Masaż czekoladowy

2017-01-03 8:35

Masaż czekoladowy to świetny sposób na stres, obniżony nastrój, przemęczenie, napięcie oraz bóle kręgosłupa, mięśni i stawów. Ma działanie przeciwbólowe, rozluźniające, ale też uspokaja i głęboko relaksuje. To uczta nie tylko dla ciała, ale również zmysłów. Jak przebiega masaż czekoladowy? Czy każdy może z niego korzystać?

Masaż czekoladowy

i

Autor: thinkstockphotos.com Masaż czekoladowy to świetny sposób na stres, obniżony nastrój, przemęczenie, napięcie oraz bóle kręgosłupa, mięśni i stawów.

Spis treści

  1. Masaż czekoladowy: dla ciała i ducha
  2. Masaż czekoladowy: wskazania
  3. Masaż czekoladowy: przeciwwskazania

Masaż czekoladowy wykorzystuje  techniki masażu klasycznego, który może obejmować całe ciało lub wybrane jego części, np. tylko plecy. Masaż czekoladą wpływa świetnie na skórę, mięśnie, stawy, układ krwionośny, ale też na układ nerwowy. Dzięki rozcieraniu, ugniataniu, oklepywaniu, uciskaniu, głaskaniu tkanki są lepiej dotlenione i odżywione, następuje szybsza przemiana materii, zwiększa się elastyczność i wytrzymałość mięśni, ścięgien oraz poprawia się ruchomość stawów.

Masaż czekoladowy wpływa też na lepsze ukrwienie krwi i działanie układu limfatycznego, likwiduje lub zmniejsza napięcie, odczuwane często w okolicach karku, szyi czy pleców, działa przeciwbólowo, bo obniża pobudliwość nerwów.

W przypadku masażu czekoladowego wykorzystuje się czekoladowy olejek do masażu, przygotowany na bazie ciepłej czekolady, najczęściej z dodatkiem olejku migdałowego lub oliwy z oliwek. To jednak czekolada jest podstawowym składnikiem, zawierającym wiele cennych substancji, m.in. magnez, żelazo, cynk, witaminy z grupy B, witamina A oraz witamina E, nazywaną witaminą młodości, które działają regenerująco i odżywczo na skórę, ujędrniają ją i odpowiednio nawilżają. Ziarna kakaowca zawierają ponadto antyoksydanty, które neutralizują działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za szybsze starzenie się skóry. Pobudzają też mikrokrążenie i ułatwiają spalanie tkanki tłuszczowej, dlatego masaż czekoladowy poleca się osobom odchudzającym się lub walczącym z cellulitem.

Masaż czekoladowy: dla ciała i ducha

Masaż czekoladowy rozpoczyna się zazwyczaj delikatnym peelingiem, który usuwa martwy naskórek, wygładza skórę, otwiera pory, a tym samym umożliwia lepsze wchłanianie się cennych składników zawartych w olejku czekoladowym. Następnie wykonywany jest masaż z wykorzystaniem elementów masażu klasycznego, który ma zredukować zarówno napięcie fizyczne, jak i psychiczne. Kolejnym, częstym elementem, kończącym masaż czekoladowy jest owinięcie ciała w folię (na ok. 15-30 minut), by dobroczynny olejek jeszcze lepiej wchłonął się w skórę, optymalnie ją ujędrnił i nawilżył.

Masaż czekoladowy: wskazania

Ponieważ masaż czekoladowy oparty jest na elementach masażu klasycznego wskazaniem do jego wykonania są:

  • bóle kręgosłupa
  • zmniejszona ruchomość w stawach
  • bóle i przeciążenie mięśni
  • niewydolność krążenia obwodowego
  • zapalenia nerwów.

Przez cały czas trwania zabiegu (60, maksymalnie 120 minut) unosi się w powietrzu zapach czekolady, który dodatkowo działa odprężająco i uspokajająco, bo koi nerwy, rozluźnia, a tym samym redukuje poziom stresu. Naukowcy dowiedli, że zapach czekolady zwiększa poziom endorfin, czyli hormonu szczęścia w mózgu, dzięki czemu szybko poprawia nastrój i wyzwala energię do działania.

Masaż czekoladowy: przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do wykonania masażu czekoladowego są:

  • wszelkiego rodzaju infekcje, przebiegające z gorączką
  • ostre stany zapalne
  • choroby zakaźne
  • choroba nowotworowa
  • ciąża.

Nie powinno się też tego typu zabiegu wykonywać w przypadku zapalenia żył i tętnic, zaawansowanych żylaków, wysokiego ciśnienia. Przeciwwskazaniem są też zmiany dermatologiczne, np. trudno gojące się owrzodzenia, ropnie, wypryski oraz oczywiście uczulenie na którykolwiek ze składników, stosowanych w trakcie masażu, czyli alergia na czekoladę lub kakao.