Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych wiąże się zwykle z gotowością na macierzyństwo. Czasem spowodowane jest ich skutkami ubocznymi, rzadziej z jakimiś dolegliwościami zdrowotnymi, które uniemożliwiają ich przyjmowanie.
To, że odstawienie antykoncepcji hormonalnej oznacza możliwość zapłodnienia, to oczywiste, ale czego jeszcze można oczekiwać po tej decyzji? Okazuje się, że bardzo wielu nieoczywistych rzeczy. Jak reaguje organizm na odstawienie pigułek?
Spis treści
- Przerwa w dostawie hormonów wpływa na organizm
- Zmiany w cyklu po odstawieniu pigułek
- Zmiany fizjologiczne po rezygnacji z pigułek
- Zmiany emocjonalne po odstawieniu
- Kiedy zajść w ciążę po odstawieniu pigułek?
- Jak odstawić pigułki?
Przerwa w dostawie hormonów wpływa na organizm
Odstawienie pigułek to odstawienie dopływu hormonów z zewnątrz, głównie progesteronu i estrogenu. Nic dziwnego, że organizm zaczyna "wariować". Bez względu na to, czy otrzymywał dotykową porcję przez kilka miesięcy, czy przez kilka lat, musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji i na nowo uregulować naturalną produkcję hormonów.
Zanim to jednak nastąpi poziomy hormonów mogą się wahać, a to powoduje rożne zmiany w różnych obszarach - od wyglądu, przez samopoczucie, aż po dolegliwości zdrowotne. Zdaniem ekspertów, po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej możesz oczekiwać również zmian w swoim cyklu menstruacyjnym - jego regularności czy przebiegu.
Czytaj również: 8 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji. Wiedziałaś o tym?
Oto najskuteczniejsza antykoncepcja po porodzie (i wcale nie chodzi o wstrzemięźliwość!)
Zmiany w cyklu po odstawieniu pigułek
Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych może spowodować zaburzenia twojego cyklu miesiączkowego. Najczęściej kobiety obserwują, że bez pigułek ich okres jest bardziej obfity, a skurcze i bóle brzucha są silniejsze. Dotyczy to zwłaszcza pań, które wcześniej też miały silne i długie krwawienia.
Może zdarzyć się również, że pierwsze miesiączki będą pojawiać się nieregularnie (zwłaszcza jeśli wcześniej, przed rozpoczęciem stosowania pigułek też tak było), może występować plamienie między miesiączkami.
Większość kobiet dostaje okresu w ciągu czterech tygodni, ale niektóre nie mają krwawienia nawet kilka miesięcy: znane jest nawet zjawisko braku okresu w pierwszych tygodniach po rezygnacji z antykoncepcji. Czas, w którym ciało powraca do miesiączki, jest bowiem różny i zależy od indywidualnych cech organizmu.
Jeśli przez ponad trzy miesiące po odstawieniu antykoncepcji okres się nie pojawi, warto udać się do ginekologa.
Częstym objawem są bóle w środku cyklu spowodowane pojawieniem się owulacji oraz powrót objawów związanych z PMS-em, takich jak ból brzucha, duże ilości wydzieliny z pochwy, tkliwość piersi, zły nastrój itd.
Zmiany fizjologiczne po rezygnacji z pigułek
Ponieważ pigułki antykoncepcyjne mają bezpośredni wpływ na twoje hormony, możesz zauważyć pewne znaczące zmiany hormonalne zachodzące po zaprzestaniu przyjmowania tabletek. Skutki uboczne mogą obejmować wzdęcia i wahania nastroju – ale pamiętaj, że mogą one być bardziej intensywne niż przeciętny epizod PMS podczas stosowania pigułki.
U niektórych kobiet pojawiają się również objawy podobne do ciąży, takie jak nudności i tkliwość piersi. Intensywne zmiany hormonalne mogą również spowodować trądzik, który będzie ci dokuczał przez kilka miesięcy, aż do momentu, gdy poziom hormonów się unormuje, oraz pojawienie się silniejszego owłosienia np. pod nosem czy na nogach.
Skutkiem ubocznym odstawienia pigułek jest często spadek wagi. Kobiety, przyjmujące zastrzyki antykoncepcyjne, hormonalne wkładki domaciczne lub pigułki zwykle tyją w czasie ich stosowania, dlatego teraz mogą zacząć chudnąć. Inną pozytywna zmianą jest rzadszy ból głowy, który jest skutkiem ubocznym antykoncepcji.
Zmiany emocjonalne po odstawieniu
Rezygnacja z pigułki może odbić się na twoim życiu seksualnym i emocjach. Najczęściej przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej zmniejsza libido, dlatego teraz, po ich odstawieniu możesz mieć większą ochotę na seks.
Ale z drugiej strony, możesz czuć się wewnętrznie rozbita. Badania opublikowane w 2013 r., wykazały, że kobiety przyjmujące hormonalne środki antykoncepcyjne miały niższy wskaźnik depresji, więc po odstawieniu może istnieć ryzyko wystąpienia wahania nastroju - badania pokazują, że dotyczy to około 15% kobiet.
Kiedy zajść w ciążę po odstawieniu pigułek?
Kiedy można zacząć starania o dziecko po odstawieniu antykoncepcji? Wiele kobiet myśli, że trzeba odczekać kilka miesięcy zanim płodność powróci. To nieprawda. Starania można zacząć od razu, co nie znaczy, że od razu się uda. Badania wykazały, że odsetek ciąż bezpośrednio po odstawieniu pigułki jest taki sam, jak u kobiet, które nigdy nie stosowały pigułki.
Czytaj również: Naukowcy wyliczyli najlepszy wiek na zajście w ciąże. Zależy od tego, ile dzieci chcecie mieć
Jak odstawić pigułki?
Nie ma potrzeby stopniowej rezygnacji z antykoncepcji czy "odzwyczajania" się od niej. Najlepiej skończyć blister czy opakowanie i po prostu nie rozpoczynać nowego. Hormony zawarte w doustnych środkach antykoncepcyjnych nie pozostają w organizmie po ich odstawieniu.
Chociaż możesz przerwać przyjmowanie pigułki w dowolnym momencie w ciągu miesiąca, to jednak licz się z tym, że ich odstawienie od razu spowoduje pojawienie się okresu.