Spis treści
- Bielizna termoaktywna - co to jest?
- Czym różni się bielizna termiczna od termoaktywnej?
- Bielizna termoaktywna - technologia
- Bielizna termoaktywna - funkcje
- Bielizna termoaktywna - rodzaje
- Bielizna termoaktywna - jaką wybrać?
Bielizna termoaktywna jest polecana przede wszystkim osobom aktywnym fizycznie. Bielizna termoaktywna sprawdza się nie tylko podczas treningu na siłowni czy klubie fitness, lecz także podczas uprawiania sportów wyczynowych.
Bielizna termoaktywna jest bardzo różnorodna. Wyróżniamy kilka jej rodzajów: bieliznę szybkoschnącą, bieliznę bezszwową, bieliznę lekką czy polarową. Różnią się od siebie szyciem, funkcją i przeznaczeniem.
Jak dobrać dla siebie odpowiednią odzież termoaktywną? Musimy wiedzieć, do jakich celów będzie nam potrzebna! Na szczęście na rynku jest szeroki wybór różnej maści koszulek, bluz, legginsów czy getrów, które nadają się zarówno do sportów zimowych, jak i letnich. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup którejkolwiek części garderoby termoaktywnej, powinniśmy bliżej poznać ten wielofunkcyjny niezbędnik sportowców.
Bielizna termoaktywna - co to jest?
Bielizna termoaktywna to wysokich standardów odzież sportowa uszyta z syntetycznych tkanin mających funkcję, która umożliwia sprawne pozbywanie się potu ze skóry. Bielizna termoaktywna ma swoje zastosowanie w sporcie i sprawdza się nawet przy bardzo intensywnym wysiłku, np. bieganiu czy wyczynowej jeździe na rowerze. Może być zakładana bezpośrednio na skórę, wówczas pełni funkcję tzw. drugiej skóry człowieka lub na pierwszą warstwę bielizny termoaktywnej, wtedy ma za zadanie ogrzewać ciało i nie dopuścić do utraty temperatury.
Czym różni się bielizna termiczna od termoaktywnej?
Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że bielizna termoaktywna i termiczna to synonimy i można ich używać zamiennie. Nic bardzie mylnego! Bielizna termiczna różni się od termoaktywnej tym, że chroni ciało przed utratą ciepła i wychłodzeniem, ale nie posiada funkcji odprowadzania wilgoci, tak jak bielizna termoaktywna.
Bielizna termiczna ma więc zastosowanie w aktywnościach wykonywanych na zewnątrz przy ujemnych temperaturach, zimnie czy dużym wietrze. Powinna być zakładana na bieliznę termoaktywną, ponieważ tylko wtedy strój sportowy będzie kompletny – sprawi, że ubranie nie nasiąknie potem, a temperatura ciała nie spadnie.
Bielizna termoaktywna - technologia
Technologia produkcji bielizny termoaktywnej wyróżnia się precyzja wykonania i dbałością o najdrobniejsze szczegóły, w porównaniu do zwykłej odzieży sportowej. Bielizna termoaktywna wyposażona jest w syntetyczne, wysokiej jakości włókna, odpowiedzialne za utrzymywanie stałej temperatury ciała, dobrą przepuszczalność powietrza oraz zapobiegające nasiąkaniu wodą.
Włókna bielizny termoaktywnej są przede wszystkim szybkoschnące, co pomaga utrzymać jednolitą temperaturę ciała, oraz oddychające, mimo ścisłego przylegania do powierzchni skóry. Włókna wychodzące na zewnątrz mają delikatnie włochatą budowę, która ma imitować budowę naskórka, a ażurowa konstrukcja pozwala wchłaniać wilgoć wolniej niż odparowuje ona z powierzchni tkaniny.
Bieliznę termoaktywną najczęściej produkuje się z poliestru, poliamidu i elastanu, czyli materiałów, które doskonale przepuszczają powietrze, nie nasiąkają wilgocią oraz są niezwykle elastyczne. Co więcej, bielizna termoaktywna szyta jest za pomocą bezszwowej technologii, która skutecznie chroni skórę przed otarciami i odparzeniami.
Czytaj też:
- Jak dobrać stanik sportowy?
Bielizna termoaktywna - funkcje
Bielizna termoaktywna ma wiele korzystnych funkcji, między innymi:
- odprowadza pot z powierzchni skóry
- pozwala skórze lepiej oddychać
- pozwala na utrzymywanie właściwej i jednolitej temperatury ciała
- zapobiega przegrzaniu się organizmu oraz jego wyziębieniu
- zwalcza nieprzyjemny zapach skóry
- nie pozostawia mokrych plam i śladów na tkaninie
- likwiduje przykry zapach skóry
- zapewnia swobodę ruchu
Czytaj także: Buty do fitnessu – jak wybrać dobre buty na fitness?
Bielizna termoaktywna - rodzaje
Bielizna termoaktywna dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:
- Lekka bielizna termoaktywna – jest podstawową i pierwszą warstwą zakładanej odzieży sportowej. Doskonale sprawdzi się w lecie, kiedy na dworze królują wysokie temperatury, a nam zależy na tym, aby nasza skóra mogła oddychać i nie pociła się. Lekka bielizna termoaktywna jest dedykowana biegaczom, trekkingowcom oraz osobom ćwiczącym na siłowni, ponieważ jest cienka i nie ogrzewa ciała. Przykładem takiego rodzaju bielizny będą koszulki sportowe z krótkim rękawem oraz krótkie spodenki lub getry.
