Zapalenie krtani u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie

2021-11-02 14:23

Zapalenie krtani u dziecka to częsta choroba. Dotyka małe dzieci, nawet kilkumiesięczne, choć mogą na nią chorować także starsze, do 8. roku życia. Gdy zauważymy pierwsze objawy zapalenia krtani, szybka reakcja jest najważniejsza. Przeczytaj, jak wygląda leczenie zapalenia krtani u dzieci.

Zapalenie krtani u dzieci

i

Autor: photos.com

Spis treści

  1. Co to jest zapalenie krtani i co je wywołuje?
  2. Jakie są objawy zapalenia krtani u dzieci?
  3. Leczenie zapalenie krtani u dzieci
  4. Domowe sposoby za zapalenie krtani
  5. Jak zapobiegać zapaleniu krtani u dzieci?
  6. Nebulizator kontra zapalenie krtani

Co to jest zapalenie krtani i co je wywołuje?

Zapalenie krtani u dziecka to choroba wywoływana przez wirusy, choć bywa i tak, że przyczyną zachorowania są bakterie. W rzadszych przypadkach zapalenie krtani ma podłoże alergiczne, może być również powikłaniem niedoleczonego przeziębienia.

Choroba atakuje głównie w I i IV kwartale roku, gdy pogoda ulega pogorszeniu, a ogrzewane, suche powietrze w domu tylko sprzyja rozwojowi infekcji.

  • Pogłośniowe zapalenie krtani to najczęstszy rodzaj zapalenia krtani, które występuje u niemowląt od 3. miesiąca życia oraz u starszych dzieci do 3. roku życia. Wywołują je głównie: wirusy paragrypy, grypy, adenowirusy, wirus RSV itp. W przypadku tego rodzaju zapalenia, dochodzi do obrzęku tkanek pod strunami głosowymi. Częściej na ten stan zapalny zapadają chłopcy.
  • Zapalenie nagłośni to inny rodzaj stanu zapalnego krtani, rzadziej występujący, ale najbardziej niebezpieczny. Wywołane jest najczęściej uszkodzeniem błony śluzowej i wniknięciem w nią bakterii. Atakują one górny odcinek krtani, powyżej fałdów głosowych, gdzie dochodzi do dużego obrzęku błon śluzowych. Przebieg choroby jest nagły i szybko postępujący.Ma objawy bardziej złożone, stan dziecka pogarsza się z każdą chwilą, a powiększający się obrzęk może całkowicie zamknąć drogi oddechowe.
  • Jednoczesny stan zapalny krtani i tchawicy. Najczęściej wywołują go wirusy i dotyka dzieci głównie w wieku od 2 do 4 lat. Charakterystycznym objawem jest ból za mostkiem oraz uciążliwy kaszel z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny.
Kaszel suchy i mokry. Jak z nim walczyć?

Jakie są objawy zapalenia krtani u dzieci?

Zapalenie krtani w ogólnym znaczeniu pojawia się nagle. Najczęściej w nocy dochodzi do ostrego ataku kaszlu szczekającego z tzw. świstem krtaniowym (stridor). Pojawia się duszność, w ciężkich przypadkach mogą wystąpić również  objawy „nagłego” duszenia się.

W zależności od rodzaju zapalenia krtani, mamy do czynienia z różnym stopniem nasilenia kaszlu i duszności oraz występowaniem innych dolegliwości towarzyszących.

Podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci objawia się:

  • świstem krtaniowym (stridorem),
  • dusznością „na wdechu” (w skrajnych przypadkach bezdechem),
  • szczekającym kaszlem,
  • zachrypniętym głosem.

Choroba może być następstwem zwykłych objawów przeziębieniowych – gorączki i kataru.

Przy zapalenia nagłośni występuje:

  • gorączka (szybko narastająca),
  • silny ból przy połykaniu,
  • ślinotok,
  • świst krtaniowy,
  • duszność,
  • chrypka lub bezgłos,
  • krztuszenie się płynami,
  • przyjmowanie pozycji siedzącej (ułatwiającej oddychanie),
  • szybkie pogarszanie się ogólnego stanu dziecka.

Jednoczesne zapalenie krtani i tchawicy wywołuje:

  • ból zamostkowy,
  • suchy kaszel, ale z gęstą wydzieliną, którą ciężko odkrztusić.

