Spis treści
Magnetoterapia to jedna z technik usprawniania tkanek, wykorzystywanych w rehabilitacji medycznej. Stosowana jest w wielu działach medycyny, chociaż mechanizm oddziaływania pola magnetycznego na ludzki organizm nie został jeszcze w pełni poznany. Wiadomo jednak, że pole magnetyczne przyśpiesza regenerację chorych tkanek, łagodzi ból i działa przeciwzapalnie. Wskazania do zabiegów z wykorzystaniem pola magnetycznego to:
- osteoporoza
- reumatyzm
- nadciśnienie tętnicze
- choroby kobiece
- choroby skóry
Jak działa magnetoterapia?
Pole magnetyczne przenika ciało i dociera do każdej komórki, oddziałując na struktury błon komórkowych, przez co do ich wnętrza łatwiej przedostają się substancje odżywcze i tlen. W efekcie pole przyśpiesza rozwój tkanki łącznej i wytwarzanie blizny kostnej, powoduje zwiększenie przyswajania tlenu przez tkanki, działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i łagodzi ból.
Jak wygląda zabieg magnetoterapii?
Do magnetoterapii nie trzeba się specjalnie przygotowywać, ale należy usunąć wszystkie metalowe przedmioty – zdjąć biżuterię, pasek z metalową klamrą, wyjąć protezę zębową oraz wyłączyć telefon komórkowy. Zabieg może być wykonany przez ubranie, a nawet przez opatrunek gipsowy. Chorą część ciała umieszcza się w specjalnej obręczy – cewce (obręcze mają różne średnice). Zazwyczaj pacjent siedzi lub leży. Kuracja przewiduje 10 zabiegów po 10-30 minut. Dawki i natężenie pola magnetycznego są zależne od stanu pacjenta – im stan zdrowia poważniejszy, tym niższe dawki. Zabiegi zleca lekarz rehabilitacji medycznej.
Magnetoterapia: przeciwwskazania
- ciąża
- nowotwory
- ciężkie choroby serca
- ostre infekcje
- wszczepiony rozrusznik serca.
Polecany artykuł: