Spis treści
- Jak czyścić buty do biegania (adidasy)
- Jak czyścić buty trekkingowe
- Jak czyścić odzież z membraną
- Jak czyścić kask narciarski?
- Jak prać bieliznę termoaktywną
Aby odzież sportowa służyła jak najdłużej, konieczne jest jej regularne czyszczenie i konserwacja. Brud zalegający w zakamarkach butów czy zapychający mikropory w odzieży termicznej obniża ich oddychające i wodoodporne właściwości, a do tego stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii, grzybów czy pleśni. Żeby się go pozbyć, niezbędny będzie zakup specjalnych preparatów czyszczących, impregnatów i przyborów do prania. Warto jednak w nie zainwestować, bo wymiana zniszczonych butów i ubrań na nowe może być dużo kosztowniejsza.
Sprawdź, jak właściwie dbać o obuwie, odzież i bieliznę sportową.
Jak czyścić buty do biegania (adidasy)
Buty do biegania często wyposażone są w przewiewną siateczkę, która zapewnia odpowiednią wentylację. Materiał o takiej fakturze jest bardzo podatny na zabrudzenia – zbiera pył, błoto, drobne kamyczki. Po długim użytkowaniu wnętrze butów może też brzydko pachnieć. Z tych powodów czyszczenie obuwia biegowego jest konieczne, ale najlepiej robić to w delikatny sposób.
Jeśli zabrudzenia są niewielkie, wystarczy przetrzeć but wilgotną szmatką. Jeżeli podeszwa jest bardzo brudna, można wyczyścić ją gąbką lub szczoteczką z dodatkiem detergentu (nie należy jednak przecierać nią elementów materiałowych, bo mogą się odbarwić). Drobny piasek łatwo wytrzepać uderzając butem o but lub o ścianę (oczywiście od strony podeszwy). Zaschnięte błoto można usunąć używając do tego szczotki. Nieprzyjemny zapach w środku to najczęściej wina przepoconej wkładki, którą łatwo wyjąć i wyprać w ręku z użyciem proszku do prania. Dodatkowo wnętrze buta warto spryskać specjalnym dezodorantem do odświeżania obuwia.
Pranie butów do biegania w pralce to ostateczność i lepiej nie robić tego częściej niż raz na kilka miesięcy. Długi kontakt z wodą i detergentami osłabia bowiem strukturę materiałów, z których wykonane jest obuwie, może też odkształcić cholewkę. Jeśli już decydujemy się na wrzucenie butów do pralki, najpierw wyjmujemy z nich wkładkę, sznurówki i wkładamy do siatkowego woreczka. Ustawiamy temperaturę nie wyższą niż 30 stopni (pod wpływem wysokiej temperatury elementy klejone mogą się rozszczelnić) i wybieramy program do prania rzeczy delikatnych. Butów nie suszymy na słońcu, bo mogą się skurczyć i wypłowieć, nie stawiamy też na grzejniku. Najlepiej pozwolić im naturalnie wyschnąć ustawiając płasko w suchym i przewiewnym miejscu.
Jak czyścić buty trekkingowe
Buty trekkingowe wykonane są zazwyczaj ze skór naturalnych: nubukowych, zamszowych, licowych albo ze sztucznych materiałów przypominających w dotyku welur. Mogą posiadać wewnętrzną membranę wodoodporną i oddychającą. Z tego względu pranie ich w pralce jest wykluczone, bo pod wpływem wody skóra i welur mogą popękać, a membrana stracić swoje właściwości izolacyjne.
Bezpiecznym sposobem czyszczenia butów trekkingowych jest umycie ich szczoteczką z miękkim włosiem często moczoną w ciepłej wodzie (samych butów nigdy nie zanurzamy w wodzie). Rezygnujemy przy tym z proszku do prania i silnych środków czyszczących, które mogą zniszczyć skórzaną powłokę. Ewentualnie można użyć delikatnego mydła lub specjalnych środków czyszczących do obuwia trekkingowego. W przypadku lekkich zabrudzeń wystarczy wyczyścić buty szczotką i przetrzeć wilgotną gąbką. Wkładki wyjmujemy i pierzemy w pralce w temperaturze 30 stopni, a jeśli są wykonane ze skóry czyścimy je ręcznie podobnie jak materiał wierzchni. Podczas suszenia unikamy dodatkowych źródeł ciepła (słońce, kaloryfery).
