Jak dobrać stanik sportowy? Jaki biustonosz sportowy wybrać?

2019-05-06 11:24

Jak dobrać stanik sportowy? W pierwszej kolejności należy dopasować biustonosz sportowy do rozmiaru biustu. Następnie, mając już na sobie wybrany stanik, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, by mieć pewność, że piersi będą w nim bezpieczne. Tylko odpowiednio dopasowany biustonosz sportowy pozwoli zapobiec uszkodzeniom i deformacjom piersi w trakcie treningu. Podpowiadamy, jaki biustonosz sportowy wybrać.

Jak dobrać stanik sportowy? Jaki biustonosz sportowy wybrać?

i

Autor: thinkstockphotos.com Jak dobrać stanik sportowy? Jaki biustonosz sportowy wybrać?

Spis treści

  1. Jakie funkcje pełni stanik sportowy?
  2. Jak dobrać stanik sportowy?
  3. Czym grozi źle dopasowany stanik sportowy?
  4. Jak dobrać stanik sportowy? - ostateczny wybór
  5. Uwaga na topy sportowe
  6. Kiedy wymienić stanik sportowy na nowy?

Jak dobrać stanik sportowy? W pierwszej kolejności należy dopasować biustonosz sportowy do rozmiaru biustu. Następnie, mając już na sobie wybrany stanik, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, by mieć pewność, że piersi będą w nim bezpieczne podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Jakie funkcje pełni stanik sportowy?

Podstawową funkcją stanika sportowego jest unieruchomienie biustu, ograniczenie jego ruchu, by zminimalizować ryzyko wystąpienia wstrząsów i przeciążeń podczas wysiłku fizycznego. Jak przekonują specjaliści od badania zagadnień sportowych w Uniwersytetu Portsmouth, podtrzymujący biustonosz sportowy amortyzuje drgania i ogranicza ruchy biustu o 74 proc., podczas gdy zwykły biustonosz jedynie o 38 proc.

Podczas intensywnego wysiłku fizycznego piersi poruszają się z różną intensywnością i częstotliwością. Na przykład podczas biegu biust unosi się przy każdym kroku o 9 cm. Oznacza to, że krótki bieg na 1 km to 84 cm dla piersi. Niestety, piersi nie mają mięśni, które chroniłyby je przed takim wysiłkiem. Są zbudowane ze skóry oraz sieci pasm tkanki łącznej, zwanych więzadłami Coopera, które, w wyniku intensywnych ruchów, ulegają rozciąganiu. W konsekwencji biust traci jędrność i elastyczność, staje się obwisły, a w skrajnych przypadkach nawet zdeformowany. Co ważne, jest to proces nieodwracalny, ponieważ raz rozciągnięta tkanka nie wraca do wcześniejszych kształtów. Właśnie dlatego stanik sportowy jest tak bardzo wysoko zabudowany i wykonany z grubego materiału - dzięki temu zapewnia stabilizację piersiom, zapobiegając ich rozciąganiu, a ponadto modeluje je i nadaje im właściwy kształt. Warto wiedzieć, że materiał z którego jest wykonany stanik, mimo że jest gruby, "oddycha" i absorbuje wilgoć ze skóry, jednocześnie umożliwiając dopływ chłodzącego powietrza, minimalizując ryzyko m.in. oparzeń czy otarć.

Jak dobrać stanik sportowy?

W pierwszej kolejności należy określić rozmiar biustu, a następnie wybrać jeden z trzech rodzajów stanika:

  • compression bra - są przeznaczone dla kobiet o małym lub średnim biuście (miseczki A i B). Tego typu staniki sportowe minimalizują ruchy piersi poprzez przyciśnięcie ich razem do klatki piersiowej
  • encapsulated compression bra - tego typu stanik jest bardziej stabilny niż typ compression bra, ponieważ przyciska każdą pierś osobno. W związku z tym mogą sięgnąć po niego kobiety, które mają większy biust lub uprawiają intensywniejszą aktywność fizyczną
  • adjustable encapsulated compression bra również przyciska każdą pierś osobno, ale ze wszystkich typów staników gwarantuje największą stabilność. Wyróżnia go także regulowana taśma pod biustem. W związku z tym jest odpowiedni dla kobiet o obfitym biuście, które są bardzo aktywne fizycznie, np. biegają
Ważne

Czym grozi źle dopasowany stanik sportowy?

Źle dopasowany stanik sportowy może doprowadzić nie tylko do uszkodzeń i deformacji piersi, lecz także do bólów głowy, pleców czy kręgosłupa. Źle dobrany biustonosz sportowy powoduje, że kobieta garbi się w czasie ćwiczeń, by zminimalizować ból piersi spowodowany rozciąganiem tkanki. A nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa prowadzi do tego, że jest on bardziej narażony na wstrząsy. W skrajnych sytuacjach może dojść np. do wyskoczenia dysku.

Jak dobrać stanik sportowy? - ostateczny wybór

Kiedy już wybrałaś odpowiedni rodzaj stanika, załóż go, wykonaj kilka podskoków lub bieg w miejscu i sprawdź następujące elementy:

1. PAS BIUSTONOSZA - nie powinien być za ciasny (choć należy pamiętać, że dobry sportowy biustonosz jest ciaśniejszy niż zwykły), ale też tylna część stanika nie powinna "podjeżdżać" do góry. Ponadto stanik nie powinien przesuwać się, kiedy podnosi się ręce do góry.2. MISECZKI - w niej powinna zmieścić się cała pierś, nie powinna wychodzić spoza niej.3. FISZBINY (nie wszystkie staniki sportowe je posiadają) - powinny otaczać całą pierś, bez zachodzenia na nią ani poza linię pach. Ponadto nie powinny wbijać się w piersi.4. RAMIĄCZKA - powinny być tak wyregulowane, aby podtrzymywać piersi na właściwym poziomie i nie uciskać skóry ramion. Dobrze wyregulowane ramiączko powinno się podnieść na wysokość maksymalnie dwóch centymetrów. Warto wiedzieć, że niektóre staniki posiadają także dodatkową regulację na wysokości łopatek, dzięki czemu dodatkowo podtrzymują i unieruchamiają biust.5. SZWY - powinny być gładkie i miękkie, a ponadto powinno być ich mało, aby zminimalizować ryzyko podrażniania skóry podczas ruchu.

Ważne

Uwaga na topy sportowe

Należy unikać topów sportowych, które nie są biustonoszami przeznaczonymi do treningu. Można je nosić, ale tylko pod warunkiem, że pod spód założy się profesjonalny stanik sportowy.

Kiedy wymienić stanik sportowy na nowy?

Jeśli funkcja ograniczania ruchów pionowych biustu stopniowo się osłabia, materiał zaczyna się przecierać, a stanik robi się za luźny, mimo że wymiary ciała się nie zmieniły, oznacza to, że stanik trzeba wymienić na nowy.

Warto wiedzieć, że odpowiednio zadbany biustonosz sportowy może służyć nawet kilka lat. Wystarczy prać go ręczenie i suszyć na powietrzu, a nie w pralce.