„Odkryliśmy, że im więcej czasu kobieta spędzała w ciąży lub zażywała pigułki antykoncepcyjne – (jej organizm był wtedy mniej narażony na działanie estrogenu) – tym niższe było u niej ryzyko wystąpienia raka endometrium” – powiedziała dr Gunn-Helen Moen z Instytutu Biologii Molekularnej Uniwersytecie Queensland, która przeprowadziła badania.
Nieoczekiwane korzyści posiadania dzieci
Badania lekarzy z Uniwersytetu Queensland wykazały, że posiadanie większej liczby dzieci zmniejsza ryzyko raka endometrium u kobiet. Podobnie mniejsze ryzyko występowało u kobiet, które zażywały pigułki anty6koncepcyjne oraz przechodziły ciąże mnogie. Skąd taka zależność?
Za wszystko, według badań, odpowiada estrogen. Obserwacje pokazują, że wysoki poziom tego hormonu jest czynnikiem ryzyka rozwoju raka endometrium. Ciąża oraz przyjmowanie antykoncepcji sprawia, że organizm jest mniej narażony na jego działanie: w okresie oczekiwania na dziecko spada poziom estrogenu, a wzrasta progesteronu, który przeciwstawia się estrogenowi.
Podobnie działają pigułki, choć badacze zaznaczyli jednak, że ich badania wykazały, że większe korzyści przynosi posiadanie większej liczby dzieci, czyli dłuższe przebywanie w ciąży niż antykoncepcja.
„Mówiąc prościej, im krótsza ekspozycja na estrogen w ciągu życia, tym mniejsze ryzyko zachorowania na raka endometrium” - twierdzi dr Moen na łamach uniwersytecliego portalu. Jej zdaniem może chodzić tu o ochronne działanie progesteronu lub o usuwanie potencjalnie przedrakowych komórek endometrium z macicy podczas porodu.
Czytaj również: Obfite miesiączki - przyczyna i leczenie obfitych miesiączek
Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie nowotworom szyjki macicy
O połowę mniejsze ryzyko raka
Rak endometrium występuje w wyściółce macicy i jest jednym z częściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Dr Gunn-Helen Moen i Shannon D'Urso z Instytutu Biologii Molekularnej UQ zbadali czynniki ryzyka raka endometrium za pomocą analizy genetycznej i odkryli, że posiadanie trojga dzieci w porównaniu z ich brakiem może zmniejszyć ryzyko tego nowotworu u kobiet o 50%.
W swojej analizie genetycznej naukowcy z UQ zbadali, ile lat kobiety miały owulację i odliczyli od tego czasu spędzony w ciąży lub okres zażywania pigułek antykoncepcyjnych. Podczas badania naukowcy wyodrębnili niektóre znane czynniki ryzyka raka endometrium, takie jak zwiększony wskaźnik masy ciała (wysoki poziom estrogenu wytwarzanego w tkance tłuszczowej jest czynnikiem ryzyka raka endometrium) oraz wiek w momencie pierwszej miesiączki i menopauzy.
„To badanie po raz pierwszy udało nam się ustalić związek przyczynowo-skutkowy między liczbą urodzeń a zmniejszonym ryzykiem zachorowania na raka endometrium” – powiedziała dr Moen.