Bóle podbrzusza u kobiet często łącza się z cyklem menstruacyjnym. Na charakterystyczne dolegliwości, będące objawem napięcia przedmiesiączkowego cierpi ponad 75 procent kobiet w wieku rozrodczym. To typowy objaw PMS wywołany wahaniami hormonalnymi zachodzącymi w okresie tuż przed miesiączką. Częste i zupełnie niegroźne są również bóle pojawiające się w momencie owulacji i będące jej skutkiem. Powoduje je podrażnienie wywołane wylaniem się płynu pęcherzykowego i krwi do jamy otrzewnowej. Ból podbrzusza po okresie nie łączy się jednak z cyklem i może zwiastować inne problemy.
Spis treści
- Ból podbrzusza po okresie może oznaczać problemy gastryczne
- Przyczyną bólu brzucha po okresie może być endometrioza
- Problemy ginekologiczne
- Choroby układu moczowego
Ból podbrzusza po okresie może oznaczać problemy gastryczne
Najczęściej ból brzucha po okresie wywołany jest problemami żołądkowymi, np. zaparciami. Tego typu dolegliwości często występują u kobiet i są związane z ich gospodarką hormonalną. Przed menstruacją oraz w jej trakcie obniża się poziom progesteronu, a zwiększa prostaglandyn, które odpowiadają za procesy fizjologiczne, także trawienie. Dlatego po okresie kobiecie mogą dokuczać wzdęcia oraz zaparcia, wywołujące ból, a przynajmniej dyskomfort w okolicy podbrzusza.
Innym powodem może być zespół jelita drażliwego. To choroba jelita cienkiego i grubego objawiająca się bólami brzucha oraz zaburzeniami rytmu wypróżnień. Choruje na nią 10-20 proc. społeczeństwa, częściej kobiety niż mężczyźni. Warto pamiętać, że dolegliwości w bólowe w podbrzuszu mogą również zwiastować zapalenie wyrostka.
Przyczyną bólu brzucha po okresie może być endometrioza
Ból podbrzusza po okresie może być objawem endometriozy, czyli choroby polegającej na przemieszczaniu się komórek błony śluzowej macicy w inne miejsca organizmu. Skutkiem choroby jest powstawanie zmian (torbieli, guzków, stanów zapalnych), krwawiących zgodnie z cyklem menstruacyjnym, a jednym z objawów – ból okolic podbrzusza, który współwystępuje przed i w trakcie miesiączką, ale również w innych dniach cyklu. Ból określany jest przez pacjentki jako dużo silniejszy niż okresowy, może promieniować do pleców, pachwin, pojawiać się w czasie wypróżnień lub stosunku.
Problemy ginekologiczne
Najczęstszą chorobą wywołującą ból podbrzusza po okresie jest zapalenie przydatków, czyli zakażenie bakteryjne narządów miednicy mniejszej. Charakterystycznemu bólowi podbrzusza towarzyszy zwykle podwyższona temperatura ciała, niekiedy biegunka, mdłości i wymioty oraz ostry ból szyjki macicy, uwidaczniający się podczas badania ginekologicznego. Bóle brzucha mogą być również objawem problemów z jajnikami, np. ich skręcenia się.
Choroby układu moczowego
Przyczyną bólu okolic podbrzusza może być również zapalenie układu moczowego lub pęcherza. To jedne z najczęstszych infekcji, na które szczególnie narażone są kobiety – ze względu na budowę anatomiczną, czyli którą cewkę moczową przez którą łatwiej przedostają się do organizmu bakterie i drobnoustroje chorobotwórcze.