O cyklu menstruacyjnym uczymy się w szkole, w międzyczasie na własnej skórze przekonujemy się, jak działa. Najpierw czekamy na pierwszą miesiączkę, później mamy jej dość. Oczywiście nie wszystkim okres dokucza, ale chyba nie znam kobiety, która - chociaż odrobinkę - nie narzeka na miesiączkę. Wiadomo, gdy miesiączkujemy to wiemy, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, wszystko przebiega zgodnie z naturalnym cyklem. To jednak nie znaczy, że jest to nasz ulubiony czas w miesiącu.
Brak miesiączki może być objawem ciąży, ale i sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego (zaburzenia miesiączkowania związane są m.in. z chorobami tarczycy). Miesiączka to jeden z tematów poruszanych podczas wizyty u ginekologa. Lekarz pyta nas, kiedy była ostatnia, ale i czy coś nas martwi. Często niepokoimy się objętością krwawienia. Czy słusznie?
Kiedy miesiączka jest zbyt obfita?
Lek. Bartłomiej Gieroń to ginekolog-położnik, który prowadzi instagramowy profil @dr.gieron_ginekolog. Przedstawia się tam jako „ten od niepłodność, endometriozy i hormonów”. Najnowsze rolki poświęcone są miesiączce, a jedna z nich dotyczy pytania, na które odpowiedź próbuje znaleźć wiele kobiet: „Czy moja miesiączka jest zbyt obfita?”.
80 ml to górna granica objętości miesiączki. W praktyce ginekolog opiera się na twojej subiektywnej ocenie
- mówi lek. Bartłomień Gieroń.
Nie zostawia nas bez wskazówek i podpowiada, na co powinnyśmy zwrócić uwagę. Obfita miesiączka:
- Przelewa co najmniej jedną podpaskę lub tampon co godzinę, przez kilka godzin z rzędu.
- Zmusza nas do podwojenia liczby podpasek lub tamponów.
- Sprawia, że musimy wstawać w nocy, aby zmienić podpaskę lub tampon.
- Uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności.
- Pojawiają się skrzepy krwi wielkości co najmniej truskawki.
Pamiętaj, obfita miesiączka nigdy nie jest „twoją urodą”. Zawsze udaj się do ginekologa z tym problemem
- podkreśla lekarz.
Jak rozpoznać, że zbliża się okres?
Miesiączka pojawia się cyklicznie, mniej więcej co 28 dni. Towarzyszy nam przez wiele lat - pierwsza miesiączka zjawia się w okresie dojrzewania (między 9 a 16 rokiem życia), a po raz ostatni doświadczamy jej między 45 a 55 rokiem życia.
Skąd wiemy, że okres się zbliża? Najpierw podpowiedzią jest „zwyczajny” kalendarz czy aplikacje, które pomagają monitorować cykl, później już same doskonale wyczuwamy, że niedługo pojawi się miesiączka. Piersi stają się tkliwe, zaczyna nas pobolewać podbrzusze, dół pleców. Pojawiają się także wahania nastroju, możemy stać się bardziej drażliwe. Przeczytaj więcej na ten temat: Objawy przed okresem - po czym poznać, że zbliża się miesiączka?