Laseroterapia - wskazania do laseroterapii

2017-06-23 11:21

Wskazania do laseroterapii są bardzo liczne. Laseroterapia wykorzystywana jest między innymi w przypadku problemów dermatologicznych, po przebytych urazach, w dolegliwościach bólowych, medycynie estetycznej czy podologii. Wskazaniami do laseroterapii są ponadto stopa cukrzycowa, półpasiec czy choroby naczyń żylnych oraz wiele innych.

Laseroterapia - wskazania do laseroterapii

i

Autor: Thinkstockphotos.com Laseroterapia wykorzystywana jest między innymi w przypadku problemów dermatologicznych, po przebytych urazach, w dolegliwościach bólowych.

Spis treści

  1. Laseroterapia - rodzaje laserów
  2. Laseroterapia - wskazania do laseroterapii
  3. Laseroterapia zwalczy ból zęba, ułatwi gojenie ran

Co to jest laseroterapia? Istotą laseroterapii jest działanie wiązką światła na określony obszar ciała tak, aby absorpcja (pochłanianie) promieniowania było skuteczne, a zamiana energii światła laserowego na inny rodzaj energii wywoływała pożądany efekt terapeutyczny. W zależności typu lasera oraz jego ustawień, a także czasu naświetlania oraz powierzchni, na której przeprowadzany będzie zabieg, laseroterapię możemy wykorzystywać do różnych celów. Ogólna zasada obrazująca reakcje zachodzące pod wpływem lasera jest zgodna z prawem Arndta-Schultza, które głosi, że słabe bodźce pobudzają aktywność biologiczną, silne ją opóźniają, a bardzo silne mogą ją hamować. W związku z czym, przykładowo słabe bodźce są wykorzystywane do utrwalaniu przeszczepów skóry a dużo silniejsze przy leczeniu nowotworów.

Laseroterapia - rodzaje laserów

Lasery zasadniczo dzielą się na trzy główne grupy:

  • lasery niskoenergetyczne (lasery miękkie, soft lasers) o mocy emitowanej energii 1-6 mW,
  • lasery średnioenergrtyczne (mid lasers), 7-500 mW,
  • lasery wysokoenergetyczne (chirurgiczne), powyżej 500 mW.

Lasery biostymulacyjne wykorzystywane w fizykoterapii, należą do grupy laserów nisko i średnioenergetycznych. Biostymulacja jest metodą leczniczą polegającą na inicjowaniu lub pobudzaniu odpowiedzi fizjologicznej organizmu przy wykorzystaniu niewielkich dawek energii podnoszącej temperaturę miejscową tkanek nie więcej niż o 1°C. Po przekroczeniu dawki biostymulacyjnej następuje bioaktywacja termiczna, przy której temperatura miejscowa nie przekracza 42°C. Po poddaniu skóry działaniu lasera biostymulacyjnego następuje absorpcja energii i wynikające z niej reakcje pierwotne (efekt biofizyczny, biochemiczny). Następnym etapem są reakcje wtórne dające już odczuwalne efekty przeciwbólowe, przeciwzapalne i stymulujące.

Lasery średnioenergetyczne stosowane są również w diagnostyce oraz terapii chorób nowotworowych (terapia fotodynamiczna, z zastosowaniem fotosensybilizatorów i światła laserowego).

Lasery wysokoenergetyczne wykorzystywane są głównie w chirurgii lub medycynie estetycznej. Mogą być stosowane przy koagulacji (zamykaniu) naczyń, usunięciach (odparowaniach) oraz cięciach struktur tkankowych, głównie w wyniku ich gwałtownego miejscowego podgrzania (wzrost temperatury tkanki do 100°C). Jednymi z największych zalet zastosowania lasera w chirurgii są jego precyzja, brak kontaktu narzędzia z tkanką oraz równoczesne zamknięcie naczyń, w związku z czym zabieg odbywa się bezkrwawo. Lasery chirurgiczne wykorzystywane są również w zabiegach na wnętrzu oka oraz do usuwania: owłosienia, zmian barwnikowych, tatuaży i w fotoodmładzaniu skóry.

Laseroterapia - wskazania do laseroterapii

  • lasery pulsacyjne barwnikowe- stosowane w terapii zmian naczyniowych
  • argonowe- stosowane w terapii zmian naczyniowych, rzadziej - przy usuwaniu tatuaży (ze względu na możliwe powikłania w postaci blizn)
  • barwnikowe o długim impulsie - stosowane w terapii zmian naczyniowych
  • miedziowe- stosowane w terapii zmian naczyniowych, usuwaniu zmian barwnikowych
  • KTP- najczęściej stosowany w terapii zmian naczyniowych, przy usuwaniu zmian barwnikowych
  • półprzewodnikowe (diodowe)- stosowane w terapii zmian naczyniowych
  • Nd-YAG- stosowany przy redukcji większych zmian naczyniowych, epilacji laserowej, udrażnianiu zamkniętych przewodów, usuwaniu: małych guzków, zmian barwnikowych i tatuaży
  • diodowe-stosowane przy epilacji laserowej, fotoodmładzaniu nieablacyjnym
  • alekasndrytowe-stosowane przy epilacji laserowej, usuwaniu zmian barwnikowych oraz tatuaży
  • rubinowe- stosowane przy epilacji laserowej, usuwaniu zmian barwnikowych oraz tatuaży
  • IPL- stosowane przy epilacji laserowej
  • pulsacyjno-barwnikowe- przy usuwaniu zmian barwnikowych
  • CO2- przy usuwaniu zmian barwnikowych, fotoodmładzaniu ablacyjnym, rzadziej- przy usuwaniu tatuaży (ze względu na możliwe powikłania w postaci blizn), w cięciach chirurgicznych, ablacji powierzchniowych zmian skórnych
  • Er-Yag- przy usuwaniu zmian barwnikowych, fotoodmładzaniu ablacyjnym
  • IPL- przy usuwaniu zmian barwnikowych, fotoodmładzaniu nieablacyjnym
    Ważne

    Laseroterapia - przeciwwskazania

    Laseroterapia zwalczy ból zęba, ułatwi gojenie ran

    Wspomniane wcześniej wskazania do laseroterapii można uzupełnić o rewaskularyzację (przywrócenie prawidłowego krążenia), leczenie blizn pooperacyjnych, owrzodzeń i trudno gojących się ran, utrwalanie przeszczepów skóry, leczenie schorzeń przeciążeniowych: zespołów bólowych odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa, uszkodzenia ścięgna Achillesa, łokcia tenisisty, zapalenia więzadeł rzepki, kręczu szyi.

    Ponadto wskazaniami do stosowania laseroterapii są przypadki w których chcemy przyspieszyć proces gojenia urazów (po przebytych złamaniach, zwichnięciach, skręceniach, stłuczeniach itp.), u pacjentów ze stopą cukrzycową, z chorobami naczyń żylnych i chłonnych (zespół pozakrzepowy, obrzęk chłonny), z uszkodzeniami nerwów obwodowych oraz cierpiących na nerwobóle oraz po przebytym półpaścu.

    Laseroterapię wykorzystuje się również w stomatologii (terapia zapaleń zębodołu, zwalczanie bólu, paradontoza oraz w celu przyspieszenia gojenia pooperacyjnego), dermatologii, kosmetologii i medycynie estetycznej (w leczeniu oparzeń, łysienia, zapalenia skóry, świeżych blizn, bliznowców jak również w przypadku trądziku pospolitego).

    W podologii wskazaniami do laseroterapii są stany zapalne towarzyszące wrastaniu paznokci oraz stanach zapalnych wału paznokcia.

    Bibliografia:

    Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008