Ten lek jest często wypisywany ciężarnym. Uczula, ale z alergii można wyrosnąć

2022-11-09 14:45

Alergia na penicylinę diagnozowana jest u 10 proc. populacji, zazwyczaj w młodym wieku, czyli po podaniu pierwszego antybiotyku. Jednak specjaliści twierdzą, że z alergii na penicylinę można wyrosnąć. To ważna informacja dla przyszłych mam, dla których penicylina jest najbezpieczniejszym antybiotykiem.

Kobieta trzymająca na dłoni lekarstwa

i

Autor: Getty images Z alergii na penicylinę można wyrosnąć - sprawdź to, bo penicylina to lek często wypisywany ciężarnym

O takich historiach słyszy się często: dziecko przyjmuje antybiotyk i dostaje po nim wysypki. Diagnoza – alergia na penicylinę. Potem lekarze unikają podawania mu leków z tą substancją, ale w końcu po kilku latach trzeba to zrobić, bo nie ma innej alternatywy. I okazuje się, że uczulenie minęło.

Zdaniem specjalistów alergia na penicylinę diagnozowana u dzieci, bardzo często mija samoistnie. Szacuje się, że około 80% pacjentów z alergią na penicylinę IgE-zależną traci tę wrażliwość po 10 latach.

To bardzo ważna informacja dla kobiet w ciąży, penicylina jest bowiem jednym z bezpieczniejszych leków z grupy antybiotyków, które nie są szkodliwe dla płodu. Dlatego jest często przepisywana przyszłym mamom cierpiącym na infekcje bakteryjne.

Spis treści

  1. Objawy alergii na penicylinę - nie myl ich ze skutkami ubocznymi
  2. Czy z alergii na penicylinę się wyrasta?
  3. Jak sprawdzić, czy masz uczulenie na penicylinę? 
Antybiotyki: prawdy i mity

Objawy alergii na penicylinę - nie myl ich ze skutkami ubocznymi

Alergia na penicylinę to najczęściej zgłaszana alergią na leki. Penicylina, znana również jako benzatyna, jest stosowana w leczeniu wielu różnych poważnych infekcji bakteryjnych, w tym na anginę, zapalenia opon mózgowych, migdałków, zatok, płuc czy ucha środkowego.

U części osób przyjmujących penicylinę może pojawić się alergia na te substancję. Jest to efekt reakcji układu odpornościowego, który potraktował ją jako wroga i zaczął wytwarzać przeciwko niej przeciwciała IgE. Przeciwciała uruchamiają mechanizm uwalniania histaminy, co wywołuje reakcję alergiczną.

Objawy alergii mogą być różne, i mogą obejmować jeden lub więcej z następujących objawów:

Lekarze podkreślają jednak, że objawy alergii łatwo można pomylić ze sutkami ubocznymi, które często pojawiają się po zażyciu leków – informacja o nich zajmuje zawsze dużą część ulotki każdego preparatu.

Skutki uboczne przyjmowania penicyliny mogą obejmować:

  • skurcze mięśni
  • pokrzywka
  • dreszcze
  • bóle stawów
  • gorączka
  • zmęczenie
  • obrzęk
  • problemy żołądkowe.

Dlatego tak ważne jest, aby stwierdzić, czy objawy, które pojawiły się w trakcie antybiotykoterapii są alergią na penicylinę, czy skutkami ubocznymi jej przyjmowania.

Czytaj również: Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Ostrożnie z antybiotykami u maluszków. Mogą wpływać na ich zdrowie w dorosłości - ostrzegają eksperci

Czy z alergii na penicylinę się wyrasta?

Aby sprawdzić, czy naprawdę jesteś uczulona na penicylinę, warto przeprowadzić testy alergiczne - to ważne szczególnie u osób, u których uczulenie na lek zostało zdiagnozowane w dzieciństwie. Zdaniem specjalistów, spośród tych pacjentów, którzy są naprawdę uczuleni na penicylinę, około połowa całkowicie wyrasta z alergii w ciągu 5 lat. Jeszcze więcej, wyrasta z niej po 10 latach. 

Jak sprawdzić, czy masz uczulenie na penicylinę? 

Można to zrobić w prosty sposób: zapisując się na test skórny. W trakcie testu alergolog nakłuwa skórę lub wstrzykuje pacjentowi roztwór zawierający penicylinę i obserwuje go pod kątem reakcji. Test jest pozytywny, jeśli po 15 do 20 minutach na skórze pojawi się swędząca, czerwona zmiana.