Masaż Abhyanga, czyli masaż ajurwedyjski

2016-08-22 10:27

Masaż Abhyanga znany jest również pod nazwami: masaż ajurwedyjski czy Ayurveda Abhyanga. Przeczytajcie więc, co wspólnego ma ajurweda z abhyangą, jaką genezę ma masaż Abhyanga, na czym on polega i co daje korzystanie z takiego masażu.

Masaż Abhyanga, czyli masaż ajurwedyjski

i

Autor: thinkstockphotos.com Masaż Abhyanga znany jest również pod nazwami: masaż ajurwedyjski czy Ayurveda Abhyanga.

Spis treści

  1. Masaż Abhyanga: źródło w hinduskiej filozofii
  2. Masaż Abhyanga: czakry i kanały energetyczne
  3. Masaż Abhyanga: opis podstawowego masażu ajurwedyjskiego
  4. Masaż Abhyanga: korzyści dla ciała i umysłu

Masaż Abhyanga to jeden z zabiegów ajurwedyjskich. W słowie "ajurweda" zawarty jest człon "weda", a Wedy to cztery święte księgi hinduizmu.

Ajurweda, jako jeden z najstarszych systemów leczniczych, została w 1979 roku oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z koncepcji zdrowia i terapii.

Jedną z nich jest Atharwaweda, w której z kolei znajduje się, jako jedna z części, Ajurweda. "Ajuh" oznacza życie, a "weda" – wiedzę o życiu. Ajurweda jest więc systemem filozoficznym, rozwiniętym w starożytnych Indiach. Jego ważny element stanowi wiedza o zdrowiu, a żeby je utrzymać, niezbędny jest, według hindusów, masaż Abhyanga, jeden z najważniejszych elementów terapii ajurwedyjskiej.

Masaż Abhyanga: źródło w hinduskiej filozofii

Ajurweda jest systemem holistycznym, opracowanym już ponad 5000 lat temu. Jedno z jej głównych założeń, przyświecających również wykonywaniu masażu Abhyanga, stanowi więc przekonanie, że ludzi organizm tylko wtedy będzie prawidłowo, czyli zdrowo funkcjonował, jeśli dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka pójdą w parze. Gdy zabraknie jednego, drugie też zacznie szwankować. Masaż ajurwedyjski Abhyanga ma za zadanie pomóc zachować tę duchowo-fizyczną równowagę w organizmie. "Abhi" znaczy w sanskrycie "do", a "ang" to pojęcie związane z ruchem, dzięki masażowi Abhyanga energia ma więc wrócić do poddającej się mu osoby, a jej organizm mają opuścić wszystkie toksyny. Masaż Abhyanga jest masażem całego ciała.

Masaż Abhyanga: czakry i kanały energetyczne

Jak głoszą nauki indyjskich mędrców, twórców masażu Abhyanga sprzed tysięcy lat, w naszym organizmie znajdują się kanały energetyczne nadi, przez które przepływa energia prana. Kanały krzyżują się w siedmiu ośrodkach w ciele – czakrach. Czakry odpowiadają za odbieranie i przechowywanie energii oraz umożliwiają korzystanie z niej. Według medycyny ajurwedyjskiej wyróżniamy czakry. Są to:

  • czakra splotu słonecznego – znajduje się na wysokości około dwóch palców nad pępkiem
  • czakra korzenia – umiejscowiona w okolicy kości ogonowej
  • czakra sakralna – w górnej części kości ogonowej
  • czakra serce – umiejscowiona w mostku – na samym środku klatki piersiowej
  • czakra gardła – między jamą gardła a krtanią
  • czakra trzeciego oka – znajduje się na środku czoła
  • czakra korony – umiejscowiona na czubku głowy

Według medycyny ajurwedyjskiej, bardzo ważne jest dbanie o jak najwyższy poziom energii w organizmie. Należy nie tylko zdrowo się odżywiać, pracować nad swoją kondycją fizyczną, ale również poddawać się masażom, dzięki którym zmagazynowana w czakrach energia dłużej utrzyma się w organizmie. Jednym z takich sposobów jest masaż Abhyanga.

Jak się do niego przygotować? Na dwie godziny przed udaniem się na zabieg nie należy nic jeść. Jako że masaż Abhyanga obejmuje całe ciało, masowana osoba jest naga, z przysłoniętymi miejscami intymnymi. Zabieg trwa godzinę i najczęściej wykonuje go dwoje masażystów (choć zdarza się że i jeden). Najczęściej jednorazowa sesja kosztuje minimum 200 zł.