Leczenie zapalenie krtani u dzieci

W każdym z rodzajów zapaleń krtani wymagana jest natychmiastowa pomoc. Przy szczekającym kaszlu najważniejsze jest uspokojenie przerażonego dziecka, by wyrównać jego oddech i zmniejszyć uczucie duszności. Najlepiej wziąć malucha na ręce, przytulić lub pozwolić mu przybrać najwygodniejszą pozycję, spokojnie mówić lub nucić ulubioną piosenkę.

Panika rodzica to najgorszy wróg, który jeszcze bardziej może pogłębić stres malucha. Następnie powinno się zapewnić dziecku dopływ świeżego, wilgotnego powietrza z zewnątrz.

Najprostszym rozwiązaniem jest ciepłe ubranie dziecka i zbliżenie do otwartego okna, by mogło zaczerpnąć chłodnego powietrza. Pomoże to choć w małym stopniu zmniejszyć obrzęk krtani i uspokoić kaszel.

Domowe sposoby za zapalenie krtani

Inną domową metodą jest zamknąć się z dzieckiem w łazience i puścić z kranów gorącą wodę. Para, która się wówczas wytworzy w pomieszczeniu, skutecznie nawilży obrzękniętą krtań. Dobrze mieć również w domu nebulizator i sól fizjologiczną, bo inhalacja solą fizjologiczną jest tu najskuteczniejszym sposobem na szybką pomoc.

Jeśli atak kaszlu jest znaczny, a dziecko ma widoczne problemy z oddychaniem, niezwłocznie powinniśmy wezwać karetkę pogotowia. Mniejsze dzieci  oraz tych z dużą dusznością, zostaną z pewnością odtransportowane do szpitala, w którym otrzymają natychmiastową pomoc.

W razie słabszych objawów, zalecane jest leczenie w warunkach domowych. W obu przypadkach leczenie będzie polegać na podawaniu leków przeciwobrzękowych (sterydowych) w postaci wziewnej lub w zastrzykach oraz antybiotyków (jeśli chorobę wywołały bakterie). Ważne będzie również zapewnienie w pomieszczeniu odpowiedniej wilgotności powietrza.

Zapalenie krtani trwa do 3-5 dni. Po podaniu leków ataki kaszlu i duszności stają się coraz słabsze i rzadsze.

Jak zapobiegać zapaleniu krtani u dzieci?

Żeby ustrzec się w przyszłości przed zapaleniem krtani, należy zapewnić dziecku odpowiednie warunki w pomieszczeniach, w których przebywa. Najważniejsze jest:

  • odpowiednie nawilżenie powietrza (szczególnie w sezonie grzewczym) – warto zakupić termometr z pomiarem wilgotności powietrza, który w porę ostrzeże nas przed niebezpiecznie niskim poziomem wilgoci. Jeśli w mieszkaniu często jest zbyt „sucho” powinno się zakupić nawilżacz powietrza, który wyrówna poziom nawodnienia.
  • niepalenie papierosów przy dziecku,
  • usuwanie z otoczenia dziecka czynników drażniących i uczulających (np. alergeny – sierść zwierząt, roztocza, kurz, szkodliwe opary itd.).

Nebulizator kontra zapalenie krtani

To wspaniały wynalazek na dolegliwości związane z chorobami dróg oddechowych. Jest to urządzenie podłączone do prądu, które na skutek wytwarzanego ciśnienia, zmienia płyn w mgiełkę, którą można wdychać dzięki załączonej maseczce (także rozmiaru dziecięcego).

Nebulizator jest niezastąpiony szczególnie w przypadku zapalenia krtani, bo po pierwsze: umożliwia natychmiastowe i  docelowe podanie leku, a po drugie: jest świetną alternatywą dla bolesnych domięśniowych zastrzyków. 

Nowoczesne urządzania tego typu są bardzo ciche i mają przyjazne dzieciom kształty i kolory, dzięki czemu łatwo namówić malucha na ten sposób leczenia.

Sprawdź także:

Sprawdź także: Astma u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie >>

Wilgotność powietrza w domu: 5 genialnych sposobów nawilżania powietrza

Dziecko ciągle kaszle? Może w jego pokoju jest za sucho – poznaj 5 zasad prawidłowego nawilżania pokoju

Czy kaszel u dziecka zawsze jest objawem infekcji? Kiedy do lekarza z kaszlem u dziecka?

Kaszel u niemowlaka: jak pomóc pokasłującemu niemowlęciu

Kaszel alergiczny u dziecka: przyczyny i objawy. Jak leczyć kaszel alergiczny?

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie