Spis treści
- Choroba Raynauda: jaka rehabilitacja?
- Hydroterapia w chorobie Raynauda
- Elektroterapia w chorobie Raynauda
- Kinezyterapia w chorobie Raynauda
Choroba Raynauda to nic innego jak nagły i nadmierny skurcz naczyń krwionośnych, najczęściej w obrębie dłoni. Wywołuje go zazwyczaj ekspozycja na zimno lub sytuacja stresowa. Fazy blednięcia, zasinienia i zaczerwienienia palców mogą trwać kilkanaście minut do parę godzin, u każdego pacjenta choroba przebiega indywidualnie. Nie zawsze obejmuje wszystkie palce, mrowienie, ból, brak czucia mogą mieć różną intensywność. Zespół Raynauda ma charakter pierwotny lub wtórny, w tym drugim wypadku jest wynikiem innych chorób np. tkanki łącznej lub schorzeń naczyniowych.
Choroba Raynauda: jaka rehabilitacja?
W przypadku choroby Raynauda lekarze zalecają rehabilitację, bo nie tylko wpływa ona na zmniejszenie bólu, ale też uelastycznia naczynia krwionośne, poprawia krążenie krwi, a co za tym idzie zmniejsza lub zapobiega gwałtownemu zwężaniu się tętnic. Najlepsze rezultaty przynoszą:
- hydroterapia
- elektroterapia
- kinezyterapia
Hydroterapia w chorobie Raynauda
Hydroterapia obejmuje przede wszystkim ręce, czasem, jeśli jest taka konieczność, również stopy. Gdy choroba nie jest w zbyt zaawansowanym stanie, czyli skurcz tętnic nie spowodował ich przerostu czy tendencji do zakrzepów, można stosować kąpiele o stopniowo wzrastającej temperaturze oraz o zmiennej temperaturze. Ten pierwszy zabieg trwa ok. 15 min i polega na zanurzeniu dłoni w wodzie, która ma ok. 32 stopni, a następnie dolewanie coraz cieplejszej, aż do temperatury 39-42 stopni. Skutek? Delikatne pobudzenie układu krążenia, poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Drugi zabieg rozpoczyna się 1-2 minutowym zanurzeniem dłoni w wodzie o temperaturze ok. 38 stopni, potem następuje kilkusekundowa zmiana na wodę o temperaturze ok. 18 stopni i tak pięć lub sześć razy na przemian. Zabieg kończy się zawsze zimną wodą. W rezultacie dochodzi do rozluźnienia mięśni i przekrwienia tkanek, co ma pozytywny wpływ na łagodzenie symptomów choroby. Dobre wyniki daje też kąpiel wirowa kończyn. Dłonie są zanurzone w wodzie, gdzie działa na nie dodatkowo ruch wody, wytworzony np. za pomocą dysz do hydromasażu. Dzięki temu pobudzony zostaje przepływ krwi, co zapobiega jej zastojom, zmniejsza się również obrzęk. Niektórzy fizjoterapeuci polecają też kąpiele siarkowe lub siarczkowo-wodorowe, borowinowe lub z dodatkiem ziół, które mogą wspomagać proces leczenia tego schorzenia.
Elektroterapia w chorobie Raynauda
Elektroterapia w chorobie Raynauda sprowadza się przede wszystkim do zastosowania prądów diadynamicznych, interferencyjnych, Träberta, TENS, galwanizacji. Dobre rezultaty przynosi też jonoforeza, np. z chlorkiem wapnia, jodem, histaminą, czy pole magnetyczne o niskiej częstotliwości lub pole elektromagnetyczne o dużej częstotliwości. Wszystkie tego typu zabiegi mają na celu zapobieganiu skurczom tętnic, poprzez poprawę krążenia krwi i zmniejszaniu napięcia ścian naczyń krwionośnych.
Kinezyterapia w chorobie Raynauda
Kinezyterapia polecana jest przez lekarzy, ponieważ choroba Raynauda należy do zaburzeń naczynioruchowych. Łagodzeniu objawów chorobowych sprzyja gimnastyka ogólnorozwojowa, ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń na ręce i palce (wszelkiego rodzaju zaciskanie, rozluźnianie, zgięcia, wyprosty, trening z przyborami). Można też spróbować masażu dłoni, który również przynosi pozytywne rezultaty i może wpływać na zmniejszenie i częstotliwość skurczy tętnic.
O rehabilitacji w przypadku choroby Raynauda decyduje lekarz, ale nie ma poważniejszych przeciwwskazań, by zastosować zabiegi fizjoterapii. Nie powinno się ich wykonywać w trakcie infekcji, której towarzyszy stan podgorączkowy oraz w sytuacji stanu zapalnego organizmu. Poważnym przeciwwskazaniem (przynajmniej do części zabiegów) może być zaawansowanie choroby, charakteryzujące się np. owrzodzeniami, tendencją do zakrzepów, martwicy czy zgorzeli palców.