Dziadkowie regularnie odwiedzają wnuków? Stanowczo tego od nich zażądaj

2024-11-13 11:15

Dziadkowie, którzy uczestniczą w życiu wnuków to coś, co większość rodziców niezwykle ceni. Nie chodzi tylko o pomoc przy dzieciach, ale i o wyjątkową międzypokoleniową więź. Chcemy, aby bliscy byli z nami jak najdłużej, dlatego musimy zatroszczyć się o ich zdrowie.

Babcia z wnukami

i

Autor: Getty Images Dziadkowie powinni zatroszczyć się o swoje zdrowie

Rodzice spisują zasady bezpieczeństwa, które obowiązują podczas odwiedzin u noworodka, przypominają o tym, aby nie całować dzieci w usta. A dziadkowie uczą się, że „zawiane ucho” to mit, czapeczka wcale nie jest obowiązkiem zawsze i wszędzie. Mamy przekonują się, że nie ma nic złego w proszeniu o pomoc, a największym wsparciem bywają dla nas bliscy. I nie chodzi tylko o „babciowe”, ale o zwyczajne odwiedziny, z których czerpią wszystkie strony.

Dziadkowie często odwiedzają wnuczęta? Przypomnij im nie tylko o tym, aby umyli ręce po wejściu do mieszkania. Troszczą się o dzieci, niech zadbają o siebie.

Dziadkowie muszą pamiętać o szczepieniach

Choroby wieku dziecięcego to coś, o czym po pewnym czasie się zapomina, a nazwy infekcji już nie kojarzą się z przykrymi doświadczeniami - stają się kolejną rzeczą, która (pozornie) nas nie dotyczy. Ciężki przebieg mogą mieć nie tylko choroby takie jak krztusiec czy odra (na pewno słyszałaś, że przypadków zapomnianych chorób jest coraz więcej), we znaki może dać się i zwyczajny „przedszkolny glut”. Za infekcje układu oddechowego u dzieci często jest odpowiedzialny wirus RSV - u większości wywoła przeziębienie, u najmłodszych i najstarszych może nieść za sobą poważne powikłania.

Jeśli dziadkowie mają regularny kontakt z wnukami, szczególnie muszą pamiętać o tym, aby się zabezpieczyć swoje zdrowie.

Masz wnuki? Tym bardziej potrzebujesz szczepień ochronnych

- przypomina Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny - Państwowy Instytut Badawczy.

„Zaszczep w sobie zdrowie” to akcja, która promuje szczepienia ochronne, a jej tegoroczna odsłona skupia się na budowaniu świadomości dotyczącej kalendarza szczepień dla dorosłych i seniorów.

Zdrowie zawsze jest na czasie i nigdy nie jest za późno, by o nie zadbać! Każda dodatkowa dawka ochrony to mniej zmartwień dla Ciebie i rodziny, która pragnie Twojej obecności jak najdłużej i w jak najlepszej kondycji. Regularne szczepienia pomagają zachować zdrowie i uniknąć powikłań

- czytamy na profilu @szczepienia.info.

Kalendarz szczepień dla seniorów

Rodzice dobrze wiedzą, że istnieje coś takiego jak kalendarz szczepień - to tam sprawdzają kiedy i na co należy zaszczepić dziecko. Warto mieć świadomość, że istnieją także inne rekomendacje - dla dorosłych, specjalne wytyczne przygotowano dla kobiet w ciąży czy seniorów.

Kalendarz szczepień osób starszych to szczepionka przeciw:

  • grypie,
  • błonicy, tężcowi, krztuścowi,
  • COVID-19,
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
  • pneumokokom,
  • półpaścowi,
  • syncytialnemu wirusowi oddechowemu,
  • kleszczowemu zapaleniu mózgi,
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A,
  • meningokokom.

Na liście leków refundowanych znajdziemy sześć szczepionek: trzy szczepionki przeciw grypie, szczepionkę przeciw pneumokokom, szczepionkę przeciw HPV i szczepionkę przeciw półpaścowi. W niektórych przypadkach z refundacji (50 lub 100 proc.) mogą skorzystać seniorzy. To np. pełna refundacja szczepionki przeciw pneumokokom dla osób od 65 roku życia ze zwiększonym ryzykiem choroby pneumokokowej.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"