Spis treści
- Gąbka dopochwowa: w jaki sposób ją założyć?
- Gąbka dopochwowa: dlaczego warto ją stosować?
- Gąbka dopochwowa: jakie są minusy używania tej formy antykoncepcji?
- Polecamy wideo: antykoncepcja - mechaniczne metody antykoncepcji
Gąbka dopochwowa to jeden ze środków antykoncepcyjnych. Jest metodą zarówno mechaniczną, jak i chemiczną. Chemiczną dlatego, że nasączono ją specjalnym plemnikobójczym preparatem - benzalkonium lub nonoksynolem-9. Gąbka dopochwowa blokuje również dostęp plemników do jajowodów, ma więc także działanie mechaniczne. Gąbka dopochwowa swoim wyglądem przypomina krążek z delikatnym wgłębieniem pośrodku, posiada także specjalną tasiemkę, której działanie jest identyczne jak sznurka umieszczonego przy tamponie - ma ułatwiać wyjmowanie gąbki z pochwy.
Gąbka dopochwowa: w jaki sposób ją założyć?
Gąbkę dopochwową zakłada się podobnie jak tampon, dlatego zwłaszcza kobiety, które ich używają, nie powinny mieć problemów z zaaplikowaniem gąbki. Najwygodniejszą pozycją jest stojąca, z jedną nogą uniesioną lekko do góry. Następnie umieszczamy środkowy palec w środkowej części gąbki, po jej płaskiej stronie. Gąbkę wpycha się głęboko, do momentu gdy dotknie szyjki macicy. Można ją łatwo usunąć za pomocą dołączonego sznureczka. Przed przystąpieniem do zakładania gąbki dopochwowej należy dokładnie umyć ręce.
Ważne jest, by pamiętać, że gąbkę umieszcza się w pochwie na krótko przed stosunkiem i może ona w niej pozostawać przez około 30 godzin. Nie trzeba wymieniać gąbki między poszczególnymi stosunkami. Gąbka dopochwowa musi pozostać na swoim miejscu przez około 14 godzin od ostatniego wytrysku. Przez ten czas środek zapewnia kobiecie ochronę, bez względu na ilość odbytych stosunków płciowych z jednym partnerem. Trzeba jednak pamiętać, by wymienić gąbkę dopochwową w przypadku stosunków z nowym partnerem.
>>Przeczytaj również, na czym polega metoda Billingsów - naturalna metoda antykoncepcji>>
Gąbka dopochwowa: dlaczego warto ją stosować?
1. Stosowanie gąbki dopochwowej jest obojętne hormonalnie. Mogą więc ją stosować kobiety, u których występuje duże ryzyko pojawienia się "kobiecych" nowotworów: raka piersi czy raka jajników. Co więcej, z metody można korzystać niezależnie od momentu cyklu miesiączkowego. Dopuszczalne jest nawet używanie jej podczas menstruacji.
2. Właściwie umieszczona gąbka dopochwowa nie powinna być wyczuwalna podczas stosunku ani przez partnerkę, ani przez partnera. To niemałe ułatwienie dla par, którym zależy na możliwości swobodnego uprawiania seksu, bez konieczności martwienia się o jego komfort. Zaletą gąbki dopochwowej jest również jej doraźność - stosuje się ją tylko w czasie, gdy zamierza się odbyć stosunek i kilkanaście godzin po nim. Nie trzeba więc mieć nad nią takiej kontroli jak np. podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.
3. Prowadzone przez ginekologów badania wskazują, że kobieta, używając gąbki dopochwowej, może zmniejszyć ryzyko zarażenia się chorobą weneryczną od partnera.
Ta metoda antykoncepcji ma również niejedną wadę. Przed przystąpieniem do korzystania z niej trzeba więc dobrze poznać jej minusy.
>>Przeczytaj również, jakie metody antykoncepcji są najpopularniejsze w Polsce>>
Gąbka dopochwowa: jakie są minusy używania tej formy antykoncepcji?
1. Poważnym minusem gąbki dopochwowej jest jej stosunkowo niska skuteczność. Według wskaźnika Pearla, którym współcześnie określa się skuteczność metod antykoncepcyjnych, współczynnik dla gąbki dopochwowej wynosi od 9 do 25. Oznacza to, że na 1000 kobiet, stosujących tę metodę, aż tyle zachodzi w ciążę. Z tego też powodu stosowanie gąbki dopochwowej nie jest polecane nastolatkom.
2. Gąbka dopochwowa jest nasączona środkiem plemnikobójczym, co może spowodować u niektórych kobiet alergię. Do jej objawów należy m. in. pieczenie, świąd. Może zdarzyć się również gorączka, a w poważniejszych przypadkach - omdlenia.
Dostępność gąbki dopochwowej w Polsce nie jest duża, ponieważ środek nie zyskał jeszcze w naszym kraju popularności. Produkt można kupić w niektórych aptekach i na stronach internetowych. Jest również dostępny bez recepty w wielu państwach europejskich.
>>Dołącz również do dyskusji o nowoczesnych formach antykoncepcji na forum Mjakmama24.pl!>>