Obawa przed kleszczami to głównie strach przed zachorowaniem na boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. Lęk jest tym większy, jeżeli pajęczak wbije się w skórę dziecka. Niekiedy nawet nie wiemy, jak wyciągnąć kleszcza i czy nie lepiej jechać do szpitala?
Ugryzienie meszki z kolei jest bardzo bolesne. Podobnie jak kleszcze, meszki potrafią wbić się w ciało człowieka i rozerwać skórę. Z rany wysysają krew. Ich ugryzienie może być też groźne dla dzieci.
Ratunkiem przed kleszczami i meszkami mogą być zapachy, których te owady wprost nienawidzą.
Domowe sposoby na kleszcze i meszki
Jak zrobić domowy spray odstraszający kleszcze i meszki? Wystarczy w małej buteleczce wymieszać odrobinę wody z olejkiem eterycznym, którzy znany jest ze swoich odstraszających właściwości. Jeśli nie obawiasz się, że dziecko dostanie alergii, możesz też użyć samego, nierozcieńczonego olejku - wystarczy kropla lub dwie na bardziej odsłonięte części ciała, lub na ubranie.
Buteleczka takiego olejku to wydatek do 10 zł, a większość z nich znajdziesz w drogerii, np. w Rossmannie.
Zapachy, które odstraszają kleszcze, to:
- drzewa herbacianego,
- goździkowego,
- mięty pieprzowej,
- tymianku,
- szałwii,
- bazylii,
- trawy cytrynowej,
- lawendy,
- eukaliptusa,
- geranium,
- rozmarynu.
Zapachy, których nienawidzą meszki, to:
- eukaliptusa,
- goździków,
- geranium,
- mięty,
- rozmarynu,
- wanilii,
- trawy cytrynowej.
Domowy spray na kleszcze możesz też przygotować dodając do oleju (najlepiej oliwy z oliwek) suszone zioła lub przygotowując napar z ziół, którym po ostudzeniu spryskasz ciało.
Jeżeli masz przydomowy ogródek, zainwestuje też w rośliny, które posadzone na obrzeżach trawnika, sprawią, że kleszcze i meszki będą omijały go szerokim łukiem. Najpopularniejszą tego typu rośliną jest wrotycz.
Tam bytują kleszcze
Od dawna wiadomo, że kleszcze nie zamieszkują jedynie lasów. Możemy je również spotkać na łące, w miejskim parku, a także w przydomowym ogródku. Uwielbiają chować się w wysokich trawach i niskich drzewach, a także w krzewach paproci, leszczyny lub jeżynie.
Co więcej, kleszcz wyczuwa swoją ofiarę z odległości 20 metrów. Reaguje na temperaturę ciała i zapach potu. Kiedy znajdzie się na skórze, szuka odpowiedniego miejsca. Wybiera cieńszy i bardziej wilgotny naskórek na przykład za uchem, pod kolanem lub w pachwinie.
Bardzo ważne jest jak najszybsze wyciągnięcie kleszcza ze skóry. Badania wykazały, że ten pajęczak przenosi groźne patogeny w ciągu 12 godzin od ugryzienia.
Ugryzienie meszki u dziecka
Meszki nie powodują żadnych chorób, ale pogryzienie przez te owady może doprowadzić do silnej reakcji alergicznej, a w niektórych przypadkach nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Reakcja na ugryzienie meszki to Harara. Jest to zatrucie organizmu substancjami toksycznymi. Może być szczególnie niebezpieczne dla niemowląt małych dzieci.
W miejscu ugryzienia pojawia się zaczerwienienie i obrzęk, który może być wyjątkowo bolesny. Najczęściej reakcja alergiczna objawia się silnym swędzeniem.
Czytaj także: Rumień po kleszczu u dziecka. Jak wygląda rumień wędrujący po ukąszeniu kleszcza?