Spis treści
Wydawałoby się, że taki problem nie powinien w ogóle istnieć, a jednak jest całkiem odwrotnie. Z niskim libido zmaga się coraz więcej mężczyzn i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec poprawie. Żyjemy coraz szybciej, mamy w stosunku do siebie coraz większe wymagania – także w sferze seksualnej. Nie każdy wytrzymuje to tempo, u niektórych osób pojawiają się problemy emocjonalne, obniżenie nastroju, problemy z związku, a w konsekwencji spadek libido. Czy to jednak oznacza niskie libido? Nie do końca.
Czytaj także: Awersja seksualna do partnera: czy da się ją przezwyciężyć?
Przyczyny spadku libido
O niskim libido możemy mówić wtedy gdy partner nie przejawia zainteresowania seksem przez dłuższy czas (co najmniej sześć miesięcy). Nie towarzyszą temu kłopoty osobiste czy zawodowe, problemy finansowe czy związkowe. Przyjmijmy za wzór taką sytuację: partnerka się stara, zachęca swojego mężczyznę do seksu i pokazuje mu, że jest to dla niej ważna sfera ich intymności, a pomimo tego on nie wykazuje żadnej chęci do odnowienia życia seksualnego. Czy w takiej sytuacji możemy mówić o niskim libido? Tak, jak najbardziej. Niskie libido u mężczyzn może mieć kilka przyczyn. Pierwszą i najbardziej oczywistą, jest prowadzenie nieodpowiedniego trybu życia. Brak aktywności fizycznej, spożywanie dużej ilości alkoholu, palenie papierosów czy zła dieta, mogą wywoływać spadek zainteresowania seksem. W takiej sytuacji sprawa jest dość prosta: należy zachęcić partnera do zmiany trybu życia (wprowadzić zdrowe odżywianie, kupić mu karnet na siłownię, basen czy boks, namówić do rzucenia palenia), a problem wkrótce powinien zniknąć.
Czytaj także: Temperament seksualny: różnica temperamentów to prawda czy mit?
Gorzej jest, gdy niskie libido u mężczyzn wywołują choroby. Z badań wynika, że z problemem niskiego libido mogą mierzyć się mężczyźni chorujący na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, powracające infekcje układu moczowego, chorobę wieńcową czy reumatoidalne zapalenie stawów. Brak zainteresowania seksem może również wynikać z problemów hormonalnych i niewystarczającej ilości androgenów. Aby wyeliminować takie ryzyko, należy udać się do seksuologa, który zleci wykonanie odpowiednich badań. One powinny rozwiać wszelkie wątpliwości. Niskie libido u mężczyzn może wynikać również z problemów emocjonalnych. Jeśli partner miewa nieustanne obniżenia nastrojów, jest apatyczny, melancholijny i nie widzi sensu w życiu, trzeba się udać do psychologa bądź psychologa seksuologa. Podjęcie terapii stopniowo poprawi komfort życia obu partnerów, we wszystkich sferach, również seksualnej. Jeśli jednak w czasie terapii mężczyzna zacznie przyjmować antydepresanty bądź leki psychotropowe, trzeba się liczyć z tym, że problem niskiego libido nie zostanie szybko wyeliminowany. Leki psychotropowe mogą bowiem wywoływać takie działania niepożądane.
Czytaj także: Związek bez seksu: czy może być udany?
Leczenie niskiego libido u faceta
Aby para razem przeszła przez ten trudny czas, potrzebna jest przede wszystkim komunikacja i szczera rozmowa. Nie obawiaj się mówić partnerowi o swoich wątpliwościach i lękach. Otwarcie przeanalizujcie wasze życie seksualne i poszukajcie przyczyny obniżenia zainteresowania seksem. Być może pomoże wprowadzenie zmian w waszych przyzwyczajeniach seksualnych. Pozwólcie sobie na odrobinę szaleństwa, eksperymentujcie, zmieniajcie pozycje i miejsca, w których się kochacie. Jeśli to nie przyniesie efektu i partner dalej nie będzie zainteresowany seksem, poszukajcie pomocy u specjalisty. Koniecznie również namów swojego mężczyznę do wykonania podstawowych badań. Być może okaże się, że w jego organizmie dzieje się coś niedobrego, a niskie libido jest tylko jednym z objawów choroby. Prezczytaj również: GADŻETY EROTYCZNE, które urozmaicą wasze życie seksualne