Spis treści
Kapsuły fizjoterapeutyczne SPA to wielofunkcyjne urządzenia, które pozwalają wykonać kilka różnych zabiegów kosmetyczno-rehabilitacyjnych.
Kapsuła jest bardzo dobrze wyposażona. Na jej dolną część składa się wanna, w której zwykle znajduje się leżanka do masażu wibracyjnego, prysznic ręczny oraz wąż do masażu podwodnego. Wanna ma kilka stref masażu: dysze na plecy, stopy, na boki ciała. Ponadto kapsuły mogą być wyposażone w pompy do hydromasażu i podgrzewacze wody.
Każda kapsuła powinna posiadać funkcje automatycznej dezynfekcji.
Mogą także posiadać programy, które umożliwiają emisję promieniowania podczerwonego, system MP3 z sesją muzyki relaksacyjnej, program do naświetlania kolorowym światłem. Resztę stanowi przeszklona pokrywa, która jest otwierana do góry.
Korzystanie z kapsuły SPA jest bardzo proste. Pacjent kładzie się w kapsule tak, aby głowa pozostawała na zewnątrz, co ułatwia mu oddychanie i zwiększa komfort psychiczny. Podczas zabiegu dodatkowo czuje się chłodzący nawiew na twarzy.
Kapsuła fizjoterapeutyczna SPA - przeciwwskazania
Głównymi przeciwwskazaniami do korzystania z kapsuły są choroby układu krążenia (np. niewydolność serca, nadciśnienie). Poza tym z kapsuły nie mogą korzystać z ranami na skórze i gorączką.
Kapsuły fizjoterapeutyczne SPA - jakie zabiegi pozwalają wykonać?
Wachlarz zabiegów, jakie można wykonać w kapsule SPA, jest bardzo szeroki i obejmuje:
1. zabiegi hydroterapeutyczne:
- kąpiele wodne i parowe
- natryski stałe lub parowe
- prysznic Vichy
- bicze szkockie (na ramiona, kręgosłup, pośladki, zewnętrzne strony ud i łydki)
Kąpiele i natryski wykonuje się z użyciem wód leczniczych z dodatkiem minerałów, witamin, naparu z ziół czy innych surowców. Dodatkowo w kapsule możliwa jest regulacja temperatury wody, co zwiększa możliwości zabiegowe.
2. zabiegi z użyciem naturalnych substancji - borowiny, alg, soli morskiej, siana, kwiatów.
3. termoterapię
- suna - parowa
- w kapsułach wykorzystuje się także lampy emitujące daleką podczerwień, której działanie polega na dostarczeniu ciepła do skóry, a tym samym na ułatwianiu wnikania do organizmu substancji nakładanych na skórę
4. masaże
Do ww. zabiegów można dołączyć elementy muzykoterapii, chromoterapii i aromaterapii, zwiększając znacznie efekty psychoterapeutyczne zabiegu.
W związku z tym zabiegi wykonywane w kapsule SPA mają nie tylko działanie lecznicze, lecz także odchudzające i upiększające. Zabiegi w kapsule poprawiają mikrokrążenie, nadając skórze zdrowy koloryt i blask, a także sprzyjają walce z cellulitem, aktywizując krążenie.
Zabiegi w kapsule fizjoterapeutycznej SPA mają niższą wartość terapeutyczną niż kompleksowe zabiegi kosmetyczne, które są wykonywane w profesjonalnym ośrodku SPA, gdzie poszczególne procedury stosowane są w optymalnych warunkach i w odpowiedniej kolejności.
Bibliografia:
Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008