Infekcje intymne zdarzają się każdej kobiecie, nie są czymś, czego powinnyśmy się wstydzić. Na pewno jest to jednak coś, co utrudnia życie - dolegliwości nie należą do najprzyjemniejszych, chciałybyśmy pozbyć się ich jak najszybciej. Lepiej nie leczyć się na własną rękę - chociaż ratunek „na już” znajdziemy w aptece, powinnyśmy wybrać się do ginekologa, który nas zbada i dobierze kurację, która będzie dostosowana do naszej sytuacji.
Skąd się biorą infekcje intymne? Przyczyn jest wiele: mogą wiązać się zarówno ze zbyt ciasną, wykonaną ze sztucznych materiałów bielizną, jak i z momentem osłabionej odporności. Jeśli problemy wracają, pomyśl, kiedy tak się dzieje: może np. bakteryjne zapalenie pochwy pojawia się zawsze po tym, gdy decydujesz się założyć stringi?
Czy jesteśmy na przegranej pozycji? Nie! A jeśli chcesz zapomnieć o infekcjach intymnych, zacznij od zmiany codziennych nawyków.
O tym pamiętaj, jeśli chcesz uniknąć infekcji intymnych
Czy zdarzyło Ci się odczuwać dyskomfort, swędzenie lub nieprzyjemny zapach w okolicach intymnych?
- dr n. med. Estera Kłosowicz, specjalistka ginekologii i położnictwa, pyta na swoim instagramowym profilu @estera_doktorkobiet.
Polecany artykuł:
Kobiety znajdą tam wiele przydatnych wskazówek, również związanymi z teoretycznie błahymi sprawami, na które jednak chciałybyśmy znać odpowiedź. Lekarka tłumaczyła m.in. czy trzeba golić się przed wizytą u ginekologa?
Jedna z ostatnich rolek na jej profilu poświęcona jest infekcjom intymnym, a dokładniej temu, co robić, aby im zapobiegać. Bo objawy, takie jak swędzenie czy nieprzyjemny zapach, mogą być powiązane właśnie z infekcją bakteryjną lub grzybiczą.
Które niestety potrafią często wracać
- podkreśla dr n. med. Estera Kłosowicz.
Dlatego warto zmienić codzienne nawyki - zmiany nie są skomplikowane, a pomogą uniknąć dolegliwości.
Co robić, aby zapobiegać infekcjom intymnym? Lekarka ma 12 wskazówek:
- Zawsze rób siku po stosunku.
- Do mycia stosuj naturalne kosmetyki w małej ilości.
- Unikaj sztucznej bielizny.
- Nie stosuj wkładek higienicznych.
- Szybko zmieniaj mokre ubranie (strój kąpielowy czy sportowy).
- Stosuj osłonę przy antybiotykoterapii.
- Unikaj długich, gorących kąpieli.
- Po WC wycieraj się od przodu do tyłu.
- Unikaj stosowania produktów zapachowych w okolicach intymnych (np. zapachowe podpaski).
- Zadbaj o wilgotność pochwy podczas stosunku, aby uniknąć mikrourazów.
- Zadbaj o dietę bogatą w probiotyki.
- Pij odpowiednią ilość wody.
Punktem, na który szczególnie powinnyśmy zwrócić uwagę, jest korzystanie (a dokładniej: nie korzystanie) z wkładek. Często nosimy je, bo chcemy czuć się „czysto” i „sucho”, jednak zamiast sobie pomóc, to szkodzimy. Wkładki zostawmy na czas miesiączki, gdy krwawienie jest mniejsze i nie potrzebujemy ochrony w postaci wielkich podpasek, czy jako wsparcie dla tamponu czy kubeczka. W pozostałe dni cyklu odpuśćmy stosowanie wkładek.