Masaż Abhyanga: opis podstawowego masażu ajurwedyjskiego

Masaż Abhyanga rozpoczyna się od podgrzania przez masażystę olejków. Tradycyjnie podczas zabiegu wykorzystuje się olej z czarnego sezamu (czyli olejek ajurwedyjski, ayurvedic oil), ale popularne są również oleje: kokosowy i migdałowy. Zawarte w oleju substancje przenikają do skóry masowanej osoby, uelastyczniają ją i sprawiają, że jest jędrniejsza. Co więcej, rozgrzany olej rozprowadza ciepło po całym ciele, co sprzyja rozluźnieniu się pacjenta. Sprawia on również, że wykonywane przez masażystę ruchy powodują mniejsze tarcie. Podczas masażu Abhyanga nie jest stosowana żadna konkretna technika, ważne jest jednak postępowanie według zasady: ruchy w kierunku serca mocniejsze, w odwrotnym – słabsze.

Po natłuszczeniu całego ciała pacjenta masażysta zaczyna od masażu głowy, karku i obręczy barkowej, czyli masażu Shiro Abhyanga. Dzięki temu z ciała uwalnia się cały nagromadzony stres, pacjent czuje się spokojniejszy. Masaż Abhyanga skóry głowy olejkami ziołowymi wzmacnia cebulki włosów. Włosy stają się mocniejsze i bardziej błyszczące. Shiro Abhyanga pomaga również w bólach głowy oraz kłopotach ze snem.

Następnie kolej na masaż twarzy – Mukha Abhyanga. Jako że to właśnie na twarzy znajdują się nasze narządy zmysłów: oczy, nos, uszy, język, dzięki zabiegowi mają zostać one zregenerowane. Skóra staje się elastyczniejsza, a masaż Abhyanga ma sprawić, że mniej będzie na niej widać zmarszczki czy skutki niewłaściwej diety: brak blasku, ziemistość.

Podczas masażu głowy i twarzy pacjent przebywa w pozycji siedzącej, następnie kładzie się na plecach, a masażysta wykonuje ruchy w okolicy piersi, na brzuchu, masuje również ręce i nogi. Po zmianie pozycji i położeniu się na brzuchu pacjent ma masowane plecy, pośladki, nogi i stopy. Według medycyny ajurwedyjskiej uciskanie podeszew stóp działa oczyszczająco i pobudzająco na inne części ciała. Po masażu Abhyanga wskazane jest uzupełnienie płynów: picie wody bądź herbat ziołowych, ponieważ przyspieszy ono oczyszczanie organizmu z toksyn. Trzeba też wziąć prysznic, jednak bez mydła/balsamu, by całkowicie nie zmyć z ciała olejku ajurwedyjskiego.

Masaż Abhyanga: korzyści dla ciała i umysłu

Jakie korzyści płyną z masażu Abhyanga dla osoby, która się mu poddaje? Przede wszystkim ulega ona wyciszeniu, pozbywa się stresów dnia codziennego. Działanie masażu Abhyanga widać także na zewnątrz: poprawia on koloryt i odżywienie skóry, przywraca nawilżenie i blask włosom, wzmacnia ich cebulki. W olejku ajurwedyjskim znajdują się przeciwutleniacze, zapobiegające powstawaniu wolnych rodników. Skóra jest zdrowsza i wzmocniona. Oprócz działania na psychikę i wygląd, masaż Abhyanga poprawia funkcjonowanie organizmu od wewnątrz. Usprawnia działanie układu krwionośnego – pobudza krążenie limfy i krwi, wspomaga również funkcjonowanie układu trawiennego – przyspiesza spalanie materii i wydalanie toksyn z organizmu. Masaż Abhyanga ma też działać na układ odpornościowy, wzmacniając go i sprawiając, że mniej chorujemy. Stosowany bardzo często, raz w tygodniu, znacznie wzmacnia elastyczność stawów i redukuje tkankę tłuszczową. Masaż Abhyanga poleca się osobom cierpiącym na reumatyzm i migrenę. Pomoże on również osobom z niskim ciśnieniem, nadwagą, cierpiącym na bóle głowy i stawów. Masaż Abhyanga sprawdzi się w przypadku problemów ze snem, można go również wykonywać profilaktycznie, by wspomóc organizm w utrzymaniu zdrowia.

Ważne

Masaż Abhyanga: przeciwwskazaniaMasażu Abhyanga nie wykonuje się u osób po przebytych niedawno operacjach, z chorobami skóry i infekcjami (przeziębienie, grypa). Przeciwwskazaniem do jego wykonania są także choroby serca, nowotwory, nadciśnienie. Masażu Anhyanga nie wykonuje się go również u kobiet w ciąży i w czasie menstruacji.