Spis treści
- Strój na narty biegowe – z czego powinien się składać?
- Dodatki i gadżety na narty biegowe
- Jak ubrać się na narty biegowe – zasady
Osoby zaczynające swoją przygodę z biegówkami mogą stanąć przed dylematem – jak ubrać się na narty biegowe, aby strój z jednej strony był wygodny i nie krępował ruchów, a z drugiej dobrze chronił przed zimnem? Nowoczesna odzież techniczna rozwiązuje ten problem. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, materiał, z którego zrobione są ubrania dla biegaczy narciarskich pomaga w utrzymaniu ciepła, a jednocześnie zapewnia odpowiednią wentylację.
Strój na narty biegowe – z czego powinien się składać?
Strój na biegówki powinien składać się z następujących elementów:
- kurtka – cieńsza i lżejsza niż w przypadku narciarstwa zjazdowego. Dobra kurtka przeznaczona do treningu biegowego jest wyposażona w specjalne wywietrzniki i otwory wentylacyjne pozwalające skórze oddychać. Z przodu posiada wzmocnienie w postaci membrany chroniącej przed wiatrem, aby w czasie biegu pęd mroźnego powietrza nie przenikał przez ubranie.
- bluza termoaktywna – można wykorzystać uniwersalną bluzę noszoną przez biegaczy i rowerzystów w zimie. Jest lekka, elastyczna i skutecznie odprowadza wilgoć na zewnątrz. Jeśli na dworze panuje bardzo niska temperatura, bluzę można zastąpić polarem o podobnych właściwościach.
- bielizna termoaktywna – podczas treningu najbardziej praktyczna będzie bielizna w formie dopasowanej koszulki z długim rękawem. W bardzo mroźne dni można dodatkowo założyć pod spodnie obcisłe kalesony.
- spodnie – powinny mieć krój przylegających legginsów, dlatego na biegówki nie nadają się spodnie przeznaczone do narciarstwa zjazdowego. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne spodnie dla biegaczy, które są odpowiednio elastyczne i zapewniają izolację od zimna dzięki membranie termoaktywnej. Alternatywą mogą być grubsze bawełniane legginsy ocieplane od wewnątrz warstwą drobnego meszku lub polaru, przydatne także do nordic walking, biegania czy jeżdżenia na rowerze zimą.
Dodatki i gadżety na narty biegowe
Przy kompletowaniu stroju na narty biegowe nie można zapomnieć o ochronie najbardziej narażonych na zmarznięcie części ciała, takich jak głowa, ręce i stopy. Również oczy powinny być chronione za pomocą okularów przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie dodatków?
- czapka na biegówki - powinna być wyposażona w wiatroszczelny panel umieszczony z przodu. Kupowanie grubej, wełnianej czapy lub czapki pokrytej w całości przeciwwietrzną membraną mija się z celem, ponieważ może nam być w niej za gorąco.
- rękawiczki – w odróżnieniu od grubych rękawic narciarskich, w treningu biegowym najlepiej sprawdzają się cienkie rękawiczki nie ograniczające ruchów dłoni. Należy koniecznie zwrócić uwagę na to, czy rękawiczki posiadają wzmocnienie między kciukiem a resztą palców, ponieważ jest to miejsce najbardziej narażone na przetarcia. Warto, aby wewnętrzna warstwa pokryta była materiałem antypoślizgowym, co poprawi komfort trzymania kijów.
- skarpety – powinny być wzmocnione w miejscach, które w trakcie biegu najszybciej się przecierają. Specjalistyczne modele dedykowane do narciarstwa biegowego posiadają zdolność amortyzowania wstrząsów i są wyposażone w ściągacze zapobiegające przesuwaniu się skarpety w bucie.
- wkładki do butów narciarskich - mogą być używane zarówno przez narciarzy zjazdowych, jak i biegowych. Wyrabia się je na indywidualne zamówienie, a ich kształt zależy od budowy stopy (od jej podbicia). Zapewniają lepsze przyleganie stopy do buta, odciążają kolana, zwiększają kontrolę nad torem jazdy i polepszają jej ogólny komfort.
- buff – to wielofunkcyjna chusta mogąca pełnić rolę czapki, opaski, szalika czy maski zakrywającej usta w szczególnie mroźne dni. Przydatna także podczas biegania, nordic walking, marszów czy długich pieszych wycieczek.
- okulary – dobrze sprawdzą się okulary sportowe o średniej przepuszczalności światła, nadające się zarówno do treningów w słoneczne, jak i pochmurne dni.
Jak ubrać się na narty biegowe – zasady
Główną cechą narciarstwa biegowego jest intensywność ruchów, które powodują, że bardzo szybko robi się nam ciepło. Dlatego tak ważne jest, aby podczas treningów nosić odzież termoaktywną, ponieważ tradycyjne kurki puchowe oraz obszerna odzież na narty zjazdowe szybko może doprowadzić do przegrzania.
Żeby w pełni wykorzystać właściwości odzieży termoaktywnej, najlepiej ubierać się według zasady trzech warstw, zaczynając od warstwy najbliższej ciału:
- bielizna termoaktywna,
- lekka bluza lub cienki polar,
- kurtka i spodnie.
Taki sposób ubioru powoduje, że pot może swobodnie odparować ze skóry i, przenoszony do kolejnych warstw odzieży, zostać całkowicie odprowadzony na zewnątrz. Aby nie zaburzyć wymiany cieplnej, niewskazane jest zakładanie ubrań z naturalnych materiałów absorbujących wilgoć, szczególnie z bawełny.
Polecany artykuł: