Brytyjscy naukowcy jako pierwsi na świecie podjęli się testów nad stworzeniem tabletki antykoncepcyjnej dla mężczyzn.
Właśnie ruszyła pierwsza faza badań klinicznych na lek podawany doustnie u mężczyzn. Wstępne wyniki badań przedklinicznych na myszach i na małpach są bardzo obiecujące.
Zobacz także: 8 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji. Wiedziałaś o tym?
Tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn – działanie
Lek o roboczej nazwie YCT-529 został opracowany przez spółkę we współpracy z Uniwersytetem Minnesota College of Pharmacy i Instytutu Therapeutics Discovery and Development.
Działanie opracowanej tabletki antykoncepcyjnej dla mężczyzn polega na zapobieganiu produkcji plemników w jądrach. YCT-529 przyjmowany w ramach I fazy to wersja niezawierająca hormonów.
Tabletka YCT-529 hamuje aktywność białka wiążącego kwas retinowy (forma witaminy A). To właśnie on odpowiada m.in. za tworzenie plemników.
Zahamowanie tego białka doprowadza do czasowej bezpłodności.
— YCT-529 blokuje białko, a nie hormony, aby zapobiec produkcji spermy. Wierzymy, że będzie to bardziej atrakcyjne dla mężczyzn, z których większość postrzega zapobieganie ciąży jako wspólną odpowiedzialność, nawet pomimo dzisiejszych ograniczonych opcji antykoncepcyjnych, które są trwałe lub tylko umiarkowanie skuteczne — mówi współzałożyciel i dyrektor generalny YourChoice Therapeutics, Akash Bakshi.
Wyniki badań
W badaniu bierze udział 16 ochotników. Naukowcy oceniają tolerancję, bezpieczeństwo, farmakokinetykę i farmakodynamikę pojedynczych rosnących dawek kandydata na lek podawany doustnie.
Kierowniczka projektu dr Gunda Georg przyznaje, że dane z badań przedklinicznych pokazują, że YCT-529 jest w 99% skuteczny u myszy. Zmniejszyła się także liczba plemników u małp po dwóch tygodniach dawkowania.
— YCT-529 wykazał również silny profil bezpieczeństwa i pełną odwracalność po zakończeniu leczenia — podkreśla Georg.
Wstępne wyniki badań są nie tylko obiecujące, ale przede wszystkim bezpieczne. Nie niosą za sobą skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej, takich jak:
- ryzyko chorób układu krążenia,
- przyrost masy ciała,
- spadek libido.
Naukowcy są zdania, że dzięki ich wysiłkowi antykoncepcyjna stanie się wspólną odpowiedzialnością zarówno kobiety, jak i mężczyzny.
Po potwierdzeniu wysokich wyników na ludziach tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn ma zostać wprowadzona na rynek farmaceutyczny w Wielkiej Brytanii.
— Świat jest gotowy na męski środek antykoncepcyjny — twierdzi dr Gunda Georg.
Źródło:
- clinicaltrialsarena.com
- businesswire.com
- wprost.pl
Czytaj także: Stosunek przerywany: czy może dojść wtedy do zapłodnienia?
"Mamo, a po co ci to?" Seksuolog radzi, co powiedzieć, gdy dziecko zapyta o... prezerwatywy