Zaskakujące wyniki badań. Częste przeprowadzki w dzieciństwie zwiększają ryzyko depresji w przyszłości

2024-07-19 9:30

Naukowcy przeprowadzili badania mające na celu wskazanie czynników zwiększających ryzyko depresji. Analizując przypadki ponad miliona osób doszli do zaskakujących wniosków. Jak się bowiem okazało, na depresję bardziej anrażone były osoby, które w dzieciństwie często się przeprowadzały. Dlaczego?

Dziecko z walizką

i

Autor: fot. Philippe Degroote/Canva

Przeprowadzki jako czynnik zwiększający ryzyko depresji

Naukowcy z University of Plymouth, University of Manchester oraz z Uniwersytetu w Aarhus postanowili sprawdzić, jakie czynniki zwiększają ryzyko depresji. W tym celu przeanalizowali historię zamieszkania oraz zdrowia 1,1 miliona osób urodzonych w Danii w latach 1981-2001.Jak wykazano, u osób, które przeprowadzały się dwa lub więcej razy w wieku od 10 do 15 lat ryzyko depresji w późniejszym czasie wzrastało aż o... 61%!

Wiemy, że istnieją różne czynniki prowadzące do psychicznych chorób. To, jednak pierwsze dowody wskazujące, że przeprowadzka do nowego miejsca w dzieciństwie stanowi jeden z nich. Wierzymy, że obserwowane przez nas liczby to wierzchołek góry lodowej. W czasie tych ważnych dla rozwoju lat, dzieci tworzą społeczne więzi w szkole, grupach sportowych i innych miejscach. Za każdym razem muszą się dostosowywać do nowych warunków, a to może stanowić dla nich problem. Powinniśmy szukać sposobów na pomoc w pokonywaniu takich wyzwań” - powiedział prof. Clive Sabel z University of Plymouth, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Jak podkreślają naukowcy: to bardzo ważne ustalenie, którego wyniki sugerują, że dzieci takie mogą potrzebować dodatkowej pomocy, by mogły uniknąć chorób psychicznych w późniejszym życiu.

Nie tylko depresja. Przeprowadzki w dzieciństwie zwiększają ryzyko zachowań destrukcyjnych

Wielokrotnie przeprowadzanie się w dzieciństwie w zasadniczy sposób może wpłynąć na późniejsze życie. Niestety, niekorzystnie. Już wcześniejsze badania w tym zakresie wykazały, że liczne wczesne przeprowadzki zwiększają zagrożenie próbami samobójczymi, aktywnością kryminalną, narkomanią i różnymi chorobami psychicznymi.

Jeśli chodzi o depresję to przeprowadzki w dzieciństwie są tylko jednym z czynników zwiększających ryzyko jej wystąpienia. Naukowcy wykazali, że na chorobę tę bardziej podatne są osoby, żyjące w słabiej rozwiniętych lokalizacjach. Tutaj, ryzyko wzrastało o ok. 10%.

Zobacz też: Rodzinny piknik to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu

Quiz z polskich lektur szkolnych. Co pamiętasz z tych książek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Kto napisał „Przedwiośnie”?
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Plac Zabaw odc. 10