Seks nie powinien boleć. Jeśli jest inaczej, nie udawaj, że problemu nie ma

2024-10-21 11:57

Seks jest ważną częścią naszego życia. Na różnych jego etapach mamy różne potrzeby, ale i różne możliwości. Nie zawsze musimy mieć ochotę na zbliżenie, ale jedno jest pewne - nie powinno być dla nas czymś niekomfortowym, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Nie bagatelizuj bólu podczas seksu.

Seks nie powinien boleć

i

Autor: Getty Images Jeśli odczuwasz ból podczas stosunku, powiedz o tym lekarzowi

Nie zawsze musimy mieć ochotę na seks, nie musimy być w stałej gotowości, czy robić wszystko, aby mieć orgazm. Seks ma być czymś, co lubimy, a nie jednym z wielu zadań do odhaczenia. Jedno to traktowanie współżycia jako obowiązku. Drugie - odkładanie zbliżeń, bo są dla nas czymś nieprzyjemnym fizycznie.

Seks nie powinien boleć, powinien być przyjemny i dawać uczucie satysfakcji. A jeśli współżycie kojarzy ci się przede wszystkim z bólem, to nie staraj się udawać, że problem nie istnieje. Zgłoś się na wizytę do specjalisty i opowiedz otwarcie o swoich dolegliwościach

- czytamy na profilu @doktor_ciaston.

Prowadzi go lek. Łukasz Ciastoń, specjalista położnictwa i ginekologii, który za pośrednictwem tego medium dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Na jego instagramowym profilu znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań, które często kobietom wydają się wstydliwe czy błahe i nie poruszają ich podczas wizyty w gabinecie. Lekarz m.in. tłumaczył, co oznaczają krwi menstruacyjnej, podpowiadał, jak radzić sobie z suchością pochwy. A w jednej w nowych rolek skupia się właśnie na odczuwanych podczas stosunku dolegliwościach bólowych.

Seks po porodzie - kiedy warto iść do fizjoterapeuty uroginekologicznego? M jak mama

Seks nie powinien boleć - pamiętaj o tym

Ból podczas seksu nie jest niczym normalnym. Czasem same potrafimy to sobie wytłumaczyć - wiemy np., że suchość pochwy po porodzie jest czymś naturalnym, a podczas współżycia możemy odczuwać dyskomfort. To chwilowe, ale i tak nie oznacza, że nie możemy sobie pomóc - i na tę dolegliwość są różne sposoby, np. specjalne lubrykanty.

Czasem penetracja boli „od zawsze”, a nam się wydaje, że tak po prostu musi być. Nie mamy zaufanej koleżanki, którą mogłybyśmy podpytać o odczucia, a do ginekologa chodzimy w innych sprawach. A tak w ogóle to nie chcemy mu zawracać głowy. To niewłaściwe myślenie.

Ból podczas seksu nie jest czymś, do czego powinnyśmy po prostu przywyknąć - to po pierwsze. Po drugie - gdy czujesz dyskomfort, powiedz o tym partnerowi, zapisz się też do lekarza. To problem, który wymaga diagnozy i rozwiązania.

Seks nie powinien boleć, powinien sprawiać przyjemność. Jeżeli masz problemy z dolegliwościami bólowymi w trakcie stosunku, to zgłoś się do ginekologa czy fizjoterapeutki uroginekologicznej

- podpowiada lek. Łukasz Ciastoń.

Ginekolog zweryfikuje, czy nie ma u ciebie problemów typu endometrioza, pochwica, wulwodynia czy infekcje lub inne przyczyny, które mogą powodować bolesne współżycie

- dodaje.

Lekarz wskazuje, że wiele kobiet, które odczuwają ból podczas stosunku, unika współżycia, a to przekłada się nie tylko na obniżone libido, ale i na problemy w relacjach. Dlatego o swoich odczuciach musimy głośno mówić, specjalista przeanalizuje naszą sytuację i znajdzie rozwiązanie, które sprawi, że seks nie będzie kojarzył się z bólem.

Jeśli więc masz problemy z bolesnym współżyciem, to zgłoś się na konsultację i otwarcie powiedz o swoich problemach

- podkreśla lek. Łukasz Ciastoń.

Pochwica nie jest śmiesznym słowem, to realny problem

Endometrioza czy wulwodynia (ból miejsc intymnych) brzmią poważnie, ale „pochwica”?! Nazwa wydaje się być wymysłem czy wariacją na temat wulgaryzmu, a to dysfunkcja seksualna, która uniemożliwia współżycie i sama nie zniknie. Polega na silnym, odruchowym skurczu mięśni wejścia do pochwy i innych mięśni okolicy dna miednicy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj - Ból podczas seksu: skąd się biorą takie zaburzenia seksualne?

To, co nam wydaje się normalne, najczęściej wcale takim nie jest, dlatego nie bójmy się mówić o naszych dolegliwościach. Nawet jeśli to „nic takiego”, niech nam to potwierdzi specjalista.

Zobacz także: Memy o rodzicielstwie. Zrozumie je każdy, kto ma dzieci