmujący się zdrowiem publicznym w Pradze wysłał do stołecznych szkół specjalny list, w którym polecił, by w przypadku wystąpienia zachorowania u ucznia, dzieci niezaszczepione uczęszczające do tej samej klasy, odesłać do domu. Takie zalecenie wywołało w tamtejszym środowisku niemałe poruszenie, bo jak wskazują eksperci, szkoły nie są kompetentne w tym zakresie, by decydować o tego typu środkach ostrożności. Każdy przypadek powinien być oceniany indywidualnie.

W Czechach szczepienie przeciwko krztuścowi (tak jak w Polsce) należy do obowiązkowych już od 1958 roku. Wcześniej choroba powodowała śmierć wielu niemowlkąt i małych dzieci. Maluchy szczepi się w pierwszych tygodniach życia, w tym samym czasie dziecko przyjmuje szczepionkę przeciwko tężcowi, polio i błonicy. Jednak szacuje się, że szczepieniu poddawane jest 97% czeskich niemowląt, co oznacza tysiące niezaszczepionych dzieci.

Czytaj też: Bakteryjne choroby zakaźne u dzieci: szkarlatyna, błonica, krztusiec

Krztusiec w Polsce

Także w Polsce szczepienie na krztusiec jest szczepieniem obowiązkowym, bezpłatnym. Pierwsze objawy choroby to katar i ból gardła. Po tygodniu infekcja układu oddechowego może objawiać się dużymi napadami kaszlu, które występują głównie w nocy i trwają nawet kilka minut.

W Polsce także od kilku lat liczba przypadków krztuśca rośnie. W 2023 roku zachorowało 927 osób, rok wcześniej - 371.

Źródło: TVN24.pl

Czytaj też: Do pediatry trafił chłopiec z dziwnym katarem. Nikt nie spodziewał się takiego finału