Gospodarka hormonalna u kobiet wywiera wpływ na funkcjonowanie wielu układów w organizmie. W oczywisty sposób wpływa na pracę układu rozrodczego, regulując cykle miesiączkowe, dni płodne i owulację. W znacznym stopniu wpływa jednak także na prace układów nerwowego oraz trawiennego, a także na kondycję włosów skóry i paznokci.
Jak hormony wpływają na kondycję włosów?
Włosy, które utraciły blask, stały się łamliwe i kruche lub zaczęły wypadać, stają się przyczyną kompleksów. Zamiast wydawać duże pieniądze na kolejne kosmetyki, które mają wzmocnić cebulki włosowe (choć warto nimi się wspomagać), dobrze jest zrobić badania hormonalne. Za wypadanie włosów mogą odpowiadać hormony tarczycy, co niestety dość często zdarza się kobietom. Mogą jednak odpowiadać za to także androgeny (np. testosteron), których nadmierna ilość w organizmie zaburza prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, a także nadmierna ilość hormonów stresu (m.in. kortyzolu).
Jak hormony wpływają na kondycję skóry?
Skóra w dobrej kondycji powinna być nawilżona, jędrna i gładka. Każda utrata elastyczności, pojawienie się niedoskonałości czy wyprysków powinny nas skłonić do przyjrzenia się swojej diecie oraz do wykonania badań. Za problemy skórne mogą odpowiadać nietolerancje pokarmowe, ale mogą one również wynikać z wahań hormonów.
Sucha skóra a hormony
Sygnałem niepokojącym, który może świadczyć o problemach z tarczycą, może być nagłe odwodnienie skóry i wyraźne jej przesuszenie. Takie objawy (dodatkowo łuszczenie się skóry, symptomy AZS) mogą świadczyć o niedoborach tyroksyny i trójjodotyroniny, dlatego należy jak najszybciej zrobić badania tarczycowe.
Sucha skóra może być też skutkiem spadku poziomu estrogenów w organizmie. Na nagłe uczucie suchości, wyraźny brak napięcia i jędrności skarżą się przede wszystkim kobiety w wieku okołomenopauzalnym. Takie problemy mogą jednak pojawić się wcześniej, również u młodych kobiet, a ich przyczyną są zawirowania hormonalne. Należy zgłosić się do ginekologa i poprosić o podstawowe badania hormonów, które wykażą, czy nasza gospodarka hormonalna pracuje prawidłowo.
Czytaj: Nadmiar testosteronu a zajście w ciążę. Czy jest możliwe?