Wrzody żołądka u dzieci: objawy i leczenie

2015-01-23 10:28

Czy dzieci mogą cierpieć na wrzody żołądka? Maluchy często skarżą się na bóle brzucha. Jak więc rozpoznać, czy mogą być one spowodowane poważniejszą przyczyną, taką jak wrzody żołądka? I jak je leczyć wrzody żołądka u dzieci? Opowiada pediatra dr Aneta Górska-Kot.

Ból brzucha, wrzody żołądka

i

Autor: thinkstockphotos.com Wrzody żołądka u dzieci wywołuje bakteria Helicobater pyloti lub czynniki etiologiczne.

Spis treści

  1. Wrzody żołądka u dzieci: przyczyny
  2. Wrzody żołądka u dzieci: objawy
  3. Wrzody żołądka u dzieci: leczenie
  4. Wrzody żołądka u dzieci - jaka dieta?

Wrzody żołądka u dzieci i u dorosłych powstają gdy w błonie śluzowej żołądka, dwunastnicy lub dolnej części przełyku tworzą się ubytki. Mogą być one niewielkie i mieć wielkość kilkunastu milimetrów, a mogą osiągać kilka centymetrów.

Przyczyny wrzodów żołądka są różne: działanie bakterii Helicobakter pylori, nadmiar kwasu solnego i zarzucanie żołądka żółcią, długotrwałe przyjmowanie leków, czynniki genetyczne czy stres. Czy wrzody żołądka mogą wystąpić u dzieci? Niestety, mogą i to nawet u niemowląt.

Czytaj też: Choroba Leśniowskiego-Crohna: tajemnicze zapalenie jelit u dzieci

Wrzody żołądka u dzieci: przyczyny

Wrzody żołądka u dzieci wywołuje bakteria Helicobater pylori. Na szczęście choroba ta nie występuje powszechnie i tylko u nielicznych dzieci, skierowanych do szpitala z bólem brzucha, rozpoznawane są wrzody żołądka. Z danych epidemiologicznych wynika, że 30 procent dzieci ulega zakażeniu bakterią Helicobater pylori.

U niemowląt i małych dzieci najczęściej mamy do czynienia z chorobą wrzodową wtórną, którą powodują czynniki etiologiczne inne niż bakteria Helicobater pylori. - Głównie tu chodzi o urazy, np. znaczne urazy mózgowo-czaszkowe, oparzenia, posocznica, niewydolność oddechowa. U noworodków może to być również stres związany z porodem. We wszystkich tych sytuacjach dochodzi do niedokrwienia błony śluzowej żołądka i to powoduje powstanie wrzodu żołądka - tłumaczy pediatra dr Aneta Górska-Kot.

U dzieci powyżej 6. roku życia objawy choroby wrzodowej są podobne jak u dorosłych: bóle nawrotowe, gniecenie, kłucie. W takim przypadku mamy do czynienia z chorobą pierwotną, którą wywołuje bakteria Helicobater pyroli.

Wrzody żołądka u dzieci: objawy

W przypadu niemowląt i małych dzieci objawów wrzodów żołądka nie da się zlekceważyć ani pomylić ich np. z kolką. Wrzody żołądka objawiają się nagłym krwawieniem z układu pokarmowego. - To objaw najczęstszy, mający dramatyczny przebieg - podsumowuje pediatra.

U starszych dzieci objawy wrzodów żołądka są inne - przypominają zwykły ból brzucha, który pojawia się po jedzeniu. Dziecko zarażone Helicobater pylori może mieć mdłości, wymiotować, stracić apetyt, często wpadać w złe nastroje. W tym wypadku choroba wrzodowa nie dotyka żołądka, ale dwunastnicy.

>> "Mamo, boli mnie brzuch". Jak dziecko może próbować zwrócić uwagę rodzica? >>

Wrzody żołądka u dzieci: leczenie

W przypadku zdiagnozowania wrzodów żołądka dzieciom podaje się antybiotyki oraz lek, który zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego. Dziecko powinno przyjmować również osłonkę na żołądek. Jeśli kuracja przeprowadzona jest do samego końca, w 90 procentach kończy się wyleczeniem wrzodów żołądka u dzieci.

Dobrze wiedzieć

Wrzody żołądka u dzieci - jaka dieta?

Podczas leczenia wrzodów żołądka u dzieci konieczna jest również zmiana diety na lekkostrawną i mało obciążającą dla żołądka. Nie dajemy dziecku do jedzenia: pieczywa żytniego i razowego, naleśników, makaronów i grubych kasz, smażonych potraw, żółtego sera, kiełbas, roślin strączkowych. Wykluczamy również czekoladę nadziewaną i mleko - lepiej zastąpić je jogurtami czy kefirami, ponieważ mleko zwiększa wydzielanie kwasu solnego. Przy wrzodach żołądka u dzieci nie podajemy również soków owocowych.

Dzień Dobry TVN/x-news