Unia zakazła sprzedaży TYCH kosmetyków. Nie kupisz ich już w żadnym sklepie

2023-10-16 16:20

Zła wiadomość dla małych i dużych fanek brokatu. Od 17 października br. na terenie Unii Europejskiej będą obowiązywać nowe przepisy dotyczące mikrocząsteczek polimerów syntetycznych, znanych jako mikroplastik. To zmiana, która wzbudza wiele emocji i jest istotna zarówno dla producentów kosmetyków, jak i dla konsumentów.

Unia zakazła sprzedaży TYCH kosmetyków. Nie kupisz ich już w żadnym sklepie

i

Autor: Getty Image

Przede wszystkim warto podkreślić, że nowe regulacje mają na celu ochronę środowiska oraz zdrowia publicznego, eliminując szkodliwe mikrocząsteczki plastiku z produktów. Jednak wiele osób zaczęło obawiać się, że brokat, używany w kosmetykach do makijażu dla dorosłych i dla dzieci, również zostanie wycofany ze sklepów. Warto jednak rozwiać te obawy i wyjaśnić, że nie jest to bezpośredni skutek unijnych przepisów.

M jak mama - Jak przygotować niemowlę do zmiany czasu?

Czy mikroplastik w kosmetykach jest szkodliwy?

Najpierw zrozumiejmy, że istnieją dwa główne rodzaje mikroplastiku: mikroplastiki wtórne i pierwotne. Mikroplastiki wtórne to te, które powstają przypadkowo w wyniku rozpadu większych plastikowych produktów, na przykład plastikowych reklamówek. Mikroplastik pierwotny to plastik celowo dodawany do produktów, takich jak kosmetyki do makijażu czy peelingi mechaniczne.

W przypadku brokatu używanego w kosmetykach, mamy do czynienia z mikroplastikiem pierwotnym. Niektóre składniki kosmetyków, takie jak brokat czy syntetyczne drobiny w peelingach, zawierają te mikrocząsteczki plastiku. Jednak już od kilku lat branża kosmetyczna podejmuje działania w celu zastąpienia tych substancji ekologicznymi rozwiązaniami, na przykład stosując pestki truskawki zamiast syntetycznych drobin w peelingach.

Szkodliwe składniki w kosmetykach

Nowe przepisy unijne dotyczące mikroplastiku w kosmetykach to kolejny krok w dążeniu do zrównoważonej produkcji kosmetyków. Firmy kosmetyczne będą musiały dostosować swoje produkty do tych regulacji, ale mają na to czas, ponieważ nowe przepisy będą obowiązywać od 17 października 2023 roku. Oprócz eliminacji mikroplastiku branża kosmetyczna staje również przed innymi wyzwaniami. W ostatnich latach wprowadzono zakaz stosowania substancji takiej jak lilial w kosmetykach. Pojawiły się również zmiany w przepisach dotyczących stężenia witaminy A w kosmetykach oraz obowiązek informowania o jej zawartości na etykietach. Te zmiany wymagają od producentów kosmetyków reformulacji i dostosowania się do nowych wytycznych.

Na uwagę zasługuje również inicjatywa obywatelska "Save Cruelty Free Cosmetics," która ma na celu całkowite wyeliminowanie testowania kosmetyków na zwierzętach na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Obecnie firmy mają dostęp do alternatywnych metod testowania, które powinny być szeroko wykorzystywane w celu zminimalizowania cierpień zwierząt.

Substancje zapachowe w kosmetykach

Również branża substancji zapachowych w kosmetykach musiała przystosować się do zmian. IFRA (International Fragrance Association) opublikowała 51. poprawkę do swoich standardów dotyczących stosowania i bezpieczeństwa substancji zapachowych wykorzystywanych w kosmetykach. Zmiany obejmują m.in. obniżenie dopuszczalnych stężeń niektórych składników kompozycji zapachowych ze względu na potencjalne ryzyko alergii lub szkodliwość.

Nowe przepisy dotyczące mikroplastiku i innych składników w kosmetykach, to krok w kierunku bardziej ekologicznej i bezpiecznej produkcji. Branża kosmetyczna musi dynamicznie dostosowywać się do tych zmian, aby sprostać oczekiwaniom konsumentów i przepisom unijnym. Dla konsumentów oznacza to większy wybór produktów zgodnych z wartościami ekologicznymi i bezpieczeństwem.