Chiński masaż Tui Na

2016-07-12 8:37

Tradycja wykonywania masażu Tui Na ma już ponad 2000 lat, co czyni go jednym z najstarszych chiński sposobów leczenia. Masaż Tui Na poleca się stosować u osób, u których występują już bóle, jak i profilaktycznie. Na czym ten zabieg polega, gdzie można go wykonać i jakie efekty przynosi?

Chiński masaż Tui Na

i

Autor: thinkstockphotos.com Tradycja wykonywania masażu Tui Na ma już ponad 2000 lat.

Spis treści

  1. Chiński masaż Tui Na – energia Qi
  2. Chiński masaż Tui Na – pchanie i chwytanie
  3. Chiński masaż Tui Na – jakie daje efekty?
  4. Chiński masaż Tui Na – kto powinien go unikać?
  5. Chiński masaż Tui Na – co jeszcze warto wiedzieć?

Chiński masaż Tui Na skupia się więc przede wszystkim na kręgosłupie. Dlaczego? "Drzewo życia" – tak mówi się w Chinach o kręgosłupie. Dlaczego? W jego kanale znajduje się rdzeń kręgowy, który otaczają trzy opony. Między nimi z kolei krąży płyn rdzeniowo-kręgowy. To właśnie w rdzeniu znajdują się korzenie nerwowe, popularnie zwane "korzonkami nerwowymi", dlatego zdrowy kręgosłup wpływa dobroczynnie na wszystkie narządy wewnętrzne, a kłopoty z nim pogarszają ich funkcjonowanie. Jego pierwszy człon – "tui" – znaczy "naciskać", "przyciskać", a drugi – "na" – "chwytać". Właśnie takie czynności wykonuje masażysta. Wszystko po to, by przywrócić w organizmie masowanej osoby równowagę energetyczną.

Chiński masaż Tui Na – energia Qi

Jednym z najważniejszych założeń filozofii, z której wywodzi się chiński masaż Tui Na jest założenie, że każdy człowiek ma w sobie energię Qi. Formami Qi są energie Yin i Yang. Reprezentują one przeciwstawne, ale uzupełniające się siły. Yang jest jasne, Yin ciemne, Yang to Słońce, Yin – Księżyc, Yang jest aktywne i wesołe, a Yin bierne i smutne. Aby organizm sprawnie funkcjonował, Yin i Yng muszą się harmonijnie uzupełniać, a Qi - właściwie przepływać przez kanały energetyczne, czyli meridiany. Dlatego podczas chińskiego masażu Tui Na uciskanych jest aż 365 punktów wzdłuż tych właśnie kanałów. Dzięki temu energia ma zostać odblokowana. Masażysta na podstawie dolegliwości potrafi rozpoznać, na którym z meridianów (zwanych także południkami) występują kłopoty z właściwym przepływem energii. Następnie stara się, by ją, poprzez „łapanie” danej części ciała, do niego „wcisnąć”. Pojęcie kanałów energetycznych znane jest również w refleksologii i akupunkturze, które należą, obok masażu Tui Na, do najstarszych technik masowania rodem z Chin.

Chiński masaż Tui Na – pchanie i chwytanie

Podczas masażu Tui Na masażysta używa dłoni, przedramion, kciuków. Warto dodać, że ten masaż nie należy, jak wiele innych (np. masaż stemplami ziołowymi czy masaż tajski) do zabiegów relaksujących. Ma pomóc w pozbyciu się bądź zmniejszeniu konkretnych dolegliwości, więc jest energiczny, polega na serii ucisków. Poddająca się zabiegowi osoba, w zależności od stopnia odporności na ból, może odczuwać dyskomfort podczas mocniejszych ucisków. Masowane jest całe ciało danej osoby, może ona leżeć na materacu bądź siedzieć na krześle. Do masażu można przystąpić w luźnym ubraniu bądź pod osłoną ręcznika. Czasem, jeśli masowana osoba sobie tego zażyczy, chińskiemu masażowi Tui Na towarzyszy muzyka. Najpierw masowany jest kark, barki, ramiona, ręce. Później – i na te części ciała masażysta kładzie największy nacisk – kręgosłup i plecy. W czasie masażu Tui Na stosowane są takie techniki jak ugniatanie, przetaczanie, oklepywanie, uciskanie oraz – na samym końcu – głaskanie i rozciąganie. Masażysta wykorzystuje swoją energię, by przywrócić harmonijny przebieg energii Qi w organizmie osoby, u której przeprowadza zabieg. Chiński masaż Tui Na dobiera się do potrzeb konkretnej osoby – jej dolegliwości i wrażliwości na ból. Z pewnością jest on bardziej intensywny, a uciski mocniejsze niż w przypadku masaży, których celem jest uspokojenie i zrelaksowanie, a nie rozwiązanie problemu zdrowotnego.

