Czy wiesz, że w Polsce 45% dzieci rodzi się przez cesarskie cięcie? To oznacza, że każdego roku tysiące kobiet ze szpitala wraca z raną, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Tymczasem wciąż wiele mam nie wie, że rana po cesarce wymaga odpowiednich zabiegów i nie chodzi tylko o jej odkażanie.
Rana po cesarce goi się do kilku miesięcy, jednak to nie oznacza, że nie wolno jej w tym czasie dotykać. Wprost przeciwnie: blizna po cesarce wymaga mobilizacji, a więc masowania, rozciągania, wykonywania ćwiczeń.
Nie opracowałaś blizny po cc? Zrób to teraz
Czy wiesz, że blizna po cesarce nie jest zwykłą raną, która po pewnym czasie zblednie i możesz o niej zapomnieć? Wiele mam pamięta o tym, by bliznę smarować specjalnym żelem lub nakleja plastry, które mają za zadanie między innymi zmniejszyć jej widoczność. Jednak blizna po cc to nie tylko kwestia estetyki. Nieprawidłowo opracowana blizna po cesarce może w przyszłości wywołać szereg problemów.
Kobiety rzadko swoje odległe w czasie dolegliwości wiążą właśnie z tym, że na macicy powstały zrosty, tymczasem szacuje się, że te mogą wystąpić u 24-46% kobiet, które miały jedną cesarkę. Ryzyko wzrasta wraz z liczbą kolejnych zabiegów - mama, która urodziła dwoje dzieci drogą cesarskiego cięcia ma już 75% ryzyko, że ten problem u niej wystąpi.
Polecany artykuł:
Mobilizację rany po cc najlepiej zacząć zaraz po tym, jak rana się zagoi (nie dotykamy rany, z której nie odpadły strupki). Wcześniej można delikatnie masować skórę w okolicach rany. Po zdjęciu szwów można rozpocząć intensywną terapię blizny.
By uelastycznić to miejsce i zapobiec sztywnieniu skóry w miejscu cięcia, warto masować bliznę palcami, stosować żele, ciepłe i zimne kompresy. Po połogu koniecznie należy odwiedzić ginekologa, który wykona badanie usg. Warto też udać się do fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednie ćwiczenia. Gdy od porodu minęło kilka lat, także warto sprawdzić, czy nie powstały zrosty, a jeśli tak jest, rozpocząć opracowywanie blizny. Proces będzie trwał dużo dłużej i z pewnością nie przyniesie tak dobrych efektów, jednak może zapobiec kolejnym powikłaniom.
Kobiety nie wiedzą, że ranę po cesarce trzeba opracować
Większość kobiet nie otrzymuje właściwego instruktażu na temat pracy z blizną po cesarce. Zazwyczaj więc swoje działania ograniczają do okresu połogu. Starają się nie dźwigać ciężkich przedmiotów, delikatnie obchodzą się z raną.
Do mam, które mają za sobą kilka operacji i dopiero po latach zajęły się opracowywaniem blizny po cc należy Sara Ferreira, która 13 lat temu miała trzecią cesarkę. Po żadnej z operacji nie usłyszała od lekarza, że powinna opracować bliznę.
Nie nagrałabym tej rolki, gdybym nie wiedziała, ile z Was nie miało pojęcia, że blizny po KAŻDEJ operacji trzeba opracować (...)Zaraz minie półtora roku, odkąd moja stara, 13 letnia blizna wpadła w ręce mojej wspaniałej masażystki Pani Wioli, która mi uświadomiła, że bóle brzucha, bolesne miesiączki, problemy z jajnikami są zapewne sprawką tej blizny.Nie pojmuję, dlaczego tak niewielu lekarzy informuje swoich pacjentów, jakie to ważne
- mówi Sara Ferreira.
Dziś intensywnie pracuje nad tym, by naprawić to, co zostało zaniedbane.
Nie opracowałaś blizny po cesarce? Oto jakie mogą być skutki
Gdy dolegliwości pojawiają się dopiero po latach, potrzeba szerszej diagnostyki by powiązać je ze zrostami w macicy. Oto niektóre problemy zdrowotne, które mogą pojawić się właśnie jako skutek nieopracowanej blizny po operacji:
- bolesne miesiączki,
- zaparcia i bolesne wzdęcia brzucha,
- ból podczas stosunku,
- trudności z zajściem w kolejną ciążę,
- bliznowce, ciągnięcie w dole brzucha, dyskomfort w okolicy blizny,
- nietrzymanie moczu, częstomocz,
- bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.
Zobacz też: Jak wygląda blizna po cesarce