Zioła na bolesne miesiączki - jakie napary pomogą na ból w czasie okresu?

2021-02-25 14:20

Bolesne miesiączki są problemem, z którym spotkała się większość kobiet. W walce z bolesnym okresem najczęściej wykorzystywane są leki przeciwbólowe. Jednak nie jest to jedyna skuteczna metoda. W wielu przypadkach można zamienić je na zioła. Substancje w nich zawarte są całkowicie naturalne i działają rozkurczająco oraz uspokajająco.

Zioła na bolesne miesiączki - jakie napary pomogą na ból w czasie okresu?

i

Autor: Getty images Jakie napary pomogą na ból w czasie okresu?

Zioła na bolesne miesiączki to dobry zamiennik leków z apteki. Pomagają złagodzić ból, działają rozkurczowo i wyciszają emocje. Zobacz, jakie zioła pomogą na bolesne miesiączki.

Spis treści

  1. Zioła na bolesne miesiączki - jaki rodzaj wybrać?
  2. Zioła na bolesne miesiączki - które stosować?
  3. Zioła na bolesne miesiączki - kiedy zachować ostrożność?
  4. Zioła na bolesne miesiączki - kiedy nie pomogą? 

Zioła na bolesne miesiączki - jaki rodzaj wybrać?

Przyczyny bolesnych menstruacji można podzielić na pierwotne i wtórne. W przypadku pierwotnie bolesnych miesiączek za ból odpowiada zwiększone stężenie prostaglandyn, wydzielanych w obrębie błony śluzowej macicy. Hormony te indukują skurcze macicy i zwiększają jej wrażliwość na bodźce bólowe.

Ten mechanizm sprawia, że w celu załagodzenia nieprzyjemnych objawów należy dobierać zioła zawierające związki działające odwrotnie, czyli w tym wypadku rozkurczowo. Podczas wyboru należy też zwrócić uwagę na właściwości uspokajające. Dzięki temu można opanować towarzyszące miesiączce rozdrażnienie.

Zioła na bolesne miesiączki - które stosować?

  • Rumianek 

Rumianek jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w lecznictwie ziół. Łagodzi bóle miesiączkowe dzięki właściwościom rozkurczającym. Działa także przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie oraz przyspiesza gojenie ran.

Bardzo często stosowany jest w problemach z układem pokarmowym, gdyż zapobiega wzdęciom, zmniejsza dolegliwości żołądkowe i usprawnia trawienie. Dodatkowo jego stosowanie znakomicie wpływa na wygląd poprawiając stan włosów, skóry i paznokci.

  • Szałwia lekarska

Szałwia lekarska jest źródłem wielu cennych substancji, jak na przykład witaminy A, B i C, karotenu, garbników i minerałów. Podobnie jak rumianek wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, usprawniające procesy trawienne, regenerujące skórę i włosy.

Dodatkowo szałwia jest bardzo przydatna przy nadmiernej potliwości. Stosując ją należy pamiętać, że zmniejsza laktację oraz obniża poziom cukru we krwi, co może zwiększać apetyt.

  • Pokrzywa

Pokrzywa zazwyczaj kojarzona jest ze swoimi właściwościami moczopędnymi. Korzystają z niej osoby cierpiące na kamicę nerkową oraz zatrzymanie wody w organizmie. Zaleca się ją także w przypadkach problemów skórnych, jak trądzik czy łupież.

Dodatkowo pokrzywa wspomaga pracę wątroby, trzustki, żołądka i jelit. Trzeba pamiętać, aby stosując ją zachować umiar, gdyż w za dużych ilościach może powodować wypłukanie z organizmu cennych minerałów.

  • Nagietek lekarski

Nagietek wykorzystywany jest przez kobiety nie tylko w przypadku bolesnych miesiączek, ale także w okresie menopauzy, ze względu na działanie uspokajające. Jego korzystny wpływ na układ pokarmowy może być użyteczny w nieżycie żołądka i jelit oraz stanie zapalnym dróg żółciowych i wątroby.

  • Krwawnik pospolity

Działanie rozkurczowe krwawnika pospolitego sprawia, że jest on wykorzystywany zarówno w bolesnych miesiączkach jak i w bolesnych skurczach dróg moczowych i jelit. Właściwości uspokajające i obniżające ciśnienie pomocne są w okresach rozdrażnienia i nerwicach.

Krwawnik wspomaga trawienie, łagodzi wzdęcia i zaparcia. Używany w chorobach wrzodowych hamuje krwawienie. Zawarte w nim fitoestrogeny łagodzą objawy menopauzy. Dodatkowo działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, więc dobrze sprawdza się w leczeniu trądziku i innych zmian skórnych.

  • Niepokalanek mnisi

Niepokalanek mnisi powinien być znany wszystkim kobietom, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Łagodzi on napięcie przedmiesiączkowe, reguluje krwawienie, korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa produkcję mleka po porodzie. Może być przydatny także w trakcie menopauzy.

Należy pamiętać, że niepokalanek nie powinien być jednak stosowany w ciąży, gdyż jego wpływ na płód jest nieznany.

  • Bylica

Bylica ma działanie uspokajające i nasenne, łagodzi bóle menstruacyjne oraz reguluje cykl miesiączkowy. Stosowana jest także pomocniczo przy pasożytach układu pokarmowego, zaparciach i wzdęciach. Trzeba jednak zachować wyjątkową ostrożność korzystając z preparatów z bylicą, gdyż w nadmiarze ma działanie toksyczne.

Czytaj również: Bóle menstruacyjne a brak okresu: przyczyny. Gdy boli brzuch, a miesiączki nie ma

Zaburzenia miesiączkowania: przyczyny, rodzaje zaburzeń miesiączkowania, leczenie

Ból brzucha przed okresem - co oznacza ból podbrzusza przed miesiączką?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zioła na bolesne miesiączki - kiedy zachować ostrożność?

Mogłoby się wydawać, że zioła jako substancje naturalne są całkowicie bezpiecznie. Nie jest to jednak prawda, gdyż stosowane nieprawidłowo mogą przynieść więcej problemów niż korzyści. W przypadku zażywania innych leków należy skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się czy można łączyć je z ziołami.

Przykładowo zażywanie leków uspokajających lub nasennych jest przeciwwskazaniem do spożywania naparów z nagietka lekarskiego, gdyż potęguje on ich działanie. 

Kolejną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę są alergie, które mogą wywoływać niektóre z ziół. Należy uważnie obserwować organizm po wprowadzeniu nowych ziół i w przypadku objawów alergii natychmiast zaprzestać ich stosowania.

W trakcie ciąży spożywanie wszystkich naparów ziołowych powinno być skonsultowane z lekarzem, gdyż wpływ wielu z nich na rozwój płodu jest nieznany.

Zioła na bolesne miesiączki - kiedy nie pomogą? 

Bolesne miesiączkowanie może mieć też charakter wtórny. Oznacza to, że ból spowodowany jest poprzez występowanie endometriozy, mięśniaków lub polipów macicy, torbieli lub stanów zapalnych jajników. W tym przypadku ból często nie występuje od początku rozpoczęcia miesiączkowania, lecz pojawia się z wiekiem.

W tej sytuacji zioła zdecydowanie nie wystarczą i koniecznie należy udać się do lekarza specjalisty w celu zdiagnozowania i wyleczenia problemu.