Lekarz wprost. „Badacie się regularnie, czy wmawiacie sobie, że można zrobić coś zamiast?”

2024-10-23 12:10

Dużo słyszymy o tym, jak styl życia wpływa na nasze zdrowie. Pamiętamy o tym, aby dobrze się odżywać, dbać i o wypoczynek, i o aktywność fizyczną. Odhaczając kolejne punkty z listy „dla zdrowia”, zapominamy o tym, co obowiązkowo powinno się na niej znaleźć. O badaniach profilaktycznych.

Kobieta w poczekalni

i

Autor: Getty Images Nie możemy zapominać o badaniach profilaktycznych, nawet jeśli nas styl życia jest tym "zdrowym"

Jak być zdrowym? Nie wszystko zależy od nas, w końcu nie bez znaczenia są czynniki genetyczne czy środowiskowe. Jednak to nie oznacza, że nie możemy nic zrobić. Ważne jest m.in. utrzymywanie prawidłowej masy ciała, higiena snu, rezygnacja z używek czy redukcja stresu. Istotne jest coś jeszcze - badania profilaktyczne.

O tym, że nie powinnyśmy o nich zapominać, przypomniał aktywny w mediach społecznościowy lekarz.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów EXTRA, odc. 2 Rak piersi

Styl życia ma znaczenie, ale nie zapominaj o badaniach

Dr n. med. Paweł Kabata jest specjalistą chirurgii onkologicznej i chirurgii ogólnej. Doskonale wie, jak duże znaczenie mają badania profilaktyczne. Rak piersi to jego codzienność - na sali operacyjnej czy podczas USG.

Jego instagramowy profil @chirurgpawel jest właściwie jednym wielkim przypomnieniem o badaniach. Podglądając publikowane przez lekarza treści, co i raz w naszej głowie może zapalić się lampka: „Czy w tym roku robiłam już na USG?”. Jasną wskazówką jest najnowsza rolka.

Ruch i wysiłek fizyczny - jak najbardziej. Zdrowe jedzenie - jak najbardziej. Karmienie piersią też. Nawet redukcja ilości stresów i większa ilość snu. I tak, te wszystkie rzeczy mogą się przyczynić do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka piersi. Ale żadna z nich nie zwalnia z badań profilaktycznych

- podkreśla dr n. med. Paweł Kabata.

Opis rolki nie pozostawia złudzeń - nie możemy zapominać o regularnych badaniach, nawet jeśli wydaje nam się, że są nam one niepotrzebne, bo wszystko co robimy to tak właściwie profilaktyka.

Badacie się regularnie, czy wmawiacie sobie, że można zrobić coś zamiast?

- czytamy na profilu @chirurgpawel.

Mamy październik - miesiąc świadomości raka piersi. Jeśli jeszcze nie zrobiłaś w tym roku badań nie czekaj, idź do lekarza.

Na raka piersi chorują także kobiety w ciąży i te karmiące piersią

„Nie muszę badać piersi, jestem jeszcze młoda” - to kiedy jest ta granica? Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, pierwszy raz ginekologa odwiedzamy, gdy rozpoczynamy współżycie. Później jesteśmy tam regularnie - m.in. po to, aby zrobić cytologię. Lekarz bada piersi, przypomina również o regularnym samobadaniu. On także wyśle nas na badanie obrazowe - USG piersi lub mammografię.

Nie ulegaj mitowi, że rak piersi nie dotyczy kobiet w ciąży i karmiących piersią. „Błogosławiony stan” nie jest ochroną, a nie każde zgrubienie w piersiach jest związane z zastojem pokarmu. Badanie USG należy wykonywać regularnie, a ciąża i karmienie nie są przeciwwskazaniami. Wręcz przeciwnie - pojawiły się rekomendacje, które zalecają ciężarnym to badanie.

Rak piersi u ciężarnych (PABC, pregnancy-associated breast cancer) definiowany jest jako rak piersi rozpoznany w ciąży lub w ciągu 1 roku po porodzie. Szacuje się, że na ten nowotwór zachoruje 1 na 3000 do 10 000 kobiet będących w ciąży

- napisano w opublikowanych w 2018 roku rekomendacjach.

USG piersi w ciąży jest wskazane u kobiet powyżej 35 roku życia. Nawet jeśli jesteśmy młodsze, nie jesteśmy obciążone w wywiadzie, powinnyśmy - dla własnego spokoju - zrobić to badanie. Regularnie wykonujemy USG ciążowe, zróbmy to dodatkowe, dla siebie.

Jak często wykonywać obrazowe badania piersi?

Lekarz, u którego wykonujemy badania profilaktyczne, podpowie nam, jak często powinnyśmy odwiedzać gabinet. Zależy to od wielu czynników, m.in. wieku, obciążeń, wyniku w skali BI-RADS. Jeśli to typowa profilaktyka, najczęściej badania wykonujemy co rok-dwa lata.

Kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia mogą wykonać darmową mammografię w ramach programu profilaktyki raka piersi. Bezpłatne badanie wykonamy co dwa lata (lub co roku, jeśli wstępują czynniki ryzyka), nie jest potrzebne skierowanie.

Zobacz także: Znane mamy karmią piersią. Te zdjęcia to sama słodycz