Spis treści
- Taniec pomaga ludziom w każdym wieku
- Stereotypy dotyczące seniorów
- Taniec zamiast antydepresanta
- Przedłuż młodość tańcem
Taniec jest jednym ze środków terapeutycznych. Znacznie przyjemniejszym i zdrowszym, niż zażywanie lekarstw. Medycyna wykorzystuje go jako pomoc w walce z chorobami. Jest też niezwykle skutecznym lekiem przedłużającym młodość osób starszych.
Tańczyć może każdy, bez względu na wiek i stopień sprawności. Ćwiczenia na miarę własnych możliwości fizycznych przynoszą maksimum efektu.
Taniec poprawia samopoczucie, jest sposobem na uwolnienie się od codziennych napięć. To także odskocznia od szarej rzeczywistości – nawiązywanie kontaktów towarzyskich jest bardzo potrzebne ludziom w starszym wieku.
Taniec pomaga ludziom w każdym wieku
Terapia tańcem ma swoje korzenie zarówno w historii tańca, filozofii starożytnych cywilizacji, jak i we współczesnej psychologii. Jest nie tylko doskonałym i skutecznym lekiem, ale również formą rekreacji. Rytmiczne ruchy w takt muzyki odprężają, redukują napięcie mięśniowe i dają poczucie kontroli nad własnym ciałem, a dodatkowo pozwalają uwolnić i odreagować nagromadzone emocje oraz uzyskać równowagę wewnętrzną.
Stereotypy dotyczące seniorów
W Polsce nadal pokutuj stereotyp, że przeciętny emeryt to osoba niedołężna, zamknięta w domu, zajmująca się przede wszystkim opieką nad wnukami lub praktykami religijnymi. Tymczasem seniorzy – osoby w wieku powyżej 55. roku życia – stanowią coraz liczniejszą kategorię społeczną w naszym kraju. Zmienia się też ich styl życia. Polscy seniorzy nie chcą być dłużej spychani na margines społeczeństwa, są gotowi do prowadzenia aktywnego i twórczego życia. Wychodzą z domów i poszukują nowych form spędzania wolnego czasu. Hitem stały się Uniwersytety Trzeciego Wieku. Powolnej zmianie ulega również społeczna postawa wobec starości. Coraz więcej osób deklaruje swoją życzliwość wobec osób starszych (79%) i gotowość do pomagania im. Jednak sami seniorzy wskazują, że pomocy tej nie otrzymują w wystarczającym stopniu. Deklaracje „młodszej większości” rozmijają się zatem z praktyką. To chyba przede wszystkim dlatego seniorzy chcą zachować sprawność i samowystarczalność do ostatnich lat życia i poszukują sposobów na aktywną starość (obawiają się bowiem uzależnienia od innych, bezradności, samotności).
Taniec wpływa pozytywnie nie tylko na układ ruchowy, ale i na cały organizm, a w szczególności na układ krążenia, oddechowy, nerwowy, pokarmowy oraz na przemianę materii. Dotlenia wszystkie komórki ciała, poprawia krążenie krwi i elastyczność stawów, wzmaga pracę jelit i zwiększa wydolność płuc. Wyrabia koordynację ruchów oraz kształci wyobraźnię i pamięć ruchową.
Taniec zamiast antydepresanta
Taniec to też wspaniały lek przeciwdepresyjny zwalczający stres, będący przyczyną wielu chorób. Jak każda aktywność fizyczna, pobudza wydzielanie endorfin (tzw. hormonów szczęścia). Poprawiają one nastrój, dodają chęci do życia i wyzwalają drzemiącą energię, wspomagając proces leczenia oraz sprzyjając szybszej rekonwalescencji i poprawie jakości życia. Emocje wywołane przez taniec mobilizują organizm człowieka i pozwalają na wykonywanie coraz trudniejszych zadań ruchowych.
Przedłuż młodość tańcem
Terapia tańcem jest skutecznym lekiem na przedłużenie młodości osób „trzeciego wieku”. Ćwiczenia w takt muzyki, odpowiednio dobrane do wieku i możliwości ruchowych, są jednym ze środków profilaktyki gerontologicznej. Równie ważne jest i to, że taniec pozwala oderwać się od codzienności, zbliża ludzi i pobudza ich do dalszej aktywności życiowej.
Obserwowałam seniorów na ulicy, w autobusach, sklepach i kościele. Zauważyłam, że pewne kody ruchowe są nieustannie powtarzane, jako niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w życiu. To zainspirowało mnie do utworzenia specjalnej choreografii, opierającej się na ruchach wykonywanych na co dzień w różnych sytuacjach. Oczywiście trudno mówić o nauce tańca w przypadku ludzi starszych. Zajęcia bardziej przypominają rehabilitację, choć – trzeba przyznać – w niezwykle przyjemnym wydaniu. Ćwiczenia ruchowe w grupie (często dobrych znajomych), przy akompaniamencie muzycznym, są doskonałą odskocznią od szarej rzeczywistości. Osoby, które w młodszym wieku tańczyły, mają ułatwione zadanie. Z tańcem jest jak z jazdą na rowerze – tego nigdy się nie zapomina.