Choć informacja o ciąży powinna wyjść od samych zainteresowanych, a więc od rodziców maluszka, niektórzy widząc powiększony kobiecy brzuch nie mogą powstrzymać się przed gratulacjami. Pół biedy, gdy gratulujemy komuś dyskretnie, a okaże się, że to wcale nie ciąża. Gorzej, gdy „radosną nowinę” usłyszą też osoby z otoczenia kobiety.
Nie zawsze bowiem odstający brzuszek jest objawem ciąży. Nawet jeśli jego kształt sugeruje, że może tak być, pozwólmy, że decyzję o tym, czy i w jaki sposób zostanie to ogłoszone, pozostawimy kobiecie. Przedwczesne gratulacje mogą wprawić w zakłopotanie, gdy okaże się, że się pomyliliśmy.
Fizjoterapeutka pokazała brzuch. „Tak wyglądam, kiedy nie stosuję diety”
Wyraźnie powiększony, a nawet wystający do przodu brzuch to niekoniecznie ciążowy brzuszek. Choć z jego kształtu niektórzy próbują nawet wywróżyć płeć dziecka, bardzo łatwo pomylić się w ocenie tego, czy w ogóle jego wygląd oznacza ciążę.
W niektórych schorzeniach, a jest ich naprawdę wiele, wygląd brzucha może sugerować, że kobieta jest nawet w drugim trymestrze ciąży, tymczasem przyczyny jego powiększonego obwodu są inne.
Fizjoterapeutka Katarzyna Bukowska-Malka opublikowała krótki film, na którym pokazuje, jak czasem wygląda jej sylwetka.
Mam jelito drażliwe i adenomiozę. Tak wyglądam kiedy nie stosuję diety
- brzmi podpis pod filmem umieszczonym na profilu @fizjobukowska. Adenomioza, o której wspomina jest typem endometriozy.
Jak dodaje, choć sama ma już do takich spraw dystans i z reguły dieta trzyma brzuch „w ryzach” są dni, w które wygląda właśnie tak. Jak przekonuje, wystarczy jeden dzień, a nawet jeden wieczór bez diety.
Choroby i sytuacje, w których kobiecy brzuch wygląda jak ciążowy
Powiększony obwód brzucha lub ewidentne wzdęcie to codzienność wielu kobiet. Fizjoterapeutka wymieniła, kiedy kobiety mogą wyglądać tak jak ona na powyższym nagraniu:
- z insulinoopornością,
- z PCOS,
- w chorobie Leśniowskiego-Crohna,
- w chorobie nowotworowej,
- z endometriozą,
- z jelitem drażliwym,
- z nieprawidłową florą bakteryjną,
- podczas stymulacji do in vitro,
- z Helicobacter, e-coli lub pasożytami,
- z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego,
- z torbielami, mięśniakami,
- w przewlekłym stresie,
- w ciąży.
Jak widać ciąża to tylko jedna z wielu przyczyn, dlatego warto wstrzymać się z gratulacjami, jeśli nie mamy co do niej pewności. Tym bardziej, że wystający brzuch może świadczyć o chorobie, która utrudnia lub uniemożliwia zajście w ciążę wtedy, gdy kobieta bardzo tego pragnie.
Mam mnóstwo pacjentek które się tego po prostu wstydzą i często o tym mówią w gabinecie bo nie wiedzą co odpowiadać na takie gratulacje. Dodam tylko, że choroby które wymieniłam mogą utrudniać zajście w ciążę lub ją uniemożliwiać, a wtedy takie komentarze mogą być jeszcze bardziej dotkliwe. Więc zanim pogratulujesz, upewnij się że nie gratulujesz choroby
- dodaje fizjoterapeutka.