Owulacja to moment w cyklu miesiączkowym, w którym komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka Graafa. W modelowym 28-dniowym cyklu menstruacyjnym następuje to 14. dnia miesiąca. Owulacja to moment szczytowej płodności kobiety, po którym zaczyna ona stopniowo maleć. Jeśli uwolniona komórka jajowa zostanie zapłodniona przez plemnik, zarodek rozpocznie wędrówkę do macicy, by tam się zagnieździć i rozwijać.
Czy owulacja boli?
W czasie owulacji część kobiet odczuwa charakterystyczny kłujący ból. Zazwyczaj pojawia się on nagle i może przypominać ukłucia szpilką w jednym z jajników. Zwykle mija równie szybko jak się pojawił i nie utrudnia codziennego funkcjonowania. U niektórych kobiet ból owulacyjny może jednak trwać dłużej, nawet do kilku godzin. Czasem towarzyszy mu również plamienie owulacyjne.
Przyczyny bólu owulacyjnego
Podstawową przyczyną odczuwania bólu owulacyjnego jest pęknięcie pęcherzyk Graafa. Uwolnieniu komórki jajowej towarzyszy niewielkie krwawienie, które podrażnia ścianę jamy brzusznej, co wywołuje ból. Na szczęście jednak krótkotrwały i zwykle mało intensywny.
Przyczyny bólu mogą być jednak również inne, czasem wymagające konsultacji z ginekologiem. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę i kiedy konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań u ginekologa?
1. Zespół hiperstymulacji jajników
Zespół hiperstymulacji jajników najczęściej pojawia się u kobiet, u których owulacja jest poddawana sztucznej symulacji. W takiej sytuacji mogą wystąpić bóle podbrzusza, nudności, czasem również problemy układu trawiennego. Jeśli dolegliwości są silne, warto skonsultować je ze swoim lekarzem prowadzącym.
2. Ciąża ektopowa
Ciąża ektopowa, inaczej ciąża pozamaciczna, może powodować kłujący ból podbrzusza, mylnie przyjęty za ból owulacyjny. Jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety. Szybko powiększający się zarodek może doprowadzić do pęknięcia jajowodu i krwawienia do jamy brzusznej. Jeśli bólom brzucha towarzyszą nudności, wymioty, powiększenie piersi i inne pierwsze objawy ciąży, należy wybrać się do ginekologa, by potwierdzić ciążę. Brak zarodka w macicy jest wskazaniem do wykonania szczegółowych badań.
3. Zapalenie układu moczowego
Tępy ból zlokalizowany w dolnej części brzucha może być spowodowany zakażeniem układu moczowego. Zapalenie pęcherza nie zawsze objawia się trudnościami z oddaniem moczu, czasem jedynie silnym bólem. W tej sytuacji konieczne jest zwalczenie bakterii, która wywołała infekcję i obfite nawodnienie organizmu.
Ból owulacyjny a zapalenie wyrostka robaczkowego
Zapalenie wyrostka robaczkowego powoduje najczęściej bardzo silny, tępy ból brzucha. Zwykle ma on charakter narastający i nasila się z czasem. Ból ten jest zlokalizowany po prawej stronie brzucha, w okolicy jajnika, dlatego może zostać mylnie uznany za ból spowodowany owulacją. Mogą mu towarzyszyć nudności, a nawet wymioty. Takie dolegliwości wymagają pilnej konsultacji z lekarzem.