Spis treści
- Fango: właściwości lecznicze
- Fango: dla kogo?
- Zabieg z fango: jak wygląda?
- Wskazania do zabiegów z fango
- Przeciwwskazania do zabiegów z fango
Fango to wysoko zmineralizowane błoto lecznicze pochodzenia wulkanicznego, które ma działanie podobne do borowiny. Wykorzystuje się je z zabiegach z okładami lub kąpielami. Okłady zalecane są osobom ze schorzeniami reumatologicznymi.
Fango: właściwości lecznicze
Błoto fango charakteryzuje się właściwościami termo-fizycznymi: jest dobrym przewodnikiem ciepła i działa rozgrzewająco.
Fango ma też działanie oczyszczające: usuwa szkodliwe i toksyczne produkty przemiany materii.
Długotrwale ogrzewa mięśnie, rozluźniając je. W tym czasie przez skórę wchłaniane są substancje aktywne biologicznie pochodzenia wulkanicznego. W fango znajdują się kwasy huminowe, bituminy (żywice i woski), białka, aminokwasy, sole mineralne a także składniki mikrobiologiczne (bakterie i grzyby).
Fango: dla kogo?
Rozgrzewające zabiegi fango przepisywane są osobom cierpiącym na osteoporozę, bóle stawów, artretyzm albo odbywającym rehabilitacje pourazowe. Wspomagają rozluźnienie mięśni. Działają leczniczo przy stanach zapalnych lub przy bolesnym miesiączkowaniu.
Błoto fango, dzięki różnorodności składników mineralnych, sprawdzają się także przy schorzeniach skóry. Pomaga w przypadkach chorób skóry (np. neurodemii, łuszczycy), czy cellulicie. Jod, którego w fango nie brakuje, wygładza skórę. Ciepło z fango działa rozluźniająco, dlatego pomaga osobom zestresowanym.
Zabieg z fango: jak wygląda?
Błoto rozgrzewane jest w specjalnym urządzeniu do ok. 50 st. C, następnie rozkłada się je na folii i przykłada okład na chore miejsce. Zabieg jest bezbolesny, trwa ok. 20 min.
Wskazania do zabiegów z fango
- schorzenia po urazach i choroby ortopedyczne
- obrzmienia przeciążeniowe
- czynnościowe choroby tętnic
- zaparcia
- zaburzenia czynności wątroby i pęcherzyka żółciowego
- bolesne miesiączki
- stany zapalne nerek i pęcherza moczowego
- zaburzenia psychosomatyczne i psychiczne
- nerwowość, stres
- blizny
- zrosty
- przykurcze
Przeciwwskazania do zabiegów z fango
- ostre choroby serca i jego niewydolność
- stany zapalne i zaostrzenie stanów reumatycznych
- ciąża
- krwawienie lub wrzody żołądka i jelit
- niedoczulica
- gorączka