Kalina koralowa to roślina od wieków stosowana na typowe kobiece dolegliwości. Jest pospolita i rośnie w wielu miejscach, nie tylko w lasach, ale i parkach czy na skwerach miejskich.
Kalina koralowa — co to za krzew?
Kalina koralowa (Viburnum opulus Linne) to krzew, który ma drobne, białe kwiaty. W okresie kwitnienia stanowi prawdziwą ozdobę, dlatego warto rozważyć posadzenie go przy tarasie czy ogródku. Kiedyś cieszył się w Polsce dużą popularnością, a nasze babcie wiedziały, jak w pełni wykorzystać jego właściwości.
Napar z kwiatów na kobiece dolegliwości
Kalina koralowa kwitnie najczęściej w maju, choć jeśli wiosna jest ciepła (albo zima — jak obecnie) może nastąpić to dużo wcześniej. Dobrze jest nie przegapić tego momentu i zebrać kwiaty w okresie kwitnienia, bo można z nich przygotować prozdrowotny napar.
Kwiaty są bogate we flawonoidy, garbniki, fenolokwasy czy glikozydy goryczkowe, które mają działanie rozkurczowe i łagodzą bóle miesiączkowe. Herbatkę z kaliny poleca się również kobietom, które mają obfite miesiączki (może zmniejszyć krwawienia), a także... ciężarnym. Niewiele osób wie, że napar z tych kwiatów może zmniejszyć ryzyko poronienia i utraty ciąży.
Herbatka na bolesne miesiączki
Aby zrobić herbatkę z kaliny, należy zerwać szklankę kwiatów. Warto szukać ich na terenach podmiejskich, gdzie emisja spalin jest niższa niż w mieście. Zerwane kwiaty należy umyć, osuszyć, a następnie wsypać do szklanki. Do przygotowania herbatki wystarczy jedna łyżka kwiatów na szklankę wody. Kwiaty zalewamy wrzątkiem i odstawiamy do zaparzenia. Po 20 minutach napar jest gotowy.
Uwaga na owoce kaliny
Owoce kaliny zawierają saponiny, które mogą być trujące. Nie wolno ich spożywać, należy też uważać, by przez przypadek nie zjadły ich dzieci. Po zjedzeniu owoców kaliny pojawiają się zawroty głowy, wymioty, mogą także nastąpić omdlenia. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.
Czytaj: Na co pomaga herbatka z lipy?