Bardzo ważne, aby po wyschnięciu buty trekkingowe porządnie zaimpregnować. Tylko w ten sposób zachowają one swoje właściwości wodoodporne. Modele wykonane ze skóry licowej woskujemy, pozostałe dokładnie spryskujemy impregnatem w sprayu. Zaczepy i oczka warto natrzeć woskiem lub wazeliną, aby nie rdzewiały. Poza sezonem buty należy przechowywać w zamkniętym pudełku ustawiając je w przewiewnym, suchym miejscu. Nie obwiązujemy ich szczelnie folią, bo w razie dostania się wilgoci skóra może zapleśnieć. Aby buty zachowały swój kształt, do środka warto włożyć prawidła lub zgniecione gazety.
Jak czyścić odzież z membraną
Odzież z membraną wbrew pozorom nie tylko można, ale wręcz trzeba prać w pralce po każdym sezonie. Brud i kurz zapychają mikropory w materiale, przez co kurtki i spodnie tracą swoje właściwości oddychające i wodoodporne. Tego typu ubrania należy jednak czyścić stosując się do wskazówek producenta i używając do tego tylko specjalnych środków piorących przeznaczonych do odzieży outdoorowej.
Przygotowując odzież do prania w pierwszej kolejności dokładnie zapoznajemy się z informacjami zamieszczonymi na metce. Następnie opróżniamy kieszenie, zasuwamy wszystkie suwaki, zapinamy rzepy, guziki, paski. Jeśli producent nie wskazał inaczej, ustawiamy temperaturę na 40 stopni i wybieramy program do prania odzieży sportowej. Do podajnika wlewamy środek piorący przeznaczony do odzieży z membraną. Pod żadnym pozorem nie wsypujemy do niego zwykłych proszków lub płynów zmiękczających, które mogą zniszczyć strukturę materiału. Po skończonym praniu odzież należy wypłukać (bez użycia płynu do płukania), a następnie strzepać nadmiar wody i zawiesić na suszarce. Po wyschnięciu kurtkę lub spodnie obowiązkowo spryskujemy impregnatem do ubrań z membraną.
Jak czyścić kask narciarski?
Podczas jazdy na nartach skóra głowy intensywnie się poci, co sprzyja powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Wnętrze kasku trzeba więc dokładnie wyczyścić po każdym sezonie. Najłatwiej zrobić to jeśli mamy kask z wyjmowaną wyściółką – wówczas wystarczy uprać ją w pralce. Jeżeli wyściółka jest przymocowana na stałe, pozostają dwie możliwości. Jedna z nich to wyczyszczenie środka kasku z pomocą namydlonej szczoteczki, a potem zebranie resztek mydła za pomocą mokrej gąbki. Inna możliwość to zakupienie specjalnej pianki do czyszczenia kasków, która wnika w materiał i zbiera kurz, brud oraz likwiduje przykry zapach.
Jak prać bieliznę termoaktywną
Bielizna termoaktywna ma bezpośredni kontakt z pocącą się skórą, więc wymaga prania po każdym treningu. Nie można jednak wrzucić jej do pralki z ubraniami noszonymi na co dzień, bo zwykłe proszki i płyny do płukania mogą zniszczyć jej termiczne właściwości. Do prania bielizny termoaktywnej nadają się szare mydło, płatki mydlane, proszek do prania dla dzieci lub specjalne preparaty piorące do odzieży technicznej. Wszelkie wybielacze, płyny do płukania czy płyny zmiękczające są niewskazane. Zanim włożymy ubrania do pralki lepiej zabezpieczyć je wkładając do specjalnych woreczków. Temperatura prania powinna oscylować w granicach 30-40 stopni (dokładna informacja znajduje się na metce). Wybieramy program do prania odzieży sportowej lub do tkanin delikatnych. Rezygnujemy z wirowania – aby pozbyć się nadmiaru wody bieliznę lekko ugniatamy, nigdy nie wykręcamy. Możemy też przyłożyć do niej suchy ręcznik i odcisnąć. Suszymy tak jak zwykłe pranie, rozwieszając na suszarce lub na sznurku. Pamiętajmy, że bielizny termoaktywnej nie wolno prasować.