Wpław

2008-05-20 17:54

Dobrze jest umieć pływać. Dla zdrowia, bezpieczeństwa, kondycji i przyjemności. Niemal każdy człowiek lubi przebywać nad wodą. Niektórzy wolą wylegiwać się na morskich plażach i tylko od czasu do czasu popryskać się kroplami wody dla ochłody. Inni przepadają za skakaniem przez  fale, jeszcze inni z upodobaniem oddają się rozmaitym zabawom wodnym - pływaniu łódką, żeglowaniu, nartom wodnym lub nurkowaniu.

Wpław

i

Autor: photos.com

Dla bezpiecznego uprawiania każdego z tych sportów niezbędna jest umiejętność pływania. Im lepiej dajemy sobie radę w wodzie, tym większą przyjemność sprawia nam zgłębianie kolejnych tajników tej dyscypliny , choć w przypadku dzieci zawsze najlepiej zaczynać od zabawy. Jest coraz więcej basenów z oddzielnymi, płytkimi brodzikami ze zjeżdżalniami i specjalnymi wodospadami.

W czepku i okularkach

W sklepach jest wiele rozamitych akcesoriów, pomagających w nauce pływania i niezbędnych podczas doskonalenia techniki. Do najpopularniejszych przyborów pływaka należą,oprócz oczywiście kostumów kąpielowych, czepki i okularki - idealne zwłaszcza na basenach. Okularki pozwalają patrzeć pod wodą bez narażania oczu na podrażnienie chlorowaną wodą w basenie czy też słoną w morzu. Czepki silikonowe lub z lycry wymagane są na większości ośrodków posiadających kryte baseny.
Bardzo przydatne do nauki pływania sąpłetwy oraz deska. Płetwy pomagają utrzymać ciało w pozycji horyzontalnej, zwiększają efektywność pracy nóg, ułatwiają opanowanie techniki pływania a mniej zaawansowanym zapewniają odpowiednią szybkość. Deska z kolei ułatwia utrzymanie się na powierzchni, a równocześnie pozwala doskonalić pracę nóg i rąk. Natomiast dmuchane pływaki na ramiona są zupełnie nieprzydatne w trakcie nauki pływania, gdyż wymuszają niewłaściwą pozycję tułowia i nadają się jedynie do zabawy z małymi dziećmi.

W morzu lub na basenie

Każdy człowiek ma naturalną zdolność do utrzymywania się na powierzchni wody, należy tylko nauczyć się spokojnie i regularnie oddychać. Powietrze wciągane do płuc powoduje, że wprawni pływacy utrzymują się na wodzie przez dłuższy czas niemal w bezruchu. Słona morska woda zapewnia znacznie lepszą pływalność, toteż niektórym łatwiej będzie nauczyć pływać się w morzu czy oceanie, oczywiście pod warunkiem zachowania ostrożności. W morzu nigdy nie należy pływać samemu i zawsze trzeba wcześniej sprawdzić głębokość i rodzaj brzegu, prognozę pogody oraz siłę i rodzaj prądów.

Żabką lub motylkiem

Najtudniejszą przeszkodą do pokonania podczas nauki pływania jest dla wielu osób zanurzenie twarzy i położenie się płasko na wodzie. Takie ćwiczenia najlepiej wykonywać przy krawędzi basenu tak długo, aż organizm przyzwyczai się do nowych warunków. Najwięcej osób zaczyna od pływania stylem klasycznym - tak zwaną „żabką”. To doskonały sposób dla osób uprawiających rekreację, gdyż nie trzeba tu wkładać dużego wysiłku, choć prawidłowa „żabka” wymaga dobrej koordynacji i techniki. Ruchy powinny być symetryczne i zsynchronizowane. Kraul na piersiach umożliwia najszybsze poruszanie się człowiekowi wpław. Wiele osób nazywa go stylem dowolnym, gdyż zawodnicy startujący w zawodach stylem dowolnym zwykle wybierają właśnie kraul. Natomiast styl motylkowy czyli „delfin”, opracowany najpóźniej i zaprezentowany oficjalnie dopiero w 1952 roku wygląda bardzo efektownie, wymaga dużo siły, koordynacji ruchów i umiejętności falowania w wodzie. Falowanie to rytmiczne skoordynowane ruchy nóg i tułowia przypominające sposób poruszania się delfina, natomiast  praca rąk podobna jest do ruchów motyla.

poradnikzdrowie.pl