Ząb mleczny zmienił kolor? Stomatolog tłumaczy, co mogło być przyczyną

2024-10-18 11:38

Rodzice muszą być czujni i wychwytywać różne zmiany w zachowaniu i wyglądzie ich dzieci. Powinniśmy zwrócić uwagę m.in. na kolor zębów. To nie tylko przebarwienia czy ciemne plamki, które mogą towarzyszyć próchnicy, swoją barwę może zmienić cały mleczak. Dlaczego tak się dzieje i jak reagować?

Dziecko u dentysty

i

Autor: Getty Images Dlaczego ząb mleczny zmienił kolor?

Dorośli dobrze wiedzą, że ząb może zmienić kolor np. po leczeniu kanałowym. Ale czemu szarzeje mleczak, który nie był jeszcze leczony, wydaje się, że jest całkowicie zdrowy? Wyjaśnił to @tata_stomatolog, który nie pierwszy raz rozwiewa wątpliwości rodziców (i nie tylko ich).

Webinar z lek. dent. Karoliną Łukaszkiewicz-Bucze - Ząbkowanie i higiena jamy ustnej u najmłodszych

Dlaczego mleczak zmienił kolor?

Profil @tata_stomatolog prowadzi lek. dent. Michał Kaczmarek, specjalista stomatologii dziecięcej, a prywatnie - jak podpowiada nazwa konta - tata dwóch dziewczynek. Na Instagramie nie brakuje cennych porad, stomatolog tłumaczył m.in. dlaczego nie powinnyśmy kazać dzieciom myć zębów od razu po posiłku. Jego profil to również źródło wielu ciekawostek - dzięki niemu dowiedziałyśmy się np. o istnieniu nadliczbowego zęba, który Tata Stomatolog nazwał zębem jednorożca.

W najnowszym wpisie lek. dent. Michał Kaczmarek tłumaczy, dlaczego ząb zmienił kolor. To sytuacja, która może zaniepokoić rodziców, warto wiedzieć, co zrobić, gdy coś takiego zauważymy.

Kiedy dochodzi do urazu w zębach przednich, w ciągu kilku tygodni dochodzi do zmiany koloru (na szary, brązowy, żółty lub nawet różowy)

- wyjaśnia lekarz.

Dodaje, że dokładny powód jeszcze nie jest znany, jednak prawdopodobnie jest to związane z uszkodzeniem miazgi.

Ząb mleczny zmienił kolor? Sprawdź czy nie doszło do zapalenia miazgi

Tata Stomatolog podpowiada, co powinnyśmy zrobić, gdy zauważymy, że ząb ma inny kolor. Kluczowe jest ustalenie, czy doszło do zapalenia miazgi.

Wszystko zależy czy doszło do stanu zapalnego czy nie. Jeśli ząb mleczny zmienił tylko kolor, ale nie boli i nie ma oznak zapalenia miazgi, wystarczą wizyty kontrolne. Jeśli doszło do zapalenia miazgi- należy udać się do stomatologa dziecięcego celem leczenia

- czytamy na profilu @ tata_stomatolog.

Dzięki lek. dent. Michałowi Kaczmarkowi wiemy już, czego wypatrywać - jak wskazuje specjalista, powinnyśmy zwracać uwagę na małą kulkę nad zębem, przypominającą „pryszcza”.

W swoim wpisie lekarz wyjaśnia, że do zapalenia miazgi może dojść nawet kilka lat po urazie - to kolejny argument za tym, że gabinet stomatologa należy regularnie odwiedzać, aby kontrolować zęby nie tylko w związku z próchnicą, ale i pod kątem innych zmian.

Dziecko u stomatologa - jak często?

Przypomnijmy, że do dentysty nie jest potrzebne skierowanie, po prostu zapisujemy się wybranego lekarza. Na NFZ możemy nie tylko wykonać przegląd czy czyszczenie, to również:

  • lakowanie - „szóstki” bezpłatnie do ósmego roku życia, „siódemki” bezpłatnie do 14 roku życia,
  • lakierowanie - co trzy miesiące do 18 roku życia (najczęściej fluoryzacja odbywa się w szkołach),
  • bezpłatny ruchomy aparat ortodontyczny do 12 roku życia (jego naprawa do 13 r.ż.).

Do stomatologa dziecko umawiamy nie tylko wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego - lekarza należy odwiedzać regularnie, również bez konkretnego powodu. Dzięki wizytom adaptacyjnym maluch oswoi się z gabinetem, a dzięki przeglądom w porę zauważymy, że coś jest nie tak.

Na pierwszą wizytę u dentysty warto wybrać się między szóstym a 12 miesiącem życia, później gabinet odwiedzamy regularnie, zgodnie z zalecaniami lekarza. Dobrze, aby wizyty kontrolne odbywały się co trzy-sześć miesięcy (częściej, gdy dziecko ma jeszcze zęby mleczne). Pamiętaj - również w przypadku zębów profilaktyka i regularność mają olbrzymie znaczenie.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"