Bioptron: terapia światłem

2017-08-11 9:35

Światłoterapia przy pomocy urządzenia Bioptron łączy w sobie cechy lasera, podczerwieni oraz światła wytwarzanego naturalnie przez słońce, ale bez promieniowania UV. Ta fototerapia na pobudzaniu reakcji w komórkach, co z kolei przyspiesza procesy regeneracyjne nie tylko skóry, ale też znajdujących się pod nią tkanek. Poprawia mikrokrążenie, wpływa pozytywnie na układ limfatyczny, stymuluje zachodzące w organizmie procesy biologiczne, aktywuje układ odpornościowy, przyspieszając w ten sposób proces leczenia.

Bioptron: terapia światłem

i

Autor: thinkstockphotos.com Światłoterapia przy pomocy urządzenia Bioptron łączy w sobie cechy lasera, podczerwieni oraz światła wytwarzanego naturalnie przez słońce, ale bez promieniowania UV.

Spis treści

  1. Lampa Bioptron: wskazania
  2. Lampa Bioptron: bezpieczna dla dzieci
  3. Lampa Bioptron dla urody
  4. Lampa Bioptron: przeciwwskazania

Terapia światłem (fototerapia, światłoterapia), w tym lampa Bioptron, znajduje coraz szersze zastosowanie w rehabilitacji. Pomaga w przypadku schorzeń reumatologicznych, bólach kręgosłupa, urazów i kontuzji narządu ruchu, zmian skórnych oraz wspomaga gojenie się ran. Wykazuje też działanie przeciwstarzeniowe, dlatego chętnie stosuje się ją również kosmetyce.

Czas naświetlania lampą Bioptron, w zależności od schorzenia i nasilenia dolegliwości, wynosi 6-10 minut raz lub nawet kilka razy dziennie, czasem w szczególnych wypadkach (odleżyny, owrzodzenia) można zwiększyć czas trwania zabiegu do 20 minut. Naświetlany fragment skóry musi być odsłonięty, lampę przystawia się na odległość 5-10 centymetrów od ciała, a pacjentowi w trakcie naświetlań nie powinien towarzyszyć żaden dyskomfort.

Lampa Bioptron: wskazania

Wachlarz wskazań do stosowania światłoterapii Bioptron jest bardzo szeroki. Obejmuje:

  • choroby reumatyczne (m.in. zwyrodnienie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów)
  • leczenie gojących się ran (po oparzeniach, operacjach, przy owrzodzeniach, odleżynach)
  • leczenie po urazach narządu ruchu, m.in. uszkodzeniu tkanek, nadwyrężeniu lub zerwaniu ścięgien, więzadeł.

Leczenie tą metodą zalecają również dermatolodzy, bo przynosi wymierne rezultaty w przypadku łuszczycy, trądziku młodzieńczego, opryszczki, atopowego zapalenia skóry, czy innych infekcji wirusowych lub bakteryjnych skóry oraz w schorzeniach laryngologicznych, zwłaszcza w przewlekłym zapaleniu zatok.

Stosuje się ją również w celu uśmierzania bólu, zwłaszcza okolicy szyjnej i lędźwiowej kręgosłupa, w przypadku tzw. łokcia tenisisty, czy zespołu cieśni nadgarstka oraz bólu pourazowego (po złamaniach, zwichnięciach, czy innych tego typu kontuzjach).

Światłoterapia Bioptron polecana jest także osobom cierpiącym na SAD, czyli Sezonowe Zaburzenia Afektywne. Jesienią i zimą, przy niedoborze naturalnego światła słonecznego, część ludzi ma objawy chronicznego zmęczenia, spadku nastroju, większego zapotrzebowania na sen. Terapia światłem poprawia samopoczucie, wpływa na zwiększenie sił witalnych i energii do działania.

Lampa Bioptron: bezpieczna dla dzieci

Terapię światłem Bioptron wykorzystuje się również w leczeniu najmłodszych pacjentów. Ponieważ ich tkanka podskórna jest cieńsza niż u dorosłego światło jest w stanie szybciej i głębiej wniknąć do obszarów poddawanych leczeniu. Lekarze zalecają naświetlania dzieci przy chorobach infekcyjnych nosa, ucha lub gardła, bo w ten sposób zmniejsza się nie tylko ból, ale też odczyn zapalny, dzięki czemu nie dochodzi do rozwoju infekcji lub skraca się czas jej trwania.

Terapię światłem Bioptron można stosować również, by zmniejszyć ból niemowlęcia w czasie trwania kolek, przy zaparciach oraz pieluszkowym zapaleniu skóry. Dobre rezultaty, ale przy dłuższym okresie stosowania, przynosi też, gdy mały pacjent ma zmiany skórne (w tym atopowe zapalenie skóry), egzemy, cierpi na choroby alergiczne układu oddechowego. O długości i częstotliwości trwania zabiegu powinien zadecydować lekarz.

Lampa Bioptron dla urody

Leczenie światłem Bioptron znajduje również zastosowanie w kosmetyce, szczególnie przy zabiegach przeciwzmarszczkowych. Światło działa na skórę i tkanki pod jej powierzchnią, pobudzając w ten sposób produkcję kolagenu i elastyny. Dodatkowo dzięki stymulacji mikrokrążenia skóra twarzy staje się jędrniejsza, a drobne zmarszczki ulegają wygładzeniu. Dla efektów kosmetycznych zaleca się używanie lampy Bioptron przez 5-10 minut dziennie.

Lampa Bioptron: przeciwwskazania

Wielokrotne badania kliniczne terapii światłem Bioptron wykazały, że nie istnieją przeciwwskazania do jej używania. Można ją stosować w trakcie ciąży (nie wolno jedynie naświetlać brzucha w ostatnim trymestrze), ograniczeniem nie są również żylaki, choroby nowotworowe, cukrzyca, czy zmiany skórne na ciele, które tak często są przeciwwskazaniem w innych zabiegach rehabilitacyjnych.