Zespół suchego oka: przyczyny, objawy i leczenie schorzenia u dzieci

2015-06-12 13:25

Zespół suchego oka jeszcze do niedawna występował przede wszystkim u osób dorosłych. Coraz częściej schorzenie to dotyka także dzieci. Jaka jest tego przyczyna, jak zespół suchego oka się objawia i jak z nim walczyć?

Zespół suchego oka

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Zespół suchego oka spowodowany jest u dzieci zbyt częstym i zbyt długim wpatrywaniem się w ekran laptopa czy smartfona.

Spis treści

  1. Zespół suchego oka: negatywne działanie laptopów i smartfonów
  2. Zespół suchego oka: inne przyczyny
  3. Zespół suchego oka: objawy
  4. Zespół suchego oka: leczenie

Ze schorzeniem mamy do czynienia, gdy oko nie jest właściwie nawilżone. Szczęśliwie, zespół suchego oka można wyleczyć samodzielnie, a jeśli takie próby nie przyniosą efektu - należy skonsultować się z lekarzem. Nie warto bagatelizować tej przypadłości, ponieważ nieleczony zespół suchego oka może powodować trwałe uszkodzenie wzroku.

>> Jak dbac o oczy dziecka?

Zespół suchego oka: negatywne działanie laptopów i smartfonów

Na zespół suchego oka jeszcze do niedawna cierpieli głównie dorośli, a schorzenie nasilało się u osób w podeszłym wieku. W ostatnich latach odnotowuje się coraz więcej przypadków tego zaburzenia również u dzieci. Głównym oskarżonym są tu komputery.

>> Jak rozpoznać nadwzroczność u dzieci?

Dobrze wiedzieć

Doktor Christine Purslow z Uniwersytetu w Cardiff zbadała, że podczas użytkowania komuptera, zwłaszcza laptopa i tabletu, a także telefonów - smartfonów - mrugamy zdecydowanie mniej, niż kiedy nie wpatrujemy się w ich ekrany. Zbyt rzadkie mruganie prowadzi do kłopotów z gruczołem łzowym, co z kolei powoduje kłopoty ze wzrokiem. Przeciętnie mrugamy 15 razy na minutę, a miłośnicy tabletów i smartfonów robią to co najmniej 2 razy rzadziej. Jak wyjaśnia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" prof. Jerzy Szaflik, produkowane obecnie ekrany nie są już szkodliwe, więc to nie one konkretnie są przyczyną zespołu suchego oka, a właśnie zbyt rzadkie mruganie i fakt, że w ekran wpatrujemy się cały czas z tej samej odległości, a dziecko powinno patrzeć na przedmioty z bliska i z daleka.

Zespół suchego oka: inne przyczyny

Zespół suchego oka powodują również inne czynniki. Najważniejsze z nich to:

  • przebywanie przez dziecko w pomieszczeniach, w których ktoś pali papierosy
  • częste przebywanie dziecka w miejskim smogu
  • częste działanie słońca, wiatru na oczy
  • przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych

Pojawieniu się zespołu suchego oka u dorosłych sprzyjają laserowe zabiegi korekty wzroku, noszenie soczewek kontaktowych, a u kobiet - zmiany hormonalne: ciąża, menopauza, stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Zespół suchego oka: objawy

Objawy zespołu suchego oka pojawiają się na skutek niedostatecznego wydzielania łez lub ich nieprawidłowego składu. Mgr Ewa Chudzińska, magister farmacji z Apteki Medicover wymienia te, które wskazują, że prawdopodobnie to z tym schorzeniem mamy do czynienia:

  • uczucie ciała obcego w oku
  • pieczenie oczu
  • pojawiające się co jakiś czas zamglenie widzenia
  • zmęczenie i ból oczu
  • swędzenie powiek oraz zaczerwienienie i zgrubienie ich brzegów
  • łuski i strupki na rzęsach i brzegach powiek

Objawy zespołu suchego oka można łatwo pomylić z objawami alergii. Jeśli stosowanie kropli przeciwalergicznych nie pomaga warto skonsultować się z lekarzem, czy nie mamy do czynienia właśnie z zespołem suchego oka.

>> Jakie okłady można stosować u dzieci na zmęczone oczy?

Zespół suchego oka: leczenie

W leczeniu schorzenia pomagają sztuczne łzy. Należy wybierać wyłącznie produkty bez konserwantów, które mogą nie tylko nasilić objawy zespołu suchego oka, ale również spowodować reakcję alergiczną, spowolnić procesy gojenia, a nawet uszkodzić zewnętrzne tkanki oka. W sklepach jest ogromny wybór tego typu produktów, więc o pomoc w ich wyborze najlepiej poprosić farmaceutę. Jeśli suche oczy u dziecka lub u dorosłego pojawiają się tylko raz na jakiś czas, wystarczy kupić krople w jednorazowych pojemnikach - minimsach.

>> Astygmatyzm u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

Przydatne okaże się również unikanie czynników, które zespół suchego oka powodują. Osłanianie oczu przed wiatrem i słońcem, unikanie pomieszczeń pełnych dymu papierosowego oraz tych suchych i gorących, a przede wszystkim - częste mruganie i robienie przerw w patrzeniu na monitor komputera lub telefonu. Warto pamiętać o zasadzie 20-20-20. Po 20-minutowym wpatrywaniu się w ekran należy zrobić 20-sekundową przerwę i spojrzeć na przedmiot oddalony o 20 stóp, czyli 6 metrów.

Jeśli samodzielne leczenie nie przyniesie efektów, należy wybrać się do lekarza okulsity, który pomoże obrać właściwą drogę postępowania.