W związku z tym, że wrzesień jest Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych, Wojciech Falęcki zaapelował do wszystkich kobiet o regularne badania profilaktyczne w celu zapobiegania rakowi trzonu macicy, jajnika i szyjki macicy.
Dwa badania, które ratują życie kobiet
Instagramowy profil ginekologa obserwuje obecnie 211 tysięcy osób. Lekarz zdaje więc sobie sprawę z ogromnego potencjału, jaki ma w rękach. Jak podkreśla - swój Instagram chce przede wszystkim wykorzystywać do do celów informacyjnych i edukacyjnych.
„Ten profil, chcę tak myśleć, jest niczym BBC (…). Zatem wykonajmy cytologię - najlepiej płynną. Zróbmy też badanie ultrasonograficzne. RAZ W ROKU. Obydwa bezbolesne i łatwe. To naprawdę może uratować niejedno życie” – apeluje.
Pod postem Wojciecha Falęckiego wypowiedział się w tym temacie także profesor Mirosław Wielgoś.
„Dodałbym do tego jeszcze USG piersi” – napisał.
„Regularna cytologia uratowała życie”. Bardziej czuła płynna
Profilaktyczne badania wprawdzie nie uchronią nas przed nowotworem, ale pozwalają na jego wcześniejsze rozpoznanie, zwiększając szansę na wyzdrowienie. Potwierdza to jedna z pacjentek doktora Falęckiego w komentarzu pod jego postem. „Mi regularna cytologia uratowała życie” –. napisała.
Jak podkreślają jednak specjaliści, jeśli wybieramy się wykonać cytologię, warto zapłacić kilkadziesiąt złotych więcej i wykonać cytologię płynną. Różni się ona od klasycznej tym, że ma lepszą jakość uzyskanego preparatu i większe znaczenie diagnostyczne. Materiał do analizy przechowuje się na podłożu płynnym, co ogranicza ryzyko jego uszkodzenia, a sam wynik uznaje się za bardziej dokładny. W płynnej cytologii lekarz również pobiera wymaz szczoteczką, ale wkłada ją do pojemnika o płynnym podłożu.
Jej wyniki dostępne są zazwyczaj w ciągu 3–15 dni roboczych. Zaleca się, by badanie cytologiczne wykonywać najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia miesięcznego. Jak przygotować się do cytologii przeczytasz w naszym osobnym poradniku.
USG narządów rodnych i sutków raz w roku
Równie ważne jest także to, by raz w roku wykonać USG narządów rodnych i USG sutków. To dwa bezbolesne badania, które potrafią we wczesnym stadium rozpoznać nowotwory. Rutynowe badanie USG piersi i USG narządów rodnych zaleca się wykonać w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, po ustaniu krwawienia i przed owulacją. Bardzo ważna jest także samokontrola. Piersi należy badać także we własnym zakresie.
Przeczytaj: To nieprawda, że w ciąży nie trzeba badać piersi. Dlaczego trzeba iść koniecznie na USG?