Spis treści
Opinia, że nie można kąpać się w wannie podczas miesiączki, wciąż jest często spotykana. Zwłaszcza nastolatki w szkole słyszą od różnego rodzaju edukatorek, że „nie wolno” i już.
Kąpiel w wannie podczas okresu – co mówią przeciwnicy?
Dlaczego kąpiel w wannie w czasie miesiączki miałaby być zabroniona? Pojawiają się głosy, że to niehigieniczne. Nie jest to argument przekonujący, bo krew miesiączkowa jest tak naprawdę jałowa, czyli nie ma w niej żadnych bakterii. A więc dlaczego kąpiel z domieszką takiej krwi miałaby być niehigieniczna?
Może być raczej nieestetyczna – i to jest główna przyczyna, że kobiety raczej unikają takich kąpieli, bo musiałyby siedzieć w wodzie zabarwionej na czerwono. Dlatego zwykle podczas miesiączki wybierają prysznic, który umożliwia szybkie i dokładne umycie miejsc intymnych.
Jak kąpać się w wannie w czasie miesiączki?
Wątpliwe względy estetyczne nie oznaczają jednak, że kąpiel w wannie w czasie miesiączki jest zabroniona. Jeśli kobieta bardzo lubi długie, relaksujące kąpiele w wannie pełnej wody – z dodatkiem pachnących ziół, w otoczeniu świec itp. – może sobie taką przyjemność sprawić także w czasie, gdy ma okres, ale pod pewnymi warunkami.
Czytaj także: Bolesne miesiączki. 5 sprawdzonych sposobów na bóle menstruacyjne
Po pierwsze, warto w tym czasie mieć założony tampon dopochwowy, żeby krew miesiączkowa nie wydostała się na zewnątrz i nie zabarwiła wody na czerwono. Chyba że zażywającej kąpieli kobiecie to nie przeszkadza – wtedy oczywiście nie musi tamponu używać.
Po drugie, woda w wannie nie może być gorąca, bo wysoka temperatura może spowodować nasilenie krwawienia, a duża utrata krwi nie jest zjawiskiem pozytywnym (mogłoby to nawet doprowadzić do omdlenia), więc lepiej tego unikać.
Zobacz: Czy w ciąży można kąpać się w wannie?
Źródło: www.mowimyjak.se.pl