Okłady na oczy możemy stosować, gdy oczy dziecka są zmęczone i zaczerwienione. Jeśli zaobserujemy czerwone i zmęczone oczy dziecka, to jest to pierwszy sygnał ostrzegawczy. Na początku wystarczy, że ograniczymy mu czas spędzany przed ekranem monitora i przygotujemy domowe okłady (o tym jakie - poniżej). Jeśli jednak zaczerwienienie nie mija, a dziecko zaczyna skarżyć się również na ból oczu czy głowy, trzeba udać się do okulisty. Być może to zapalenie spojówek, a może sygnał zapowiadający pojawienie się wady wzroku.
Sprawdź też: na co zwrócić uwagę wybierając okulary dla dziecka
Wzrok dziecka: jakie okłady przygotowywać?
Zakładając jednak, że ze wzrokiem dziecka nie dzieje się nic złego, na zmęczone oczy powinniśmy stosować okłady. Doskonale działa okład z zimnych torebek czarnej herbaty, z naparu rumianku czy świetlika. Aby je przygotować, wystarczy zaparzyć płyn, poczekać aż ostygnie, nasączyć nim płatki kosmetyczne i przyłożyć do oczu. Dobrze jest poleżeć z okładem 20-30 minut.
Na zmęczone i opuchnięte oczy dobrze działa również okład z ogórka oraz... ziemniaka. Jak się okazuje, ziemniak nawilża oczy i zmniejsza opuchliznę!
Na zmęczone oczy dziecka najlepszym sposobem jest sen i... aktywność na świeżym powietrzu. Jeśli ktoś spędza mnóstwo czasu przed ekranem monitora, nie może się dziwić, że jego oczy są zmęczone, a białka zaczerwienione.
Niestety, coraz częściej ten problem dotyka dzieci. Ich aktywność zaczyna ograniczać się do zmiany gier na tablecie lub laptopie i oglądania telewizji. Rodzice nie powinni tracić nad tym kontroli, ponieważ w szybkim czasie może to zaowocować problemami z oczami.