Chiński masaż Tui Na – jakie daje efekty?

Masaż ma usunąć dolegliwości z kręgosłupa, a co za tym idzie – z organów wewnętrznych, które nie funkcjonują właściwie. Dzięki niemu energia Qi w najbardziej doskwierających masowanej osobie miejscach zostaje uwolniona, przywrócone zostaje właściwe ustawienie kości i układu mięśniowo-szkieletowego. Chiński masaż Tui Na poleca się osobom mającym problemy z układem trawiennym, cierpiącym na bóle mięśni, ścięgien oraz kości. Ma także pomóc w funkcjonowaniu układu oddechowego, krwionośnego, moczowego i ruchowego. Z jego pomocy korzystają nawet osoby mające problemy z płodnością czy kobiety, którym doskwierają silne bóle menstruacyjne. Dobrodziejstwa chińskiego masażu Tui Na warto również wypróbować w przypadku mało elastycznych stawów i bólów głowy. Pomoże on także przy chronicznym zmęczeniu, braku snu i gdy występują nerwobóle. Tui Na poleca się też w walce z dolegliwościami w samym kręgosłupie.

Chiński masaż Tui Na – kto powinien go unikać?

Istnieje niewiele przeciwwskazań do wykonywania chińskiego masażu Tui Na. Mogą nawet z niego korzystać kobiety w ciąży i dzieci. Zawsze jednak trzeba skonsultować taką decyzję z lekarzem i udać się na sesję masażu opracowanego specjalnie dla przyszłych mam lub najmłodszych. Z chińskiego masażu Tui Na muszą zrezygnować, jak w przypadku innych tego typu zabiegów, osoby z chorobami skóry: egzemą, łuszczycą, niezagojonymi ranami, pęcherzami. Nie wykonuje się go również u osób z chorobą nowotworową i chorobami serca. Nie jest też wskazany przy osteoporozie. Zazwyczaj skutkami ubocznymi Tui Na są siniaki i delikatny ból w miejscach ucisku. Jako że masaż jest intensywny, mogą się pojawić poważniejsze objawy, takie jak biegunki, bóle brzucha, wymioty, które ustępują po kilku dniach.

Chiński masaż Tui Na – co jeszcze warto wiedzieć?

Sesja masażu Tui Na trwa od pół do całej godziny. Wykonuje się go w wielu miejscach w największych miastach Polski, a cena jednego zabiegu wynosi od 130 do 200 zł. Zaleca się, by na masaż udać się na czczo lub co najmniej 2 godziny po ostatnim posiłku. Do niektórych gabinetów można przyjść z samodzielnie wybraną muzyką lub poprosić masażystę o włączenie wybranych przez niego dźwięków. Masaż chiński Tui Na może być wykonywany na sucho lub przy użyciu talku bądź oliwki.

Warto wiedzieć

Masaż Tui Na stosuje się także wśród dzieci. Choć zapisy o sposobie jego przeprowadzania pojawiły się już w X-XIII wieku, w czasach dynastii Song, w Europie zajęto się tą dziedziną kilka lat temu. Energia Qi jest u dzieci bardziej zmienna i gwałtowna niż u dorosłych, a samo masowanie najmłodszych przebiega szybciej i delikatniej. Najczęściej wykonuje się techniki Tui i Rou, rezygnuje się natomiast ze zbyt mocnej w przypadku dzieci akupunktury.