Jak wynika z danych Sanepidu, od stycznia do połowy lipca 2024 roku w Polsce potwierdzono 232 przypadki odry. Niewiele? Wręcz przeciwnie. To ponad dziesięć razy więcej niż w tym samym okresie 2023 roku, kiedy odrę potwierdzono zaledwie u 22 chorych. Co więcej, w całym 2022 roku odnotowano tylko 28 przypadków odry, a w 2021 – 18.
Także w połowie lipca UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) alarmował, że Polska straciła odporność zbiorową na odrę. Wszystko dlatego, że wyszczepialność spadła poniżej bezpiecznego poziomu. Za taki uznaje się próg, w którym w pełni zaszczepione jest 95 proc. populacji.
Tymczasem w 2022 r. pierwszą dawkę szczepionki przeciwko odrze otrzymało jedynie 91 proc. dzieci, a drugą – 77 proc. Skutki widać już w przychodniach i szpitalach.
Rośnie liczba chorych na odrę
Od lat 90. mówiliśmy o odrze jako o „zapomnianej chorobie”, ale wiele wskazuje na to, że brak szczepień sprawia, że znów jest o niej głośno. Potwierdzają to sami lekarze. Dr Lidia Stopyra, ordynator oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii w Szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie przekazała, że najnowsze dane wskazują na trzy duże skupiska chorych.
Mam najnowsze dane z całej Polski. W tym momencie taka epidemia jest w Warszawie, we Wrocławiu i pod Poznaniem
- powiedziała dr Stopyra w rozmowie z abcZdrowie.
Zarazić się odrą można drogą kropelkową, powietrzną lub przez kontakt z wydzielinami chorego (śliną, moczem). Co szczególnie niepokojące w przypadku dzieci żłobkowych i przedszkolnych, chore dziecko może zakażać nawet 3 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów i kolejne 3 dni po ich ustąpieniu. To działa tak, że jeżeli się pojawi pierwszy pacjent, to wszyscy niezaszczepieni z jego otoczenia zachorują, bo to jest bardzo zakaźna choroba
- ostrzega dr Stopyra.
Odra – objawy u dziecka
Objawy odry u dziecka początkowo przypominają każdą inną infekcję. W ciągu 10-12 dni od zakażenia wirusem u dziecka pojawiają się:
- gorączka (temperatura do 39-41°C)
- złe samopoczucie
- zapalenie spojówek
- katar
- kaszel.
Po 2-4 dniach od wystąpienia tych objawów, na skórze dziecka pojawia się charakterystyczna wysypka. Jak wygląda wysypka podczas odry? Wysypka odrowa najpierw pojawia się na linii włosów, by następnie przenieść się na tułów, ręce i nogi, a na koniec także stopy i wnętrze dłoni.
Co jest najbardziej charakterystyczne, to fakt, że wysypka przy odrze po kilku dniach „zlewa się” w jedną plamę przypominającą rumień. Po pojawieniu się wysypki, gorączka i kaszel znikają. W jamie ustnej dziecka mogą pojawić się z kolei tzw. plamki Koplika – białe wykwity otoczone czerwoną obwódką.
Odra może też prowadzić do poważnych powikłań, w tym m.in.:
- zapalenia ucha środkowego (może prowadzić nawet do głuchoty)
- zapalenia płuc
- ostrego zapalenia mózgu
- zaburzenia wzroku (prowadzące do ślepoty).
Odra jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci. Najczęściej chorują na nią niemowlęta w wieku od 6 do 14 miesiąca życia oraz dzieci do 15 lat. Ale chorują również dorośli. Najcięższe powikłania występują bowiem u dzieci, które przeszły odrę przed ukończeniem 1 do 2 lat
- czytamy na stronie pacjent.gov.pl.