Wszy na pościeli - Ile żyją wszy z dala od nosiciela i jak się pozbyć wszy z pościeli?

2020-10-30 8:41

Obecność wszy na pościeli jest naturalną konsekwencją wszawicy. Wszy bytują na głowie lub ciele człowieka trafiają stamtąd na inne przedmioty - pościel, ręczniki czy ubrania. Sprawdźcie, jak długo wszy żyją na pościeli i na innych miejscach poza głową.

Wszy na pościeli

i

Autor: Getty images Ile żyją wszy z dala od nosiciela i jak się pozbyć wszy z pościeli?

Wszy na pościeli to problem, który bez wątpienia jest krępujący i budzi skojarzenia z brakiem higieny. W rzeczywistości nie ma z nią nic wspólnego: wszawicą można zarazić się, przebywając w dużych skupiskach ludzkich.

Problem najczęściej dotyczy jednak dzieci. Wszy w przedszkolach, szkołach czy na wakacyjnych obozach - to problem dość powszechny. Na szczęście wszy łatwo i szybko można się pozbyć, a one same poza głową i innymi częściami ciała człowieka nie są w stanie długo przetrwać. Jak długo żyją np. wszy na pościeli?

Spis treści

  1. Czym są wszy i skąd się biorą wszy na pościeli?
  2. Czy można zarazić się wszami z pościeli?
  3. Objawy wszawicy
  4. Cykl życia wszy
  5. Ile wszy żyją na pościeli i innych przedmiotach

Czym są wszy i skąd się biorą wszy na pościeli?

Wszy to niewielkie owady, które wywołują pasożytniczą chorobę, zwaną wszawicą. Rozmnażają się błyskawicznie i bytują na człowieku, żywiąc się jego krwią. Wyróżniamy kilka rodzajów wszy - głowowe, łonowe i odzieżowe.

Najczęściej spotykane są te pierwsze i to właśnie one bytują na owłosionej skórze głowy. Łonowe z kolei spotkać można w owłosionych miejscach intymnych, ale nie tylko, bo pojawiają się także pod pachami, na brzuchu, w brwiach czy nawet wszy na rzęsach.

Z kolei odzieżowe bytują i rozmnażają się w ubraniach, ale i tak żywią się krwią człowieka. Może się jednak zdarzyć, że na pościeli czy ubraniach osoby mającej wszawice również pojawią się wszy głowowe. To normalne - pasożyty te przechodzą ze skóry na poduszkę, np. podczas snu. 

Czy można zarazić się wszami z pościeli?

Wszawicą można się zarazić w bardzo prosty sposób, bo wystarczy kontakt z nosicielem. Najczęściej do zarażenia dochodzi przez używanie tych samych przedmiotów, np. grzebieni, szczotek, gumek do włosów czy ręczników. Właśnie dlatego wszawica jest tak powszechna wśród dzieci, które często i chętnie wymieniają się oraz dzielą przedmiotami.

Wszami można zarazić się również śpiąc w jednym łóżku z osobą, która już cierpi na wszawicę. Niestety, przez pocieranie głową o poduszkę czy nakrywanie jej kołdrą wszy mogą się również znaleźć na pościeli. Dlatego w czasie walki z wszawicą konieczne jest zadbania również o to, aby usunąć wszy i gnidy z pościeli, ręczników czy czapek, które używała osoba z wszawicą - chodzi o zmniejszenie ryzyka ponownego zakażenia się wszawicą. 

Warto jednak wiedzieć, że same wszy nie mają możliwości przemieszczania się. Nie funkcjonują jak pchły, które bez problemu mogą przeskoczyć z jednego żywiciela na drugiego. Nie potrafią również latać.

Właśnie dlatego tak istotne jest, by nie korzystać z przedmiotów innych ludzi. Unikając tego, można także uniknąć tej przykrej i bardzo uciążliwej choroby.

Objawy wszawicy

Objawy są bardzo oczywiste i charakterystyczne, ponieważ w przypadku wszawicy występuje bardzo uporczywe swędzenie skóry głowy. Jest ona często wtedy również podrażniona i zaczerwieniona.

Przyglądając się tym rejonom, bez problemu można zauważyć u nasady włosów gnidy, czyli jajeczka wszy - są owalne i mają biało-żółty kolor. Zawsze więc należy dokładnie przyjrzeć się swędzącym miejscom, by nie przeoczyć pierwszych objawów wszawicy.

Cykl życia wszy

Wszy rozmnażają się bardzo szybko, więc bez odpowiedniej reakcji w postaci leczenia wszawicy można mieć spory problem na głowie i to dosłownie. Nie ma mowy o czekaniu aż wszy same „umrą", ponieważ nie ma to szans. W czasie cyklu życia jednej wszy jest w stanie narodzić się nawet setka osobników.

Jedna wesz żyje około 30 dni. Samica przez 20 dni swojego życia składa aż 10 jaj dziennie. To daje nawet 200 gnid w jednym cyklu życia wszy. Przez 30 dni swojego życia owad ten przybiera aż trzy formy.

Najpierw jest gnidą przez około siedem-osiem dni. Po tym czasie staje się larwą i w tej formie funkcjonuje do szesnastego dnia życia. Około siedemnastego dnia wesz osiąga dojrzałość i jest gotowa do rozmnażania.

Ile wszy żyją na pościeli i innych przedmiotach

Bytując na głowie czy innych częściach ludzkiego ciała, wszy mają nieograniczony dostęp do pożywienia, którym jest krew. Mają więc idealnie warunki do życia i rozmnażania. Oczywiście sytuacja zupełnie inaczej wygląda, gdy odetniemy je od źródła pożywienia.

Terapia leczenia wszy, czyli stosowanie specjalnych szamponów, płynów czy sprayów, często daje natychmiastowy efekt, choć zawsze warto powtórzyć ten proces po kilku tygodniach, a przez ten czas dokładnie codziennie obserwować głowę.

Co jednak z tymi wszami, które zostały na poduszkach, kołdrze, prześcieradle, ręcznikach i innych przedmiotach? Okazuje się, że nie mając w pobliżu źródła pożywienia, takie wszy w pościeli giną w ciągu 48 godzin.

Nie należy jednak czekać na moment, w którym wszy same zginą. W końcu takie ryzykowne zachowanie może doprowadzić do ponownego zarażenia. Wraz z leczeniem miejsc zajętych wszawicą zawsze należy przeprowadzić dokładną dezynfekcję domu - wyparzyć oraz wyczyścić grzebienie czy gumki do włosów i koniecznie wyprać pościel, ręczniki oraz ubrania.

Specjaliści radzą, by pościel i ręczniki prać nawet w 90 stopniach! Ubrań oczywiście w takiej temperaturze nie wypierzemy, ale jest inny sposób na pewne pozbycie się wszy. Można ubrania prać w 40 stopniach, a potem jeszcze dodatkowo je wyprasować gorącym żelazkiem.

Wszy nie znoszą nie tylko wysokich temperatur, ale również bardzo niskich. Niektóre rzeczy można więc np. włożyć do zamrażalki na kilka godzin, by pozbyć się wszy.

Czytaj również:

Domowe sposoby na wszy. Jak walczyć z wszawicą?

Skąd się biorą wszy? Skąd biorą się wszy i jak się ich pozbyć?

Jakie choroby przenoszą wszy? Czy przez wszawicę można zarazić się jakąś chorobą?