Buty na rower – jakie cechy powinny mieć dobre buty rowerowe?

2020-04-21 11:15

Buty na rower przydadzą się nie tylko profesjonalnym kolarzom. Osoby rekreacyjnie jeżdżące na rowerach także powinny zainwestować w odpowiednie obuwie. Zwykłe adidasy lub tenisówki nie są przystosowane do obciążeń występujących podczas jazdy na jednośladzie i mogą szybko się niszczyć.

Buty na rower – jakie cechy powinny mieć dobre buty rowerowe?

i

Autor: thinkstockphotos.com Buty na rower typu SPD są na stałe przyczepione do pedałów, dzięki czemu zapewniają mniejsze straty energii w czasie jazdy.

Spis treści

  1. Buty na rower typu SPD
  2. Korzystny wpływ jazdy na rowerze na zdrowie
  3. Najważniejsza cecha butów na rower - gruba podeszwa
  4. Co jeszcze powinno cechować dobre buty na rower?

Buty na rower są niezbędnym wyposażeniem każdego, kto ma w planach długodystansowe rajdy rowerowe. Sprawdzą się także przy krótszych, rekreacyjnych wycieczkach. Wykazują szereg cech, które czynią je bardziej wytrzymałymi niż buty przeznaczone do ćwiczeń lub biegania. Dodatkowo, znacznie podnoszą komfort jazdy i zmniejszają ryzyko wypadków.

Zobacz: Przegląd przydatnych akcesoriów rowerowych dla mężczyzn

Buty na rower typu SPD

Buty typu SPD (Shimano Pedaling Dynamics) polecane są osobom wyczynowo trenującym jazdę na rowerze. Można ich używać jedynie w połączeniu ze specjalnymi pedałami SPD. System SPD to popularny mechanizm zatrzaskowy stosowany w rowerach górskich. System trwale łączy podeszwę buta z pedałem, co ułatwia jazdę i zmniejsza nakłady energii potrzebnej do przejechania dystansu. Mięśnie jadącej osoby pracują wydajniej, dzięki czemu jest ona w stanie pokonywać dłuższe trasy.

Z uwagi na to, że buty SPD kupuje się łącznie z pedałami, koszt zakupu całego mechanizmu wynosi minimum 400 złotych. Nadaje się więc dla osób, które uprawiają kolarstwo wyczynowe lub dziennie przejeżdżają nie mniej niż 50 km.

Warto dodać, że buty na rower typu SPD mają bardzo twardą podeszwę, która utrudnia normalne chodzenie. Nie sprawdzą się więc w przypadku osób, które jeżdżą na rowerze w celach rekreacyjnych, aby w przerwach od jazdy np. chodzić po lesie, zwiedzać itd.

Warto wiedzieć

Obecnie producenci butów rowerowych oferują także obuwie pośrednie - pomiędzy SPD a butami trekkingowymi. Można wpiąć je do systemu SPD, ale równie dobrze można chodzić w nich w przerwie od przejażdżki i zapewniają taką samą wygodę jak zwykłe adidasy.

Korzystny wpływ jazdy na rowerze na zdrowie

Najważniejsza cecha butów na rower - gruba podeszwa

Osoby rekreacyjnie jeżdżące na dwóch kółkach bądź robiące dziennie do 50 km powinny zainwestować w uniwersalne buty na rower typu trekkingowego. Dobre obuwie tego typu powinno cechować się przede wszystkim wytrzymałą podeszwą.

Podstawową wadą zwykłych butów sportowych używanych do jazdy na rowerze jest podeszwa niedostosowana do silnego nacisku stopy na pedał. W efekcie spód buta bardzo szybko się niszczy. Dlatego tak ważny jest zakup wytrzymałych butów rowerowych odpornych na obciążenia.

Co więcej, gruby spód zwiększa efektywność pedałowania, dzięki czemu możemy przejechać więcej kilometrów z mniejszym wysiłkiem. Pozwala także zapobiegać ewentualnym urazom stóp.

Zobacz: Przegląd przydatnych akcesoriów rowerowych dla kobiet

To ci się przyda

Producenci butów rowerowych opracowali specjalny indeks sztywności podeszwy. Jest to najczęściej 11-stopniowa skala, która mówi o tym, jak twardy jest spód obuwia. Jeśli twardość wynosi od 2 do 4, to but nadaje się i do jazdy na rowerze, i do chodzenia. Twardość powyżej 8 charakteryzuje profesjonalne buty na rower dla wyczynowców.

Co jeszcze powinno cechować dobre buty na rower?

Przy zakupie butów na rower powinniśmy ponadto zwrócić uwagę na:

  • wysokość cholewki - buty na rower nie powinny być wysokie. Tył nie może zachodzić na kostkę, a najlepiej jeśli będzie niższy. Kostka podczas jazdy jest w ciągłym ruchu i zbyt wysoki tył może powodować ucisk i otarcia.
  • dobre przyleganie do stopy - stopa powinna ściśle wypełniać wnętrze buta i być ustabilizowana. Zbyt luźne obuwie sprawi, że będzie nam trudniej pedałować i szybciej się zmęczymy.
  • materiał. Powinien być wytrzymały, a jednocześnie zapewniać stopom odpowiednią wentylację. Jeśli jeździmy głównie wiosną i latem, optymalnym wyborem będą buty na rower z wierzchem wykonanym z przewiewnej siateczki.
  • zapięcie – sznurówki mogą łatwo wkręcić się w pedał, dlatego lepsze są buty z zapięciem na rzep lub sznurowadła, które po zawiązaniu można schować.

Dobre buty na rower można kupić już od 200 złotych. Warto w nie zainwestować, jeśli nie chcemy narażać zwykłych butów sportowych na zniszczenia podczas jazdy. Dobrej jakości obuwie rowerowe może nam służyć nam latami.