Jeśli kiedykolwiek czułaś pieczenie w pochwie i częstą potrzebę biegania do toalety, to znaczy, że jesteś jedną z miliona kobiet, które dotknęły problemy z pęcherzem. Statystyki pokazują, że jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza ginekologa-położnika lub internisty jest zakażenie układu moczowych (ZUM). ZUM najczęściej odtyka kobiety - bez wglądu na wiek.
Sprzyja mu bowiem nasza anatomia oraz fakt zachodzenia w ciążę. Na szczęście są sposoby na zapobieganie, a przynajmniej na minimalizowanie ryzyka problemów z pęcherzem. Jedną z nich jest prosta dieta, opierająca się na regularnym spożywanie niektórych produktów.
Spis treści
- Kobieca rzecz - problemy z pęcherzem
- Czym są typowe kobiece problemy z pęcherzem?
- Idealna dieta na kobiece problemy z pęcherzem
Kobieca rzecz - problemy z pęcherzem
Kobiety są bardziej narażone na rozwój infekcji dróg moczowych niż mężczyźni. Wszystko przez naszą anatomię. Kobieca cewka moczowa jest krótsza, łatwiej więc pokonać ją wszystkim bakteriom i drobnoustrojom (średnia długość cewki u kobiet wynosi od 2 do 5 cm, a u mężczyzn - 38 cm! Nic dziwnego, że niepożądane drobnoustroje szybko docierają do pęcherza i infekują go.
Zwłaszcza że są tuż obok, ponieważ - to kolejny damski problem - cewka położona jest blisko odbytu, który jak wiadomo, sterylny nie jest. Główną przyczyną infekcji pęcherza jest bakteria E. coli, znajdująca się w kale.
To nie wszystko: kobiety mają wrażliwsze okolice intymne - wyłożone są głównie błoną śluzową, wilgotną tkanką, cienką i bardziej podatną na urazy i podrażnienia. A te z kolei są częste, ponieważ pochwa służy nie tylko do oddawania moczu, ale i do stosunków seksualnych. Kontakt seksualny to kolejny czynnik zwiększający ryzyko infekcji dróg moczowych.
Do tego wszystkiego musimy dodać również zaburzenia hormonalne wynikające z typowo kobiecych stanów, takich jak menstruacja, ciąża czy menopauza. Wahania estrogenów typowe dla tych etapów kobiecego życia wpływają na grubość i kondycję tkanki pochwy.
Czytaj również: Zapalenie pęcherza w ciąży - mamy na to skuteczne sposoby
Zioła pomocne w zapaleniu pęcherza w ciąży
Czym są typowe kobiece problemy z pęcherzem?
Pęcherz jest częścią układu moczowego, "workiem" w którym zbiera się mocz. Jego pojemność to około 250-500 ml, ale ma zdolność zgromadzenia nawet 1 litra moczu. Większość ludzi zaczyna odczuwać potrzebę wizyty w toalecie, gdy jest wypełniony w 25% - wówczas do mózgu wysyłany jest sygnał, że płyn napiera na zwieracze. Gdy siadasz na sedesie, mięśnie rozluźniają się, aby uwolnić mocz.
Nieprawidłowe funkcjonowanie pęcherza i układu moczowego zwiastuje problemy zdrowotne, których pierwszym objawem może być częste oddawanie moczu, uczucie pieczenie czy bólu w czasie wizyt w ubikacji, infekcja czy nietrzymanie moczu. Aby uniknąć tych problemów, ważne jest dbanie o kondycję pęcherza, np. przez właściwą dietę, która świetnie działa na układ moczowy.