- Średnia bielizna termoaktywna – to najbardziej uniwersalny rodzaj odzieży termoaktywnej, który jest odpowiedni zarówno w lecie oraz w zimie. Średnią bieliznę termoaktywna można zakładać bezpośrednio na skórę lub na lekką bieliznę tego typu. Ten rodzaj odzieży ma swoje zastosowanie niemal w każdym rodzaju sportu, ale może zdarzyć się, że będzie wymagał dodatkowej części garderoby termoaktywnej, szczególnie w sezonie zimowym. Do średniej bielizny termoaktywnej zalicza się bluzki i bluzy z długim rękawem, legginsy termoaktywne oraz długie getry.
- Gruba bielizna termoaktywna – nazywana jest także bielizną termiczną i w zależności od wykonania ma nieco inne zastosowania niż typowa lekka i średnia bielizna termoaktywna. Jej funkcje to przede wszystkim zatrzymywanie ciepła, ale bez efektu pocenia się, więc doskonale sprawdzi się w sportach zimowych, takich jak narciarstwo czy jazda na łyżwach.
Jak łączyć różne rodzaje bielizny?
Pierwszą warstwą ubioru powinna być bielizna szybkoschnąca lub bezszwowa, która będzie wygodna, elastyczna oraz cienka i będzie dobrze odprowadzać wilgoć z powierzchni skóry. Drugą warstwę powinny stanowić bielizna polarowa lub termiczna, które mają za zadanie utrzymać ciepłotę ciała i chronić nas przed wyziębieniem, np. podczas sportów uprawianych w zimie.
Bielizna termoaktywna - jaką wybrać?
Zastanawiasz się, jak kupić bieliznę termoaktywną, żeby spełniała twoje oczekiwania? Na początku musisz wybrać właściwy rozmiar danej odzieży. Pomocna w tym będzie tabela rozmiarów z podanymi w centymetrach parametrami ciała. To bardzo ważne, żeby dobrać dla siebie dobry rozmiar, ponieważ bielizna termoaktywna musi być dopasowana i nie może krępować ruchów.
- Rozmiar bielizny termoaktywnej jest bardzo istotny. Im bardziej jest dopasowana, tym lepiej spełnia swoje zadania. Jeśli bielizna jest zbyt luźna, pot nie jest szybko transportowany na zewnątrz, więc pozostaje na skórze.
- Kolejnym ważnym krokiem przy wyborze bielizny jest upewnienie się, że dany materiał jest najwyższego gatunku i będzie dobrze spełniał swoje zadanie. Jeśli szukamy bielizny szybkoschnącej, to musi być wykonana z poliestru i elastanu, które pozwalają skórze oddychać i dobrze odprowadzają wilgoć. Kiedy interesuje nas dobra elastyczność ubrania i chcemy zakładać je jako pierwszą warstwę bezpośrednio na skórę, wówczas bielizna termoaktywna powinna być bezszwowa i wykonana z odpowiednich proporcji poliamidu, poliestru i elastanu.
- Szukając bielizny, którą będziesz nosić jako drugą warstwa ubioru, warto zwrócić uwagę na to, aby wykonana była z poliestru z dodatkiem elastanu. Takie połączenie sprawi, że będzie nam ciepło i nie będziemy nadmiernie tracić temperatury ciała. Warto wiedzieć, że bardzo przydatnym dodatkiem jest materiał z właściwościami bakteriostatycznymi, który likwiduje brzydki zapach tworzący się na skórze.
- W przypadku grubej bielizny termoaktywnej powinniśmy także szukać takich ubrań, które posiadają zamek błyskawiczny ułatwiający zakładanie i zdejmowanie ubrania. Wybranie bielizny, która posiada strefy chroniące przed największą potliwością także będzie dobrym rozwiązaniem.
- Na koniec warto zwrócić jeszcze uwagę na to, czy dany model bielizny zawiera dodatkowe funkcje, np. odblaski, które przydadzą się podczas biegania nocą lub stójkę chroniącą przed wiatrem.
Czytaj też: Mata do ćwiczeń: jak wybrać najlepszą?
Pielęgnacja bielizny termoaktywnej powinna odbywać się po każdym wysiłku fizycznym. Po pierwsze - higiena! A po drugie - tłuszcz i sól, które znajdują się w ludzkim pocie, zatykają mikropory w splocie włókien, przez co traci ona możliwość szybkiego transportu wilgoci.
Bieliznę termoaktywną należy prać w temperaturze podanej na metce (zazwyczaj to 30ºC) i dobrze wysuszyć. Do prania używaj łagodnych płynów bez zmiękczaczy, a najlepiej w delikatnych środków dla dzieci, pozbawionych agresywnej chemii i wybielaczy, lub szarego mydła czy płatków mydlanych. Dobrze sprawdzają się również specjalne preparaty do prania bielizny termoaktywnej, obecnie powszechnie dostępne, już nie tylko w sklepach sportowych.
Pod żadnym pozorem nie należy dodawać lanoliny i innych środków zmiękczających. W ten sposób można uszkodzić włókna syntetyczne i zmniejszyć efektywność odzieży, przez co straci ona swoje właściwości szybkiego odprowadzania wody i "oddychania".
Dobrym rozwiązaniem chroniącym bieliznę podczas prania będzie też umieszczenie jej w specjalnym worku do prania odzieży delikatnej.
Czytaj też: Jak dbać o akcesoria sportowe?
Polecany artykuł: